אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

ועידת כלכליסט

לפיד על הקריטריונים לפטור ממע"מ: "מי שנותן ותורם יותר, יקבל יותר"

שר האוצר אמר בוועידת העסקים הקטנים ובינוניים של "כלכליסט" כי העסקים הקטנים הם המגזר הגדול והמוזנח במשק הישראלי. הוא מנה כמה צעדים של האוצר לטובת הסקטור הזה, בהם חקיקה שתביא להעלאת מגבלת המחזור המאפשרת תשלום מע"מ על בסיס מזומן. צפו בשידור חי מהוועידה

12.05.2014, 09:26 | רוני זינגר

"הקריטריונים שפורסמו אתמול לגבי הזכאות לפטור ממע"מ על דירות, לפיהם מי ששירת בצבא יקבל הטבה גדולה הרבה יותר ממי שלא שירת - אומרים באופן הברור ביותר: מי שנותן יותר, מי שתורם יותר – יקבל יותר. אנחנו לא מוכנים להתנצל על זה שאנחנו ציונים. מותר למדינת ישראל להילחם על ערכיה, ומותר לה להחליט שיש קשר בין זה שמקבלים זכויות לזה שממלאים חובות, וזה מה שעשינו. שירות צבאי, או אזרחי או לאומי, זה ערך. צעיר שתורם 3 שנים מחייו, צעיר שבמקרים רבים מסכן את חייו, הוא אזרח טוב יותר וראוי יותר. מגיעה לו העדפה בולטת וברורה", כך פתח שר האוצר יאיר לפיד את נאומו בוועידה ה-8 לעסקים קטנים ובינוניים של "כלכליסט".

"העסקים הקטנים הם המגזר הגדול ביותר במשק הישראלי, והמוזנח ביותר במשק הישראלי", אמר לפיד. "הם בדיוק מעמד הביניים הישראלי שאף אחד לא שם עליו עד עכשיו. זה הדבר שאנחנו נחושים לשנות. 

"חלק מהצעדים שעשינו אתם מכירים, ב-1 בינואר ביטלנו את חישוב המס המאוחד לזוגות נשואים שמנהלים יחד עסק, נתנו ערבות מדינה לאשראי של 4.5 מיליארד שקל לעסקים קטנים, אנחנו מצמצמים עכשיו באופן דרמטי את מועד התשלום לספקים – בעיקר ספקים קטנים – שעושים עסקים עם המדינה. כך שכבר בשנה הבאה בהזמנות מספקים קטנים עד ל-50 אלף שקל, המהוות 85% מסך כל ההזמנות השנתיות, יוגבל מועד התשלום ל-24 ימים מיום הגשת החשבונית. בהזמנות מעל 50 אלף שקל יוגבל מועד התשלום ל-30 יום ממועד הגשת החשבונית, ורוב התהליך יהפוך להיות אינטרנטי כדי לחסוך לספקים זמן ומאמץ", אמר לפיד.

"החותנת שלי צריכה לחכות 3 חודשים"

שר האוצר הכריז על צעד נוסף: "בחודש הבא תצא לדרך חקיקה שתביא להעלאת מגבלת המחזור המאפשרת תשלום מע"מ על בסיס מזומן. למי שלא מכיר את הנושא, אני רוצה להשתמש בדוגמא הקבועה שלי לעסקים קטנים: החותנת שלי. לחותנים שלי יש חנות לכלי כסף. בהרבה מקרים בא מישהו לחנות, קונה נגיד חנוכיה, נותן שלושה תשלומים בשלושה צ'קים. את מלוא המע"מ על כל העסקה הזו החותנת שלי צריכה לשלם בחודש העוקב. לכסף שלה היא תחכה שלושה חודשים. זה כמובן מכביד על הנזילות, וגורם לתשלומים מיותרים על מסגרות אשראי לבנקים. אז מה זה מע"מ על בסיס מזומן? זה מע"מ שמשלמים רק אחרי שנכנס הכסף לקופה, ולא לפני. לא שילמו לה, היא לא משלמת. כן שילמו לה, היא משלמת מתוך ההכנסות ולא מתוך החסכונות.

