אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מפרקי קרן אור של חיליק טפירו: "פער של 13 מיליון שקל בין הגיוסים להשקעות" צילום: שני נחמיאס

מפרקי קרן אור של חיליק טפירו: "פער של 13 מיליון שקל בין הגיוסים להשקעות"

עוה"ד ליאור מזור ורמי קוגן בדו"ח ראשון: "נעשו עסקאות עם בעלי שליטה ומי מטעמם, או עם חברות קשורות שבעלי השליטה ראו אותן כחלק בלתי נפרד מהישות המשפטית של החברה, ללא שנעשתה הפרדת מסך כמתבקש ומתחייב"

12.05.2014, 11:30 | תומר גנון

"החקירה הראשונית מעלה פערים ניכרים ביותר, בהיקף הנאמד לפחות בכ-13 מיליון שקל, בין סכומי השימושים שבוצעו על ידי החברה בכספים שגייסה, לבין יתרות הקרן להחזר". כך טוענים המפרקים הזמניים של קרן אור, עוה"ד ליאור מזור ורמי קוגן, בדו"ח ראשון על פעילות החברה שקרסה והשקיעה לדבריה בפרויקטים של תמ"א 38. קרן אור נמצאת בשליטת איש העסקים חיליק טפירו ועו"ד אמיר בירמן.  

קראו עוד בכלכליסט

רשות ני"ע הורתה לפני כשבועיים על הקפאת פעילותה של קרן אור, משום שמבנה פעילותה דורש לדבריה פרסום תשקיף. זאת לאחר שבמודעות שפרסמה הקרן, ובהן הופיע הכלכלן שלמה מעוז, היא התחייבה על תשואות של 8% לשנה ו-23% לשנתיים. לאחר הוראת הרשות פנו עובדים ומשקיעים לבית המשפט המחוזי בחיפה, בבקשה לפרקה.

על פי תגובה שהגישה קבוצת טפירו לבית המשפט, היקף התחייבויותיה של קרן אור כיום עומד על כ-52 מיליון שקל. לדברי החברה היא השקיעה יותר מ-40 מיליון שקל בפרוייקטים של תמ"א 38, בתשתית, בעסקאות מימון, ברכישת חברות קבלניות לביצוע פרויקטים אלו ובמימון הפעילות והרחבתה.

על פי רשימת ההשקעות שצורפה לתגובה, לפחות 2.1 מיליון שקל מכספי המשקיעים שימשו כהלוואת לחברות הפרטיות שבשליטת טפירו. כך למשל 1.355 מיליון שקל הועברו לחברת קפיטל פרופיט, 435 אלף שקל לסופריר בית השקעות (לשעבר אלפא פלטינום), ו-300 אלף שקל לטפירו נכסים.

חיליק טפירו חיליק טפירו חיליק טפירו

"העסקאות וההתקשרויות שעשתה החברה הינן מגוונות ורבות", כתבו המפרקים הזמנים בדו"ח שהוגש אתמול. "נעשו עסקאות עם בעלי שליטה ומי מטעמם, או עם חברות קשורות אשר בעלי השליטה ראו אותן כחלק בלתי נפרד מהישות המשפטית של החברה, ללא שנעשתה הפרדת מסך כמתבקש ומתחייב בנסיבות".

על פי הדו"ח הפערים הגדולים בין הכספים שגויסו ואלה שהושקעו, העומדים כאמור על כ-13 מיליון שקל, "מוסברים בחלקם בלבד על ידי עלויות הגיוס הגבוהות ביותר של הכספים, החזרי ריבית משמעותיים ביותר בהם נשאה החברה, והוצאות הנהלה גבוהות".

בהתאם לממצאים הראשוניים, מבקשים המפרקים הזמניים לקבל מבית המשפט צו איסור דיספוזיציה על זכויותיהם של בירמן וטפירו בדירת מגורים בחיפה ועל כל נכס אחר שברשותם כולל תיקי השקעות וני"ע. בנוסף הם מבקשים להוציא להם צו עיכוב יצאה מהארץ. כמו כן מבקשים המפרקים הזמניים לשכור את שירותיו של משרד רואי החשבון וקסלר, קודנצ'יק, אנוך ושות לצורך ביצוע ביקורת חקירתית.

מסביבתו של טפירו נמסר בתגובה: "חיליק טפירו מברך על פעילותם היסודית של המפרקים הזמניים. כפי שאלה טרחו וציינו בדוח שהגישו לבית המשפט. טפירו נרתם ועושה ככל שרק לאל ידו לסייע בידם על מנת לצמצם את הנזקים שנגרמו לנושים לנוכח ההחלטה לאסור על החברה להמשיך בפעילותה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות