אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האוסטרלים חוזרים: נציגי וודסייד בדרך לשיחות עם שותפות לווייתן צילום: עמית שעל

האוסטרלים חוזרים: נציגי וודסייד בדרך לשיחות עם שותפות לווייתן

ל"כלכליסט" נודע כי הצדדים ייפגשו השבוע. בסוף השבוע השלימו דלק קידוחים ואבנר גיוס חוב של 2 מיליארד דולר, שזכה לביקושי ענק

11.05.2014, 08:15 |  גולן חזני וליאור גוטמן

נציגי ענקית האנרגיה האוסטרלית וודסייד צפויים לחזור השבוע לישראל ולקיים סבב שיחות עם שותפות לווייתן, כך נודע ל"כלכליסט". מדובר בפגישות ראשונות בין הצדדים מאז התפוצץ טקס החתימה ב27 במרץ, אז תכננה וודסייד לרכוש 25% מהמאגר עבור 2.7 מיליארד דולר. טרם חג הפסח ביקרו בישראל צוותים של וודסיד, שנפגשו עם רשות המסים אך לא עם דלקאו רציו, מבעלי השותפות.

כפי שפורסם ב"כלכליסט", וודסייד ונובל אנרג'י האמריקאית כבר קיימו פגישות ביוסטון ובלונדון לשם דיון בפיתוח המאגר. על פי ההערכות, זוהי גם מטרת הביקור הנוכחי.

המו"מ עם וודסייד האוסטרלית ממשיך במקביל לפעילותו של בעל השליטה בקבוצת דלק, יצחק תשובה, להצטיידות במזומנים.

לסבב הפגישות הקרוב עם וודסייד יגיע תשובה כשהוא בעמדת מיקוח: ביום חמישי האחרון השלימו דלק קידוחים ואבנר גיוס חוב של 2 מיליארד דולר, מתוכם כ־650 מיליון דולר ממוסדיים ובנקים ישראליים והשאר ממשקיעים זרים. במקור, חלקם של המוסדיים בגיוס עמד על 350 מיליון דולר, אולם בשל הביקוש, שהגיע לדברי יו״ר דלק קידוחים ומנכ״ל אבנר גדעון תדמור ל־13.5 מיליארד דולר, החליטו בדלק קידוחים להגדיל את חלקם. תשובה לא נתקל בקשיים מיוחדים בגיוס, וזאת על אף ששמט חוב שגייס מהציבור בחברה אחרת שבבעלותו, דלק נדל"ן.

גדעון תדמור דלק קידוחים, צילם: עמית שעל גדעון תדמור דלק קידוחים | צילם: עמית שעל גדעון תדמור דלק קידוחים, צילם: עמית שעל

הגיוס בוצע באמצעות הנפקת 5 איגרות חוב בעלות מח"מ ממוצע של 7 שנים. מדובר באג״ח דולרית שתירשם למסחר כרצף מוסדי באמצעות חברת תמר בונד, שהוקמה במיוחד. תמורת ההנפקה מיועדת לפיתוח מאגר לווייתן ולמיחזור 900 מיליון דולר שנלקחו כהלוואה ב־2011 לפיתוח מאגר תמר.

לסדרות אג"ח שהונפקו מח"מים שונים, שנועדו למשוך משקיעים שונים. ממוצע הריבית בגינן, שהנה קבועה ודולרית, הוא 4.7%. מדובר בנתון נמוך ביחס לציפיות החברה, שעמדו על יותר מ־5% לשנה. לפירעון האג"ח משועבדות 28% ממניות תמר ו־3% ממניות תמר שנותרו משוחררות עומדות כעת למכירה. הסכום המבוקש עבורן הוא כ־15 מיליארד שקל, ובנק ההשקעות גולדמן זאקס כבר התעניין ברכישתן. את ההנפקה הובילו תדמור, מנכ"ל דלק קידוחים יוסי אבו וסמנכ"ל הכספים של דלק קידוחים יוסי גבורה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות