אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הסתיימה השביתה בדואר ישראל; העובדים ילוו 5% משכרם לחברה צילום: אוראל כהן

הסתיימה השביתה בדואר ישראל; העובדים ילוו 5% משכרם לחברה

החל ממחר ייפתחו סניפי הדואר ותחודש חלוקת הדואר בכל רחבי הארץ; סוכם על החזרת השעות הנוספות שקוצצו לעובדים; הצדדים ייכנסו למו"מ בן 60 יום כדי להציל את החברה

01.05.2014, 20:26 | אופיר דור

הסתיימה השביתה בדואר ישראל, כך נמסר הערב (ה'). החל ממחר ייפתחו סניפי הדואר ותחודש חלוקת הדואר בכל רחבי הארץ. זאת לאחר משא ומתן שהתקיים אחר הצהריים בין יו"ר האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות, אבי ניסנקורן, שר התקשורת, גלעד ארדן, והממונה על התקציבים במשרד האוצר, אמיר לוי.

קראו עוד בכלכליסט

במסגרת ההסכמות שהושגו בין ניסנקורן ולוי סוכם כי ועד עובדי הדואר והנהלת החברה ייכנסו למשא ומתן של 60 יום להצלת החברה. במשא ומתן ישתתפו גם מנהל רשות החברות, אורי יוגב, ויו"ר הדואר, חזי צאיג.

בנוסף הוחלט על החזרת השעות הנוספות שקוצצו לעובדי הדואר. כמו כן עד סוף השנה העובדים ייתנו כהלוואה 5% משכרם להצלת דואר ישראל. ההלוואה שייתנו העובדים לחברה אמורה לחזור בתחילת 2015, אך רק לאחר שתושג תוכנית הבראה כוללת, והיא אמורה לחסוך לדואר 60 מיליון שקל. בהסתדרות העדיפו כי העובדים ישתתפו במאמצים להצלת החברה באמצעות הלוואה ולא דרך קיצוץ בלתי חוזר בשעות נוספות. 

 , צילום: עמית מגל צילום: עמית מגל  , צילום: עמית מגל
 

אי אמון קשה

בין ההנהלה לוועד העובדים שוררים יחסי אי-אמון קשים שהקשו על הצדדים להגיע להבנות. בסופו של דבר רק ההתערבות של ניסנקורן, לוי וארדן הצליחה לסיים את הסכסוך, לפחות בינתיים. ניסנקורן אמר כי "אני מברך על הבגרות והאחריות שגילו לאורך כל המשבר עובדי הדואר ועל כך שגם בשעה של משבר, העובדים החליטו להירתם ולתת יד להצלת החברה".
 
ארדן אמר כי "אני מברך על ההסכם שהושג ועל הרצון הטוב שגילו הצדדים המעורבים. אני מבין את העובדים הנאבקים על פרנסתם, אך עם זאת יש סכנה לעתיד החברה וחייבים למצוא את האיזון הנכון ולהבטיח את התייעלותה ושיפור השירות לציבור"

השביתה נמשכה שלושה ימים, ומאות עובדי דואר ישראל הפגינו היום מול קריית הממשלה בתל אביב וקראו להתערבות מיידית של שר האוצר יאיר לפיד במשבר בחברה. ועד העובדים דרש להפסיק את צעדי ההתייעלות החד-צדדיים בחברה שכללו קיצוץ בשעות הנוספות ופיטורי 130 עובדים זמניים עד לסיום המו"מ על תוכנית ההבראה הכללית. אולם ההנהלה סירבה וטענה כי הצעדים המיידים חיוניים כדי להגן על החברה מקריסה פיננסית.
 
תוכנית ההבראה שגיבשה הנהלת דואר ישראל והמנכ"ל חיים אלמוזנינו כוללת פיטורי עד 2,000 עובדים. כמו כן כוללת התוכנית פתיחה של ההסכמים הקיבוציים בחברה, שינוי יסודי בתנאי ההעסקה של העובדים ומתן רוב להנהלה בוועדות המחליטות על פיטורים וניודי עובדים.

בוועד העובדים מתנגדים נחרצות למתן זכות ההחלטה על פיטורים וניודים להנהלה ומוכנים להסכים רק לפרישה מרצון בתנאים נדיבים ולא לפיטורים. למרות זאת בוועד טוענים כי ניתן להגיע להבנות עם ההנהלה בתוך כמה חודשים על תוכנית ההבראה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

12 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

11.
בושה.
כעובד דואר זו בושה. בושה שאחרי שביתה שכזאת, אחרי שיצרו מומנטום טוב, זו המסקנה שהגיעו אליה. למה אנחנו העובדים צריכים לשלם 5% משכרנו , בעבור מחדלים וגרעונות שמנהלים בכירים לאורך כל השנים, יצרו. ואני מזמין את אופיר דור, הכתב, להיכנס לעובי הקורה, ולהגיע למרכז שטנר בירושלים, לקומה ראשונה, ולראות במו עיניו איך ההנהלה ביזבזה ורכשה מכונת מיון מפלצתית בעלות של עשרות מליונים ש"ח, שבקושי מבצעת רבע מיעוד שלה. וזו רק דוגמא אחת למחדלים רבים. אז הם מבזבזים מיליונים, ואנחנו העובדים, צריכים לממן את הגחמות וההרפתקאות שלהם. ואגב, לצערנו, הועד משתמש במנדט שקיבל מאיתנו, לסגור עסקאות מבישות שכאלה ללא הסכמת העובדים. פשוט בושה
גיל , ירושלים  |  04.05.14
לכל התגובות