אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מכה לתרופה: הנזקים שטומנים בחובם המרשמים האלקטרוניים

מכה לתרופה: הנזקים שטומנים בחובם המרשמים האלקטרוניים

למרשמים האלקטרוניים יתרונות רבים כחלופה למרשמים הידניים, אולם נוהל חדש של משרד הבריאות המסדיר את השימוש בהם מאיים לפגוע באוכלוסיות המוחלשות ובבתי המרקחת הקהילתיים

09.05.2014, 08:19 | רון תומר
מקצוע הרוקחות נמצא בתהליך שינוי. הרוקח כמעט ואיננו רוקח תרופות בעצמו, אלא מנפק תרופות מוכנות. זמנו של הרוקח מוקדש יותר ויותר למתן מידע והדרכה על הטיפול התרופתי לרבות אופן הנטילה, האחסון, תופעות לוואי, אינטראקציות עם תרופות אחרות, מזון, תוספי תזונה ועוד. בתי המרקחת הופכים למרכזי בריאות קהילתיים הזמינים ונגישים למטופלים רוב שעות היממה ללא צורך בקביעת תור לקבלת השירות הנדרש.

המחשוב המקוון הביא עמו כלים חדשים, המאפשרים לאזרח לקבל שירות משופר, וכך גם שילוב השימוש במרשם האלקטרוני כחלופה למרשם ידני. המרשם האלקטרוני קיים רק ברשת המחשבים של הקופה שבה מבוטח המטופל וניתן לצפייה על ידי הרוקח רק בהתקשרות מאובטחת למאגר המרשמים של הקופה, בעת העברת כרטיס החבר. לתהליך זה יתרונות רבים, אולם הצלחתו המלאה מותנית בין השאר בפרישה רחבה של בתי המרקחת הקשורים עם כל קופה וקופה, על מנת שלא לפגוע ביכולתם של המטופלים לקבל תרופות מרשם בכל מקום.

בית מרקחת. המהלך עלול להוביל לסגירת בתי מרקחת קהילתיים, צילום: בלומברג בית מרקחת. המהלך עלול להוביל לסגירת בתי מרקחת קהילתיים | צילום: בלומברג בית מרקחת. המהלך עלול להוביל לסגירת בתי מרקחת קהילתיים, צילום: בלומברג

אך אליה וקוץ בה. בבואו לשנות "סדרי מרשם" משנה משרד הבריאות גם סדרי עולם. נוהל חדש שפרסם משרד הבריאות קובע כי קבלת מרשמים אלקטרוניים תתאפשר רק בבתי המרקחת שבהסדר עם קופת החולים של המבוטח ואשר מקושרים למאגר המרשמים שלה ולא בכל בית מרקחת, כיוון שכבר כיום קופות החולים אינן מאפשרות לכל בית מרקחת להתקשר בהסדר עמן.

כלומר חולים יוכלו לקבל תרופות מרשם שרשם רופא קופת החולים רק בבית מרקחת שבהסדר עם הקופה, גם אם הם מעדיפים משיקוליהם הם לרכוש אותה בבית מרקחת אחר במחיר מלא (למשל כאשר מדובר בתכשירים שאינם בסל התרופות ואינם מסובסדים) או סתם מטעמי נוחות כגון שעות פתיחה ארוכות או שירות וייעוץ רוקחי מועדף על החולה בבית מרקחת מסוים.

במצב כזה הנפגעים העיקריים יהיו תושבי הפריפריה והאוכלוסיות המוחלשות, כגון קשישים, ובכך נפגע אחד העקרונות שמוביל משרד הבריאות והוא צמצום פערים והגברת השוויון לכלל המטופלים, במסגרת מערכת הבריאות הציבורית.

מהמהלך ייפגעו גם בתי המרקחת הקהילתיים. חלק משמעותי מבתי המרקחת לא נמצא בהסדר עם כל קופות החולים וישנם בתי מרקחת שאינם נמצאים בהסדר אף לא עם קופה אחת. מאלו תישלל הזכות להתפרנס מניפוק מרשמים לחולים בניגוד למצב כיום, דבר העלול להוביל אף לסגירתם של בתי מרקחת קהילתיים. כתוצאה מכך, המרשמים האלקטרוניים במתכונת שמקדם משרד הבריאות יפגעו בשירות הרוקחי, המהווה נדבך משמעותי בשירות הרפואי לאזרחי ישראל.

על מנת לשמור על זמינות השירות לחולים, על שוויון ההזדמנויות בתעסוקה לבתי המרקחת ועל האינטרסים של קופות החולים, על הרגולטור ליצור פתרון הנותן מענה מאוזן לכולם. ניתן ליצור מאגר מרשמים ארצי שיכלול את כלל המרשמים שהונפקו במסגרת כל המוסדות הרפואיים בישראל. באופן כזה, כל בית מרקחת יוכל להתחבר למאגר ולנפק מרשמים אלקטרוניים למטופל על פרטי הזיהוי שלו, כך שהמטופל יוכל לקבל את התרופות בכל בית מרקחת שייבחר, והתיק הרפואי של המטופל יעודכן במידע שכיום היה חסר בו כאשר נרכשו תרופות באופן פרטי.

כך ניתן לשנות "סדרי מרשם" בלי לשנות סדרי עולם ולהביא למצב שצרכני התרופות ויתר בעלי העניין ירוויחו מהיתרונות שמציע העולם הדיגיטלי, בלי לפגוע בזכויותיהם.

הכותב הוא מנהל הוועדה המקצועית בארגון הרוקחות בישראל וחבר בפורום הארגונים להנגשת תרופות

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

9 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

9.
ל-8 - הבנת הנקרא - גם לפי ההצעה יחוברו חלק מבתי המרקחת, אם ניתן לפרוץ לאחד ניתן לכולם
נחמד שאתה מנסה לשווק את השירותים שלך - אבל אנא בדברי חוכמה ולא בהסבר הלא הגיוני שרשמת המערכת הרפואית כבר היום ממוחשבת. הרופאים הפרטיים של מכבי למשל מחוברים כל אחד במרפאה הפרטית שלהם לכל מערכת המחשוב של מכבי. אם ניתן לפרוץ בקלות כפי שאתה רוצה להפחיד אז כבר היום הכל פרוץ בקיצור , גם שיווק סמוי עדיך שייעשה בחוכמה
דוד  |  20.05.14
8.
"כל בית מרקחת יוכל להתחבר למאגר ולנפק מרשמים אלקטרוניים למטופל על פרטי הזיהוי שלו"
"כל בית מרקחת יוכל להתחבר למאגר ולנפק מרשמים אלקטרוניים למטופל על פרטי הזיהוי שלו" - תקראו ותקראו טוב טוב ושוב פעם תקראו ותפנימו - עם זה מאגר (מסד נתונים) והוא מחובר לרשת הוא ייפרץ! - אין שום דרך בעולם למנוע מפורץ לנצל פירצה שהוא מודע לה ואף אחד אחר לא - וכשהוא ייפרץ צריך רק פעם אחת לפרוץ אותו . רואי כהן - קריפטוקודקס - מערכות למניעת זיופים וגנבות ללא מסדי נתונים.
רואי , צפון  |  14.05.14
7.
כבר היום כל התיק הרפואי של אזרחי ישראל ממוחשב
ומתקדמים לקראת רשומה לאומית ארצית . התיק הרפואי מכיל הרבה יותר מידע מאשר רק מאגר המרשמים, ככה שאם משהו דואג, בצדק או שלא, מאגר המרשמים הוא לא הבעייה. עם זאת אציין שיש מספיק אמצעי אבטחה כבר היום להגן על המידע משימוש לרעה
אסנת  |  11.05.14
לכל התגובות