אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אחד מכל עשרה אנשים נפל קורבן לגניבת סמארטפון

אחד מכל עשרה אנשים נפל קורבן לגניבת סמארטפון

מחקר שנערך בארה"ב מראה שרוב הגניבות מתבצעות במסעדות בשעות אחר הצהריים - ומוכיח שוב שאפליקציות לאיתור הסמארטפון אינן יעילות ברוב המקרים. כ-9% ממקרי גניבת הסלולרי כוללים שימוש בו לגניבת זהות

12.05.2014, 16:00 | נמרוד צוק

גניבת הטלפונים הסלולריים היא מכה עולמית. מחקר של חברת האבטחה לוקאאוט וחברת המחקר IDG גילה שאחד מכל עשרה בעלי מכשירים בארה"ב נפל קורבן לגניבת הטלפון שלו לפחות פעם אחת.

קראו עוד בכלכליסט

ב-70% מהמקרים לא הצליח בעל המכשיר להשיבו, למרות שב-90% מהמקרים ניסו הקורבנות לאתר את הטלפון באמצעות שירות או אפליקציה שמיועדים לכך.

לפי המחקר 44% ממקרי הגניבה היו תוצאה של אי-זהירות מצד בעלי המכשיר, שהשאירו אותו ללא השגחה במקום ציבורי. במקום הראשון ברשימת המקומות מהם נגנבו טלפונים היו מסעדות בשעות אחר הצהריים (16% מהמקרים). במקרים רבים לקח לבעלי המכשיר שעה שלמה עד ששמו לב שהוא נעלם.

אל תשאירו אותו לבד, צילום: ניצן סדן אל תשאירו אותו לבד | צילום: ניצן סדן אל תשאירו אותו לבד, צילום: ניצן סדן

14% מהמכשירים נגנבים כחלק מפריצה לבית או לרכב חונה, וב-11% מהמקרים הקורבן כויס בזמן ששהה במקום ציבורי, כאשר המכשיר נגנב מידיו, מכיסו או מהתיק. ב-11% מהמקרים זה קרה בבר או מועדון לילה, ב-6% מקרים במקום העבודה וב-5% מהמקרים ברחוב. 50% אחוז מהמקרים ארעו בערים גדולות. הזמן הכי מועד לפורענות הוא בין צהרי היום לחמש בערב, ולא בשעות הלילה כפי שרבים סבורים בטעות.

שימוש במכשיר לגניבת זהות

המחקר גם ניסה להצביע על הנזק: 50% מהקורבנות סבלו מאבדן זמן ופרודוקטיביות בעבודה, ב-10% מהמקרים המכשיר הכיל מידע עסקי רגיש של המעסיק, ב-12% מהמקרים הגנב השתמש במכשיר לביצוע שיחות על חשבון הקורבן וב-9% מהם נעשה שימוש במידע לגניבת זהות והתחזות.

רבים מהקורבנות היו מוכנים לשלם סכומים ניכרים כדי למנוע את דליפת המידע שעל המכשיר - מחציתם היו שוקלים לשלם כ-500 דולר ושליש היו מוכנים לחשוב אפילו על 1,000 דולר. 68% מהם היו מוכנים לסכן את עצמם כדי לשים את ידם על הטלפון.

 

גניבת סמארטפונים היא פעולה קלה יחסית, שהפכה למקור רווח צדדי עבור ארגוני פשע גדולים ואף עבור ארגוני טרור; גם חיזבאללה משתמש ברשת של גנבי טלפונים כדי לממן את פעילותו. חברות כסמסונג פיתחו טכנולוגיות להשבתה מוחלטת של המכשירים מרחוק, מה שיכול לחסל הלכה למעשה את עסקי הגניבות - אך ספקיות הסלולר בעולם מתנגדות להתקנת רכיבים שכאלה במכשירים שהן מוכרות. מצידן, מדובר במהלך שיצמצם את רווחיהן מביטוחים ואת הסיכוי שאדם שמכשירו נגנב ירכוש לו דגם חדש ויקר יותר - בעודו משלם על הטלפון הגנוב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות