אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עכשיו זה רשמי: השותפות במאגר תמר ימכרו חמישית ממנו למצרים צילום: אלבטרוס

נחשף בכלכליסט

עכשיו זה רשמי: השותפות במאגר תמר ימכרו חמישית ממנו למצרים

החברות המחזיקות במאגר הודיעו הערב על חתימת מזכר הבנות למכירת גז טבעי לחברת יוניון פנוסה המחזיקה במתקן בצפון מצרים

05.05.2014, 23:51 | ליאור גוטמן
השותפות במאגר הגז תמר ימכרו חמישית ממנו למצרים: חברות דלק קידוחיםאבנר, ישראמקו ודור גז מדווחות הערב (ב') על חתימת מזכר הבנות למכירת גז טבעי לחברת יוניון פנוסה. החברה מחזיקה יחד עם ENI האיטלקית במתקן לייצוא גז נוזלי שממוקם בצפון מצרים, בסמוך לפורט סעיד. דבר חתימת החוזה נחשף ב"כלכליסט" לפני כשבוע, והוא מהווה חוזה ייצוא ראשון לשכנה מדרום. זאת לאחר שמאגר תמר חתם לפני מספר חודשים על חוזה מכירה לפוטאש הירדנית.

עיון בדיווח החברות מלמד שההסכם ההבנות אמור להוביל לחוזה רשמי בתוך שישה חודשים מהיום. שותפות תמר תספק 4.5 מיליארד מ"ק (BCM) גז טבעי לשנה ולתקופה של 15 שנה. היקף החוזה נאמד בכ-1.1 עד 1.3 מיליארד דולר לשנה, או כ-20 מיליארד דולר לכל התקופה. הזרמת הגז תעשה באמצעות מתיחת צנרת הולכה ממאגר תמר 300 קילומטר דרומה עד לחופי מצרים. עלות הקמת החוזה תיפול ככל הנראה על הרוכשים. מאחר שהמכירה תתבצע באמצעות צנרת הולכה שיעור המס שצפוי לחול עליה יהיה בהמשך לזה שנקבע בוועדת ששינסקי, כלומר כ-60%.

 , צילום: אלבטרוס צילום: אלבטרוס  , צילום: אלבטרוס

יוניון פנוסה הספרדית נחשבת לפי הדיווח ל"אחת מחברות הגז הגדולות בספרד והינה מהמפעילים החשובים בשוק ה-LNG (גז נוזלי,ל"ג) העולמי". האחזקות במתקן שהוקם בצפון מצרים מתחלקות במשותף עם ENI (בהיקף של 80%) לבין חברות הגז והנפט המצריות. המתקן הוקם לפני כמה שנים אולם מאז נפילת שלטון מובארק הוא עומד מושבת.

החוזה הבא שאמור להיחתם, שהיקפו ותנאי התשלום שלו צפויים להיות דומים לאלו שנחתמו מול יוניון פנוסה, יהיה מול בריטיש גז (BG) שמחזיקה אף היא במתקן דומה בצפון מצרים ושעובד בתפוקה חלקית.

מאגר תמר מכיל כ-320 מיליארד מ"ק. האחזקות בו מתחלקות בין נובל אנרג'י (36%), דלק (31.25%, באמצעות חלוקה שווה בין דלק קידוחים ואבנר), ישראמקו (28.75%) ודור גז (4%).

מחיר הגז - צמוד למחיר הנפט

קית' אליוט, סגן נשיא חברת נובל אנרג'י ואחראי על אזור המזרח התיכון, אמר שהחתימה על מזכר ההבנות של שותפות תמר מול יוניון פנוסה מהווה ציון דרך משמעותי בפיתוח המאגר כמו גם ביכולת לספק אנרגיה למדינות באזור. "הפיתוח הנוסף שמתוכנן למאגר תמר ישמש לא רק את מדינות האזור, אלא גם יאפשר להגדיל את אספקת הגז לשוק הישראלי", אמר. לדבריו, מחיר הגז בעסקה יהיה צמוד למחיר חבית הנפט מסוג "ברנט" והחוזה הסופי יכלול מנגנון של "מחיר רצפה"

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

19 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

19.
מהייצוא למצרים מקבלים 2.7 מיליארד ש"ח בשנה, אבל משלמים פי 15 מיליארד ש"ח בשנה
הכמות שמייצאים למצרים כ 5 BCM בכל שנה, נקבל לפי החברות 2.7 מיליארד ש"ח, אבל הכמות הזאת של אנרגיה צריך גם לייבא אותה בצורה של גז נוזלי או סולר. בשנת 2012 זה עלה לנו 15 מיליארד ש"ח. עסק טוב לתשובה, עסק רע לנו.
אלי  |  07.05.14
18.
המממשלה לא יודעת לנהל חנות מכולת, אבל לתשובה ניגוד עניינים עם שאר הציבור
השילוב של שני הדברים הוא קטלני. הממשלה מתנהלת בצירוף של שלומיאליות ושחיתות ומעבירה דברים בזיל הזול לתשובה. הוא מצידו מה אכפת לו בכמה נצטרך לייבא גז במקום הגז שהוא מייצא? גם למשקיעים כנראה לא אכפת. הכסףמעוור.
אידלמן  |  07.05.14
לכל התגובות