"מההקלה הזו נהנו עד היום כ-21 אלף עוסקים מהמגזר היצרני, להם מחזור של עד 2 מיליון שקל בשנה. תוקפה של ההטבה הזו אמור לפקוע בסוף 2014. לא רק שנאריך את תוקף ההטבה הזו, אלא נשקיע 270 מיליון שקל ונרחיב אותה גם ל-43 אלף בעלי עסקים נוספים: סיטונאים, חקלאים ועוסקים בתחומים נוספים, כך שכל עסק קטן במשק, בהיקף המחזור הכספי הזה, יוכל להינות מההטבה.

"לעוד 2,600 עסקים הקטנים מהתחום היצרני, נרחיב את היקף המחזור המקנה זכות לתשלום מע"מ על בסיס מזומן לכ-3.5 מיליון שקל בשנה, מהלך שעלותו 50 מיליון שקל. למה? כי עסק קטן, שיש לו משענת כלכלית צרה להישען עליה, לא צריך לשלם מסים לפני שהוא מכניס את הכסף בפועל.

יאיר לפיד בוועידה. "הקמת עסק צריכה להיות הגשמה של חלום, לא עונש", צילום: נמרוד גליקמן יאיר לפיד בוועידה. "הקמת עסק צריכה להיות הגשמה של חלום, לא עונש" | צילום: נמרוד גליקמן יאיר לפיד בוועידה. "הקמת עסק צריכה להיות הגשמה של חלום, לא עונש", צילום: נמרוד גליקמן

"הבשורה הנוספת היא ההחלטה שלנו לקצר את לוחות הזמנים של תהליכי רישום ופתיחת עסק בישראל, כדי שמי שהחליט לפתוח עסק במדינת ישראל ביום ראשון, יוכל לפתוח אותו תוך עשרה ימי עבודה, ביום חמישי שאחרי. ממשלת ישראל החליטה שעד סוף 2015 יקוצרו תהליכי פתיחת עסק. אנחנו החלטנו להקדים את לוח הזמנים הזה ולסיים את התהליך עד ה-30 ליוני 2015. למה? כי זה כדאי לכולם.

"איך זה יקרה? נאפשר למייצג של כל אדם, מכל מקום בארץ, להגיש את המסמכים הדרושים לפתיחת עסק כשהם סרוקים, ומוזנים לתוך מערכת מקוונת. כי בעולם הדיגיטלי שאנו חיים בו, זה שדורשים מיזמים לבוא למשרדי ממשלה עם ערימות של ניירת, זו דרישה מטורפת. יש אינטרנט, ויש מחשבים, ואנחנו גם נייצר תקשורת ישירה בין הרשויות כך שברגע שנפתח תיק העסק במשרדי מע"מ, הוא ייפתח אוטומטית גם במס הכנסה. מטרת השינוי הזה היא שעד 30 ביוני 2015 נקצר את הליך פתיחת העסק בישראל ונהפוך אותו לקצת קצר יותר מהממוצע במדינות ה-OECD", אמר לפיד.

"הקמת עסק צריכה להיות הגשמה של חלום, לא עונש"

לדברי לפיד, "היות שהקמת עסק בישראל צריכה להיות הגשמה של חלום, לא עונש. אדם שמקים עסק לא צריך להגיע לקו ההתחלה כשהוא מותש לגמרי מההתמודדות עם הבירוקרטיה ועם הצד המשפטי הכרוך בהוצאת עסק אל הדרך. אדם שמקים עסק צריך לצאת לדרך כשהוא מלא בתקווה, מפני שתקווה היא נכס מסחרי מוכח ואין דבר משמעותי יותר להצלחה של עסק מאשר האנרגיה והחזון של בעליו.

"וזה כדאי למדינה. למעשה, אין דבר שהוא יותר כדאי למדינה, כשהרווח שיש למדינה על עסק חדש שמוקם הוא קל לחישוב. הוא בדיוק 100% כי בעל עסק כזה, שהולך להגשים את חלומותיו ושוכר בשביל זה שני עובדים, עוד לפני שהוא מייצר מוצר אחד או שירות אחד, כבר מייצר שלושה אנשים שמשלמים מס הכנסה ועסק שמשלם מס על רווחיו. כשהאלטרנטיבה היא שלושה אנשים שצריך לתת להם דמי אבטלה.

"אלו רק חלק מהדברים שאנחנו עושים היום. זה לא מספיק. יש לנו עוד דרך ארוכה ללכת בה. היתה פה הזנחה של שנים ויש עוד הרבה מה לעשות, אבל לפחות הגדרנו את המגמה - והמגמה היא לעזור – גם לבעלי העסקים הקטנים והבינוניים וגם, מה שפחות הוקדשו לו מחשבה ומשאבים עד היום, ליזמים שרוצים להקים עסק שכזה. כי בעיני להקים או להחזיק עסק במדינת ישראל גם זו ציונות", סיכם לפיד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

23 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

23.
דיבורים לחוד ומעשים לחוד= יאיר מספר הסיפורים
משלמים על הקרקע משלמים מע"מ על הקרקע משלמים מס רכישה על הקרקע(הקבלן) משלמים בניה +מע"מ כל היזמים הקבלנים בעלי המקצוע והספקים משלמים מסים+מע"מ חלק מהרוכשים משלמים מס רכישה חלק מהמוכרים משלמים מס שבח בעריה גובים היטלים ואגרות בניה משלמים לתאגידי המים סכומים גבוהים על כל השבחת קרקע משלמים היטל השבחה משלמים רישיונות בניה ... וכו' וכו' וכו'............. עד שהשוכר המסכן מצא דירה (שבעל הבית שלו עבד ושילם מסים 50% ממשכורתו וקנה מהנטו דירה+כל המיסים הנ"ל) עכשיו המדינה עוד רוצה 10% נוספים שכמובן יהיו על גב השוכרים האומללים. דיי מספיק עם מסים ומסים........גורמים שהפשע(ממסים) משתלם בישראל.
סשה  |  06.11.14
22.
אחיזת עניים ותריקים
סיפורי סבתא אחיזת עניים ומעשה הונאה אף חייל לא יקבל פרוטה מהסיבה שאף חייל אין לו מיליון ששמאות אלף ואין סיכוי שיהיה לו למעת הפולנים וההונגרים שמקבלים 150אלף שקל משכורת עבור כחוסר המעש שלהם אין צורך בסיפורים ובתרגים חמור מי שישתתף במערכת בחירות
baba  |  13.05.14
19.
לפיד פופליסט ומניפוליטבי ועובד על כולכם
שאלת תם: אם אתה באמת רוצה לעזור ליוצאי צבא ולא רוצה להסתבך עם: 1.אפליית חרדים וערבים, 2,שהקבלנים לא יעלו את המחיר 3, להגביל את המחירים במחיר יותר שפוי 4.מספר בעיות נוספות שכולכם כתבתם עליהם, הפיתרון הפשוט הוא : מענק של 18% מערך הדירה ליוצאי צבא, ככה פתרנו את כל הבעיות,והשוק עובד יופי הקבלנים לא מעלים את המחיר כדי שגם מי שלא מקבל את המענק יבוא אליהם ,יש יותר ביקוש בשוק ,-הקבלנים יבנו יותר, ויהיו חייבים לשים מחיר מטרה בכל איזור בארץ רק מה?? לפיד רוצה פופליזם.... שכוווווווולם יראו שהחרדים לא קיבלו.......
אלי , רמת גן  |  12.05.14
לכל התגובות