אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סער: "נבחן את נושא נציגי הסביבה במוסדות התכנון" צילום: עמית שעל

נחשף בכלכליסט

סער: "נבחן את נושא נציגי הסביבה במוסדות התכנון"

"כלכליסט" חשף כי משרד הפנים יוזם את הוצאת נציגי הסביבה מוועדות משנה חשובות במועצה הארצית לתכנון ובנייה; סער: "ההחלטה התקבלה ע"י הגורמים המקצועיים"

12.05.2014, 14:31 | יעל דראל

שר הפנים גדעון סער, התייחס היום (ב') לראשונה לפרסום ב"כלכליסט", לפי משרד הפנים יוזם מהלך להוצאת נציגי הסביבה מוועדות משנה חשובות במועצה הארצית לתכנון ובנייה ואמר: "מי שקיבל את ההחלטה הם הגורמים המקצועיים, אני שמעתי על כך לראשונה מהתקשורת".

הגורמים המקצועיים אליהם מתייחס השר הם ראש מינהל התכנון, בינת שוורץ, שאמורה להביא את השינוי בהרכב הוועדות לאישור המועצה הארצית כבר בישיבתה מחר. השר סער, שאמר את הדברים במהלך דיון בכנסת, הוסיף: "ביקשתי ממנכ"ל משרדי לבחון את הסוגיה".

סער, השיב לשאלת ח"כ תמר זנדברג (מרצ) בנושא שאמרה: "נציגי ארגוני הסביבה קריטיים להבטחת האיזונים והבלמים בשיקולים התכנוניים. בלי שקולם יישמע ההליך לא יהיה מספיק דמוקרטי הלא מספיק טובות". השר הבהיר כי הוא אינו נוקט בשלב זה עמדה בנושא השנוי במחלוקת.

בינת שוורץ, ראש מינהל התכנון, צילום: הילית כדורי בינת שוורץ, ראש מינהל התכנון | צילום: הילית כדורי בינת שוורץ, ראש מינהל התכנון, צילום: הילית כדורי

בעקבות הפרסום והישיבה הדחופה שכינס אתמול השר להגנת הסביבה, עמיר פרץ, בהשתתפות נציגי ארגוני הסביבה ואנשי רשות הטבע והגנים, נשלחו לשר סער גם מספר פניות מצד שורה של ארגונים, בהם המטה לתכנון אחראי, המאגד ארגונים רבים – בהם החברה להגנת הטבע, אדם טבע ודין, חיים וסביבה והאגודה לזכויות האזרח.

במכתב נכתב: "המטה רואה בדאגה את יוזמת משרד הפנים, בהובלת מנהלת מינהל התכנון, לשנות את הרכב ועדות המשנה של המועצה הארצית לתכנון ובנייה. זה קרוב ל-40 שנה שנציגי ארגוני הסביבה לוקחים חלק בועדות התכנון ובתקופה זו, ובמיוחד בעשור האחרון, הם הוכיחו את עצמם כגורם מקצועי ומשמעותי בהליך התכנון, אשר מייצג את השיקול הסביבתי התכנוני, מתוך מחויבות ואחריות רבה לקידום פיתוח איכותי בישראל. הוצאת הנציגים הללו מהוועדות משמעותה פגיעה מיידית וברורה באיכות ההליך התכנוני, בציבור, ולמעשה באיכות החיים של תושבי ישראל".

אחד השינויים שמוצע לאשר הוא הוצאת נציגי הסביבה מהולנת"ע - ועדת המשנה הפעילה ביותר מבין מוסדות התכנון ברמה הארצית. בנוסף לשינוי הרכבן של ועדות משנה של המועצה הארצית, מינהל התכנון מציע גם להחליף את נציג המועצה הארצית בוועדה לשמירה על קרקע חקלאית ושטחים פתוחים (ולקחש"פ).

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
מעניין מה היא מרוויחה מהצעד הזה
מעניין מי מימן לה לעשות את הדבר הזה, ולמה זה כלכך דחוף?? בטח יש פרוייקט שצריך לקום ואין סיכוי שיעבור מבחינה סביבתית. אנשים כמוה מוכרים לנו את המדינה כדי להרוויח על חשבוננו. הגברת שוורץ, את מבינה שאנחנו אלה שמשלמים לך את המשכורת כן? את פה בשבילנו ולא אנחנו בשבילך. הארגונים הירוקים הם גוף מאוד חשוב בוועדות התכנון והבנייה, הם אלה שמונעים בנייה על חוף הים והם אלה שעוצרים גחמות של כל מיני יזמים לבנות כפרי נופש באמצע שמורות טבע
אליכין , עמק חפר  |  13.05.14
5.
יש רק נציג אחד של הארגונים הירוקים ונציג של המשרד להגנת הסביבה בולנת"ע
גם ככה ההחלטות בולנת"ע מתקבלות ברוב של פקידי ממשלה ויו"ר הוועדה הגב רונית מזר.יש נציג אחד של הארגונים הירוקים-החברה להגנת הטבע או אדם טבע ודין. הנציגים הירוקים שואלים את השאלות המקצועיות וזה חשוב.
סביבתי  |  13.05.14
4.
למה מפחדים מהירוקים כי הם מקצוענים
מדוע משרד הפנים רוצה את החילופים בועדות? מפני שהנציגים הירוקים מגיעים לדיונים מוכנים, לאחר שקראו ולמדו את החומר. הם ותיקים בועדות, מכירים החלטות מדיונים קודמים . הם מבקשים לקיים דיון מקצועי לפני קבלת החלטה. זה לא נוח למשרד הפנים שמנהל את הדיונים, רוצה להעביר החלטות מהר ולא לקיים דיון מקצועי מעמיק. חבל לשבש הליכים בימים אלו שאנו רואים כיצד חסר הדרג המקצועי והדיון האמיתי בפרשת הולילנד,ואינני מתכוון שיש שוחד. פשוט צריך דיון וסיעור מוחות אמיתי, ולכך הירוקים תורמים.
מתכנן ערים , השפלה  |  12.05.14
לכל התגובות