אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"עשו דמוניזציה לרופאי הדסה כאילו כל תכליתם להתעשר על חשבון החולים" צילום: עמית שעל

"עשו דמוניזציה לרופאי הדסה כאילו כל תכליתם להתעשר על חשבון החולים"

כך אמרה ד"ר שגית ארבל אלון, יו"ר ועד הרופאים הבכירים, במסיבת עיתונאים רופאי הדסה בעקבות תוכנית ההבראה. יו"ר ההסתדרות הרפואית, ד"ר ליאוניד אידלמן: "רופאי הדסה דורשים לבטל את השר"פ"

11.05.2014, 17:40 | מיקי פלד

"במהלך יח"צני מבריק הסיטו את האש אל הרופאים ואף עשו דמוניזציה לרופאים כאילו כל תכליתם להתעשר על חשבון הציבור החולה", כך אמרה ד"ר שגית ארבל אלון, יו"ר ועד הרופאים הבכירים, במסיבת עיתונאים רופאי הדסה בעקבות תוכנית ההבראה. 

קראו עוד בכלכליסט

לדבריה, "776 רופאים בהדסה (מתוך כ-1000 - מ"פ) משתכרים משכורות פחות טובות מרופאים אחרים במדינת ישראל. אחריותה של המדינה היא להעניק שירותי רפואה לחולים של אזור ירושלים והסביבה. לא אנחנו גורמים לפירוק הדסה אלא מי שתבע ביודעין הסכם שפוגע בחולה והביא אותו לבית המשפט הוא זה שמביא לפירוק ולפגיעה בחולים. הפגיעה האנושה בהון של בית החולים עולה על סך הגזירות ועם זה לא נוכל להשלים. לא די בזאת שגזלו מקרנות השר"פ בעבר במסגרת ההצעה הזו הם מבקשים לקחת עוד 330 מיליון שקלים מהקרנות לטובת הגירעון".

ארבל אלון הוסיפה:י "אנחנו עדיין חושבים שהמודל של השר"פ בהדסה הוא מודל נכון, אבל לאור הרבה מאוד גורמים בחרנו שלא לבצע שר"פ". יצוין כי שכ-300 רופאים בהדסה מבצעים שר"פ.

פרופ' דרור מבורך, יו"ר ועד מנהלי המחלקות בהדסה, אמר כי "אנחנו מנסים כבר חודשים להגיע לפתרון סביר שיביא להבראה של מוסד מפואר מבלי לחסל אותו. ניסינו בהרבה שעות עבודה להגיע למתווה והגענו למתווה כזה עם ההנהלה. מיד לאחר שהסכמנו על העקרונות הופיעו דרישות חדשות מהאוצר שגם איתן ניסינו להתמודד. הכסף הוא לא הדבר העיקרי".

מסיבת העיתונאים של הרופאים. שגית ארבל אלון (מימין), ליאוניד אידלמן, דרור בורך, מאיר מזרחי ולאה ונפר, צילום: עמית שעל מסיבת העיתונאים של הרופאים. שגית ארבל אלון (מימין), ליאוניד אידלמן, דרור בורך, מאיר מזרחי ולאה ונפר | צילום: עמית שעל מסיבת העיתונאים של הרופאים. שגית ארבל אלון (מימין), ליאוניד אידלמן, דרור בורך, מאיר מזרחי ולאה ונפר, צילום: עמית שעל

מבורך התחיל את ההתנגדות שלו לסעיפי מתווה ההבראה שהציעו הנאמנים בסעיף שקובע את סגירת ההוספיס בהדסה: "יושבת חבורת כלכלנים שקובעת שלא יהיה הוספיס או צמצום ניכר במחלקה הפסיכיאטרית ומתברר שכל ההחלטות האלו נלקחו ללא חזון רפואי או בדיקה עם המנהלים הרלבנטיים. הבראה להדסה היא לא רק בסוגייה הכספית אלא גם בחזון רפואי. הרצון של מנכ"ל הדסה, אביגדור קפלן, לסגור תא ההוספיס ו-10 מיטות במחלקה הפסיכיאטרית בשל היותן מחלקות גרעוניות זכה להתנגדות גורפת מצד משרדי האוצר והבריאות. המסמך הוא בר תיקון אך כמו שהוא אנחנו לא יכולים לחתום".

מבורך הוסיף כי "נעשתה עבודה חובבנית. האם אני יכול לתת את ידי להצלת הדסה כשאני רואה איך הורסים את הדסה? לא. אנחנו רוצים לשנות את ההסכם. בשמחה נשב לתקן ואני חושב שאפשר לתקן. המטרה היא לעשות הדסה יותר טובה לכולם".

יו"ר ההסתדרות הרפואית, ד"ר ליאוניד אידלמן, אמר כי "רופאי הדסה לא מעוניינים להמשיך ולבצע שר"פ בהדסה ודורשים לבטל את השר"פ בהדסה ודורשים לקבל זכות אלמנטרית שהיא נחלת כל הרופאים במדינה להחליט איפה רופא רוצה לבצע עבודה פרטית אחרי שהוא סיים לעבוד במוסד ציבורי. הרופאים החליטו שקופאים שאינם שייכים

לסגל האקדמי ועד עכשיו התנדבו להדריך את הסטודנטים יפסיקו לבצע את העבודה הזו בהתנדבות ויפסיקו הכשרת סטודנטים בהדסה עד שהפתרון הזה שהרופאים שואפים להגיע אליו יתממש בהדסה".

לדבריו, "המדינה נרדמה בשמירה. עכשיו משרד האוצר משרד הבריאות יחד עם הנהלת הדסה רוצים להטיל על הרופאים את נטל ההבראה. ההסדר המוצע לא מקבול על הרופאים וההסתדרות הרפואית ועל רופאי הדסה. ההסדר הזה הוא פגיעה באמון וגורם למשבר אמון. "יותר מ-600 רופאים חתמו על הצהרה שלא יעבדו בהדסה בתנאי פירוק. "ההסדר הזה פוגע בחולים.

אידלמן הדגיש כי "רופאי הדסה נפגעו כשהתקשורת דיברה על כך שכל מה שמעניין אותם זה כסף ושר"פ וכמה פחות לשלם לבית החולים וזה קומם את הרופאים. אין ספק שגם האווירה הכללית תרמה לכך שרופאי הדסה אומרים, והם אמרו את זה לפני 7 חודשים במהלך המו"מ שהם לא רוצים לבצע יותר שר"פ בהדסה".

בתוך כך, בהמשך לבקשה דחופה מטעם הנאמנים, נדחה מועד הדיון לעניין הצגת תוכנית ההבראה של הדסה ליום רביעי הבא, 21 במאי בשעה 15:00.

בימים הקרובים ינהלו רופאי הדסה והנאמנים שיחות שבמהלכם ינסו הנאמנים לשכנע את הרופאים לאשר את מתווה תוכנית ההבראה. אם לא יאשרו הרופאים את התוכנית עלול בית החולים להגיע למצב של פירוק פעיל, אם כי סביר להניח כי בסופו של דבר תימצא הדרך למנוע מהלך כה דרמטי, אולי בלחץ של בית המשפט לצדדים להגיע להסכם. דיון בנושא יתקיים בבית המשפט המחוזי בירושלים ביום רביעי הבא.

הרופאים מתנגדים לסעיפים בתכנית שקובעים פיטורים של 30 מהם, מקצצים בשכר הרופאים שמבצעים הוראה, טוענים לפגיעה של 150 מיליון בקרנות המחקר וההשתלמות השונות, כלומר קיצוץ בפועל של מחצית מהחוב של הדסה לרופאים בקרנות הללו ועוד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות