אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ריו טינטו תובעת את בני שטיינמץ בפרשת זכויות הכרייה בגינאה

ריו טינטו תובעת את בני שטיינמץ בפרשת זכויות הכרייה בגינאה

ענקית הכרייה טוענת בתביעה שהגישה לביהמ"ש מחוזי בניו יורק כי איבדה מחצית מזכויות כריית העופרת במרבץ סימאנדו, באשמת יריבתה Vale ובגלל חברת BSGR של שטיינמץ

01.05.2014, 09:50 | שירות כלכליסט

פרשת זכויות כריית הברזל במרבץ סימאנדו בגינאה מסתעפת - ענקית הכרייה ריו טינטו הודיעה כי הגישה תביעה נגד יריבתה ואלה (Vale) ונגד המיליארדר הישראלי בני שטיינמץ והחברה בבעלותו BSGR בגין זיכיונות כרייה חשובים בגינאה. כך מדווחת סוכנות רויטרס. 

קראו עוד בכלכליסט

התביעה, שהוגשה לבית משפט מחוזי בניו יורק, היא על איבוד מחצית זכויות הכרייה של ריו טינטו ב-2008 במרבץ סימאנדו, אחד ממרבצי עופרת הברזל החשובים בעולם. יש לציין כי לפני כמה שבועות שללה ממשלת גינאה מ-BSGR ומשותפתה ואלה את זכויות הכרייה במרבצי סימאנדו וזוגוטה במדינה בטענה כי נלקחו במרמה. BSGR טוענת כי לא עשתה דבר המנוגד לחוק ואמרה כי תבקש בוררות בין-לאומית בעניין.

בכתב התביעה מציינת חברת הכרייה האנגלו-אוסטרלית כי הנתבעים רקמו מזימה לגניבת זכויותיה במחציתו הצפוני של סימאנדו. שטיינמץ ו-BSGR דחו את ההאשמות ומסרו כי "זהו צעד אבסורדי נוסף במסע הבלתי חוקי של נשיא גיניאה, אלפא קונדה, שנועד לתגמל בעלי ברית פוליטיים. ריו טינטו בחרה שלא לעשות דבר עם זכויות הכרייה שלה, ולכן הן נלקחו ממנה. תביעות חסרות בסיס וביזאריות שכאלה לא ישנו עובדה זו". ואלה סירבה להגיב.

ניצול משאביה של סימאנדו יכול להביא שגשוג לאחת ממדינותיה העניות ביותר של אפריקה אולם פיתוח המכרה מושהה כרגע בשל המאבק על זיכיונות הכרייה.

  

בני שטיינמץ בני שטיינמץ בני שטיינמץ

ריו טינטו מציינת בתביעה כי עד 2008 השקיעה מאות מיליוני דולר בפיתוח האתר אולם אז ממשלתו של הנשיא לשעבר לאנסאנה קונטה, ביטלה את רישיון הכרייה של החברה בחלקו הצפוני של האתר והעבירה רישיון זה לחברה BSGR, זרוע הכרייה בתאגיד של המיליארדר בני שטיינמץ, בטענה שריו טינטו עובדת לאט מידי. אולם ריו טינטו גורסת כי עמדה כראוי

בדרישות הזיכיון.

BSGR מכרה 51% מנכסיה בגינאה לוואלה הברזילאית ב-2010, כשיצרה שותפת בשווי 2.5 מיליארד דולר עם VGB.

"הפגיעה בריו טינטו ברורה וכוללת אובדן של מיליארדי דולר בנכסים וכן אובדן ההשקעות של פעילותה בגינאה", אמרה ריו טינטו בתביעה. "מדובר בגניבה של זכויות כרייה יקרות על-ידי הנתבעים באמצעות רקימה מזימה המפרה את החוקים נגד שחיתות עסקית", הוסיפה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות