אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בנק ישראל אופטימי: האצה מסוימת בהתרחבות המשק צילום: עומר מסינגר

בנק ישראל אופטימי: האצה מסוימת בהתרחבות המשק

הביקושים המקומיים ויצוא השירותים מובילים את ההאצה, לעומת זאת ביצוא הסחורות נמשך הקיפאון. חברי הוועדה המוניטרית העריכו כי שוק העבודה אינו רחוק מתעסוקה מלאה לאחר ששיעור האבטלה הכללי במשק ירד בפברואר ל-5.8%

12.05.2014, 12:53 | אמנון אטד

בנק ישראל ממשיך לפזר הערכות אופטימיות על מצב המשק. אחרי שבדיון הריבית הלפני אחרון העריכו חברי הוועדה המוניטרית של הבנק כי ברבעון האחרון של 2013 ובתחילת 2014 חלה התאוששות מסוימת בפעילות הריאלית במשק, מפרסם היום (ב') בנק ישראל הערכה אופטימית יותר. מפרוטוקול דיון הריבית האחרון שנערך בבנק בסוף החודש שעבר מתברר כי כעת מעריכים חברי הוועדה המוניטרית שהנתונים שהתווספו בחודש האחרון מצביעים על כך שברבעון הראשון חלה האצה מסוימת בהתרחבות המשק. לדבריהם, מי שמוביל את ההאצה בפעילות הכלכלית הם הביקושים המקומיים ויצוא השירותים, לעמת זאת, ביצוא הסחורות נמשך הקיפאון.

קראו עוד בכלכליסט

קרנית פלוג, צילום: עמית שעל קרנית פלוג | צילום: עמית שעל קרנית פלוג, צילום: עמית שעל

בנושא התעסוקה והאבטלה במשק העריכו חברי הוועדה המוניטרית כי שוק העבודה אינו רחוק כעת במידה משמעותית מתעסוקה מלאה. שיעור האבטלה הכללי במשק ירד בחודש פברואר לרמה של 5.8% מכוח העבודה. שיעור האבטלה בגילי 25-64 היה אף נמוך יותר והסתכם ב- 4.9%. זאת תוך עלייה בשיעור התעסוקה (76%) ובשיעור ההשתתפות (79.9%).

בדיון הריבית התייחסו חברי הוועדה המוניטרית של בנק ישראל גם לצעדי המדיניות בשוק הדיור שאישרה לאחרונה הממשלה. לדעתם, הדיון שנערך בממשלה על צעדי המדיניות בשוק הדיור עשוי להביא בחודשים הקרובים לירידה זמנית בהיקפי הפעילות. יחד עם זאת הם ציינו כי בשלב זה לא ניתן להסיק מהיקף הפעילות ומהתפתחות המחירים בשוק הדיור איזו השפעה תהיה לצעדים אלה כאשר הם ייושמו בשטח.

מהנתונים שהוצגו בדיון מתברר כי מחירי הדירות בפועל, שאינם נכללים במדד המחירים לצרכן, עלו בחודשים ינואר-פברואר בשיעור גדול יחסית 0.6%. ב- 12 החודשים שהסתיימו בפברואר עלו מחירי הדירות בשיעור מצטבר של 6.4%, לעומת עלייה של 7.2% שנרשמה ב- 12 החודשים שהסתיימו בינואר. כן דווח לחברי הוועדה כי בפברואר ירד מספר העסקאות. ב- 12 החודשים שהסתיימו בינואר נרשמו כ- 42.7 אלף התחלות בנייה וכ- 42.6 אלף השלמות בנייה.

בתום הדיון תמכו חמישה חברים בהשארת הריבית לחודש מאי ללא שינוי ברמה של 0.75%, וחבר אחד הצביע בעד העלאתה ב- 0.25%.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
אבטלה מתוקנת
איזה יופי שאפשר לעוות נותן אחד ואז יוצא לך חישוב כלכך נחמד וכלכך מנותק מהמציאות. רק נתון אחד פספסו כאן - האבטלה האמיתית במשק היא 30% ומי שסופר בצורה סלקטיבית יכול גם לומר שהאבטלה היא 0 מוחלט - אבל שלא יתפלא אם המציאות לא מתיישרת לו עם התיאוריה. מה פתאום כל הכתבות המדהימות הללו על כלכלה חזקה? לא אכלנו את זה בסוף 2012 כאשר היה גרעון של 40 מיליארד שקלים? חלס אנשים - ככל מפמפמים יותר אופטימיות אני יותר מפחד ויש לי לב חלש אז בלי שטויות בבקשה. חברים תעשו חשבון לבד ותשקלו את הצעדים הכלכליים שלכם. לפי מה שרשום לעיל תכף ההולנדים ינסו לקבל כאן אזרחות בהמוניהם....
אמיר  |  12.05.14
לכל התגובות