אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הממשלה אישרה רכישת מטוס לשימוש הנשיא וראש הממשלה צילום: בלומברג

הממשלה אישרה רכישת מטוס לשימוש הנשיא וראש הממשלה

בנוסף, אישרה הממשלה בניית משרד ומעון רשמי לראש הממשלה. באוצר מעריכים כי רכישת המטוס תעלה בין 140 ל-175 מיליון שקל. עלות המעון והמשרד מוערכת בכ-650 מיליון שקל

04.05.2014, 13:41 | רוני זינגר
הממשלה אישרה לפנה"צ (א') את המלצות הוועדה הציבורית לבחינת רכישת מטוס לנשיא המדינה ולראש הממשלה ולבניית משרד ראש הממשלה ומעון רשמי לראש הממשלה. 

קראו עוד בכלכליסט

לפני כמה חודשים הוקמה ועדת גולדברג, בראשות השופט לשעבר אליעזר גולדברג, שמטרתה בחינת רכישת מטוס והקמתו של מעון חדש לראש הממשלה, שעלותו צפויה לעמוד על כ-650 מיליון שקל.

רכישת מטוס ייעודי לראש הממשלה ולנשיא המדינה תעלה בין 175-140 מיליון שקל, כך עולה מתשובת האוצר לפנייה בנושא מצד העמותה לחופש המידע.

בנימין ושרה נתניהו באחת הנסיעות לחו"ל (ארכיון), צילום: טל שחר בנימין ושרה נתניהו באחת הנסיעות לחו"ל (ארכיון) | צילום: טל שחר בנימין ושרה נתניהו באחת הנסיעות לחו"ל (ארכיון), צילום: טל שחר

לאחרונה שלחה לשכת החשב הכללי באוצר מצגת לעמותה ובה פרשה את נתוני התחשיב שערכה לעלויות רכישתו של מטוס שייועד לשימוש ראש הממשלה ונשיא המדינה. על פי הנתונים במצגת, רכישת המטוב תעלה בין 40-30 מיליון דולר, ואילו הסבתו לשימוש המיועד תעלה 10 מיליון דולר נוספים. בסך הכל תסתכם העלות ב-50 מיליון דולר, שהם כ-175 מיליון שקל.

לצד ההוצאה הצפויה בשנת רכישת המטוס, מעלה בדיקת האוצר כי בשנות התפעול העתידות להגיע לאחר מכן, צפויה ירידה קטנה בהוצאה - בסך של מיליוני שקלים בודדים. ואולם לצד זאת מזהיר המשרד מפני הוצאות שוטפות ובלתי צפויות בתפעול המטוס.

באוצר מציינים כי תחשיב עלות המטוס אינו כולל תוספת לצורכי מיגון ואבטחת המטוס. כמו כן, טרם נכללו בחישוב עלויות של חכירת מטוס מסחרי בזמן שהמטוס המיועד יהיה בטיפול. השורה התחתונה של התחשיב מצביעה על קושי של עמידה ביעד ההוצאה.

כך, למשל, על פי השוואת עלויות שערכו במשרד האוצר להטסת הנשיא במטוס מסחרי או במטוס שנרכש במיוחד, עולה כי הטסתו במטוס מסחרי תעלה 4.36 מיליון דולר בשנה, ואילו הטסתו במטוס שנרכש במיוחד תעלה 5.73 מיליון דולר (ההשוואה נערכה לתקופה של 15 שנה, כיוון שעל פי ההערכת האוצר נדרשות לפחות 15 שנים להחזר הוצאת הרכישה על המטוס).

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות