אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
החל מראשון הקרוב: דוראד תגזול כ-6% מהכנסות חברת החשמל צילום: בני מור

החל מראשון הקרוב: דוראד תגזול כ-6% מהכנסות חברת החשמל

23:02שר האנרגיה שלום חתם על רישיון הפעלת התחנה. לאחר שתתחבר לרשת החשמל הארצית היא תהפוך לתחנת הכוח הפרטית הגדולה בישראל

12.05.2014, 23:02 | ליאור גוטמן

תחנת הכוח הפרטית של דוראד צפויה להתחבר ביום ראשון הקרוב לרשת החשמל הארצית, מה שיהפוך אותה לתחנת הכוח הפרטית הכי גדולה בישראל. כך על פי ההערכות בחברת החשמל. החיבור יעשה לאחר שהבוקר (ב') חתם שר האנרגיה סילבן שלום על רישיון ההפעלה שלה, ובכך הביא לסיומה את סאגת הפעלת התחנה שנתקעה פעם אחר פעם במסדרונות משרדי המשפטים, האנרגיה ובית הדין האזורי לעבודה בחיפה.

קראו עוד בכלכליסט

דוראד אמורה להפיק כ-850 מגה וואט, שהם כ-6.5% מכושר הייצור. עלות הקמת התחנה הגיעה לכ-4.5 מיליארד שקל כאשר 80% מהעלות מגיעה ממימון בנקים ומוסדיים. בין לקוחותיה, שהתנתקו מחברת החשמל בתמורה לתעריף חשמל מוזל בשיעור שנע על פי ההערכות בין 7% ל-10% מהתעריף הרשמי, ניתן לציין את: משרד הביטחון, מקורות, רשת מלונות פתאל, שטראוס, אוסם והבנקים פועלים ולאומי. מנכ"ל החברה הוא אלי אסולין.

תחנת הכוח דוראד. בשורה לא טובה לחברת החשמל, צילום: בני מור תחנת הכוח דוראד. בשורה לא טובה לחברת החשמל | צילום: בני מור תחנת הכוח דוראד. בשורה לא טובה לחברת החשמל, צילום: בני מור

דוראד תוכננה לפעול בסוף אפריל אולם בהוראת משרד המשפטים לא הוענק לה אישור הפעלה. הסיבה: חשש לביזיון בית הדין לעבודה, שקבע טרם פסח שאסור לבצע שינויים במשק החשמל.

שר האנרגיה והמים, סילבן שלום, סיכם היום את המהלך ואמר ש"הענקת רישיונות ייצור ואספקה לתחנת הכוח דוראד לייצור חשמל בגז טבעי, הינו שלב חשוב לקידום התחרות במשק החשמל בישראל. למרות הקשיים והמהמורות בדרך, אני שמח שהצלחנו להוציא לפועל את מתן הרישיונות".

חברת החשמל תקנה גז ברבע מיליארד שקל

עבור חברת החשמל הפעלתה של דוראד אינה בשורה מעודדת. חברת החשמל סיימה את 2013 בהפסד של 936 מיליון שקל וצבר התחייבויות של יותר מ-71 מיליארד שקל. כניסה של תחנת כוח כה גדולה תביא למצב בו קרוב ל-12% ממשק החשמל כבר יצא מידיה בפועל. כזכור, ביולי 2013 החלה לעבוד תחנת הכוח של החברה לישראל ותאגיד ואוליה ש"גזלה" מחברת החשמל כ-4% מכושר הייצור הארצי. מאז נוספו מתקנים סולארים שונים ש"גזלו" מחברת החשמל ביקוש מקומי נוסף, אולם כניסתה של דוראד תעמיד את חברת החשמל בפני מציאות חדשה.

