אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חזרו לדבר: וודסייד ונובל  בסבב שיחות על תוכניות הפיתוח של לווייתן

בלעדי לכלכליסט

חזרו לדבר: וודסייד ונובל בסבב שיחות על תוכניות הפיתוח של לווייתן

הצדדים נפגשו בשבועות האחרונים ביוסטון ובלונדון; בין השאר, דנו נציגי ענקיות האנרגיה בהקמת מתקן יצוא הגז הנוזלי - שיאפשר לייצא גז לשווקים רחוקים דוגמת סין, קוריאה והודו

04.05.2014, 20:41 | ליאור גוטמן
בכירי ענקית האנרגיה האוסטרלית וודסייד קיימו סדרת פגישות עם אנשי נובל אנרג'י במטרה לסכם את תוכניות הפיתוח של מאגר הגז לווייתן. כך נודע ל"כלכליסט". הפגישות התקיימו באמצע אפריל במטה נובל אנרג'י שביוסטון, טקסס, מה שהוביל לסבב נוסף של פגישות שנערך בתחילת מאי בלונדון, בריטניה. 

קראו עוד בכלכליסט

מטרת הפגישות היתה לסכם את מתווה הפיתוח של מאגר לווייתן בין השותפות הבכירות במאגר, לרבות גודלו של מתקן ייצוא הגז הנוזלי (FLNG) שיאפשר לייצא גז לשווקים רחוקים דוגמת סין, קוריאה או הודו.

סבב הפגישות של האוסטרלים עם נובל מהווה סימן מעודד למשקיעים הישראלים, לאחר בימים האחרונים התפרסמו באוסטרליה ידיעות שלפיהן וודסייד שוקלת לנטוש את העסקה ולהשקיע בחברות אחרות שמייצאות גז לאזור המזרח הרחוק.

וודסייד פוצצה בסוף מרץ את עסקת הענק לרכישת 25% ממאגר לווייתן בעבור כ-2.7 מיליארד דולר. הסיבה הרשמית היתה שרשות המסים הישראלית טרם סיכמה עם וודסייד את מתווה המס שהיא תשלם על הרכישה. בעוד בצד האוסטרלי ראו בפיצוץ טקס החתימה צעד לגיטימי שאמור להפעיל לחץ על הרגולטור הישראלי, הבעלים הנוכחיים של המאגר, ובראשם יצחק תשובה, נפגעו קשות מהתזמון לאחר שלטקס הוזמנו דיפלומטים ואנשי מקצוע, והוא בוטל כחצי שעה לפני החתימה הרשמית. 

בנובל אנרג'י סירבו להגיב לידיעה.

כאמור, הצדדים דנו באפשרות להקים מתקן לייצוא גז נוזלי; עם זאת, החוזה שנחתם מול הרשות הפלסטינית בינואר האחרון בהיקף של כ-1.2 מיליארד דולר, כמו גם ההתעניינות בסגירת חוזי גז מול קפריסין, טורקיה ואפילו מצרים, שרובם ככולם דורשים הקמת צנרת הולכה בלבד, שכנעו את הצדדים בהקמת מתקן יצוא קטן יותר, בעל יכולת יצוא של 5 עד 7 מיליארד מ"ק גז טבעי בשנה. מאגר לווייתן מכיל כ-535 מיליארד מ"ק, כאשר לפחות חצי מהכמות היא מוטת ייצוא. 
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

לכל התגובות