למרות הצרות הפיננסיות שלה, חברת החשמל ממשיכה להוציא כספים על עלויות תפעול שוטפות. בסופ"ש האחרון פרסמה החברה מכרז ענק לרכישת גז נוזלי (LNG) בעלות של כרבע מיליארד שקל. מדובר ברכישת מטען גז שיגיע מאירופה עד אמצע יוני 2014 ויאוכסן באוניה יעודית שנשכרה ב2012 על ידי חברת החשמל ושממוקמת כ-10 ק"מ מערבית לחדרה. מטען הגז משמש כגיבוי לכשל אפשרי של מערכת ההולכה ממאגר הגז "תמר".

במקביל, חברת החשמל מנהלת בשבוע האחרון הליך התמחרות מול 10 הבנקים הבכירים בישראל בבקשה לקבל קו אשראי של עד מיליארד שקל לצרכים שוטפים. רק לפני כשבוע השלימה החברה גיוס חוב של כ-900 מיליון שקל וקו האשראי החדש נועד לשמש אותה למקרי חירום נקודתיים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

7.
מחיר החשמל עלה ב-50% בשנים האחרונות
העיקר עובדי חברת החשמל דואגים להפחיד אותנו ואומרים שעכשיו בגלל כניסת חברות פרטיות המחיר יעלה. אתם כנראה לא מבינים משהו בסיסי על אזרחי מדינת ישראל. זה לא רק המחיר. הפכתם את עצמכם לשנואים, אנשים שמרוויחים 25 אלף שקל בחודש כאילו החברה היא שלכם ולא של אזרחי ישראל, מקבלים חשמל חינם כאילו החברה היא שלכם ולא של אזרחי ישראל, מעסיקים אחים ובני דודים כאילו החברה היא שלכם ולא של אזרחי מדינת ישראל, מאיימים בשביתות כאילו החברה היא שלכם ולא של אזרחי מדינת ישראל. די, נגמרה החגיגה. הצדק יותר חשוב לנו מהמחיר, ואתם פשוט מעלתם באמון שאזרחי ישראל נתנו בכם, הפכתם את החברה לשלכם, ואזרחי ישראל קוצים קודם כל צדק.
זינגנון  |  13.05.14
6.
פשוט עצוב לראות מגיבים חסרי ידע מגיבים פה בשנאה, תכינו את הכיסים לעליית מחירים
הכנסת גורם פרטי יעלה את המחירים בדיוק כמו שקרה עם תאגיד המים, במקרה הזה במיוחד, למה? כי החזר של תחת כוח עורך כ 20 שנה, אין אדם פרטי שמוכן להמתין מעל 10. משמע העלאת מחירים. הבעיה היא לא תחרותיות (שכבר מאושרת שנים בתחום) אלא שינויי רפורמה הוועד עובדים שם). ודרך אגב אני לא עובד שם (כיום זה לא משתלם כמו פעם), כי אני מרוויח כמעט פי 3 ממה שהציעו לי שם בהיי טק כמפתח.
מהנדס חשמל  |  13.05.14
5.
חייבים להרוס את המונופול החמסני
בחברת החשמל כ 3000 אוכלי חינם ועלויות שכר מופזות ביותר. הכל תוך ניצול ציני ומושחת מצבה הביטחוני של המדינה שאינה יכולה לקבל חשמל מהשכנים. אם היינו ממוקמים באירופה לא הייתה קיימת החברה המושחתת הזו. נכון שהחברה יעילה אבל העלות גבוהה מידי
א  |  13.05.14
4.
רבותיי, אתם עומדים להיות עדים למהפכה זוחלת בשוק האנרגיה.
"דוראד" היא כדור האנטיביוטיקה הראשון בדרך להפרטת משק האנרגיה בישראל, וזריקת הוירוס שנקרא "חברת חשמל לישראל" לפח האשפה של ההיסטוריה ביחד עם דברים מיושנים כמו פנקס אדום, רשות השידור (בדרך), "מחיקון", ותור של שנים לקו טלפון .
הפסיכיאטר המחוזי , המחוז הפסיכי  |  13.05.14
לכל התגובות