אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

גזר הדין בהולילנד: 6 שנות מאסר לראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט

השופט דוד רוזן שולח את המורשעים בפרשת הולילנד למאסר: יו"ר בנק הפועלים לשעבר דני דנקנר נידון ל-3 שנים בפועל, מהנדס עיריית ירושלים לשעבר אורי שטרית נידון ל-7 שנים, הלל צ'רני - 3.5 שנים, המאכער מאיר רבין - 5 שנים, אביגדור קלנר - 3 שנים ואליעזר שמחיוף - 3.5 שנים. ריצוי העונש יתחיל ב-1 בספטמבר. כל הנאשמים יערערו לעליון

13.05.2014, 10:16 | תומר גנון, משה גורלי וזוהר שחר לוי

שופט בית המשפט המחוזי בת"א, דוד רוזן, גזר היום על ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, עונש מאסר בפועל של 6 שנים וקנס כספי של 1.56 מיליון שקל. רוזן קבע שעבירות השוחד שבהן הורשע אולמרט נושאות קלון, שימנע ממנו לחזור לפוליטיקה, וכן שלל 10% מגימלתו מהמדינה. רוזן קבע כי ריצוי עונשו של אולמרט יחל ב-1 בספטמבר, וכך גם עבור שאר הנאשמים. נציב השב"ס, אהרון פרנקו, הקים היום ועדה שתבחן באיזה כלא ירצה אולמרט את עונשו. הוועדה תגיש מסקנות עד יום חמישי.

קראו עוד בכלכליסט

 

 

רוזן הרשיע את אולמרט לפני כחודש בקבלת שוחד בהיקף כולל של 560 אלף שקל בשני מקרים - תחילה כראש עיריית ירושלים, כסיוע כספי לאחיו יוסי שנקלע לחובות, ולאחר מכן כשר האחראי על מינהל מקרקעי ישראל, לכיסוי גירעונות בחירות. השוחד ניתן בתמורה לקידום האינטרסים של יזם הנדל"ן הלל צ'רני בפרויקט הולילנד, ושל איש העסקים אביגדור קלנר בקרקעות חברת הזרע. הפרקליטות ביקשה לגזור על אולמרט לפחות 6 שנות מאסר.

אולמרט בהקראת גזר הדין. השופט רוזן: "פושע שמרבית זמנו הוקדש לפועלו הציבורי עליו זכה לשבחים", צילום:  יותם רונן אולמרט בהקראת גזר הדין. השופט רוזן: "פושע שמרבית זמנו הוקדש לפועלו הציבורי עליו זכה לשבחים" | צילום: יותם רונן אולמרט בהקראת גזר הדין. השופט רוזן: "פושע שמרבית זמנו הוקדש לפועלו הציבורי עליו זכה לשבחים", צילום:  יותם רונן

"מקבל שוחד מעורר יחס של תיעוב - הוא בבחינת בוגד. ראש העיר נטל שוחד", אמר השופט רוזן על אולמרט. "אין דינם של אנשים פשוטים כדין מי שמשתייך לאליטה החברתית והכלכלית. אולמרט – פושע שמרבית זמנו הוקדש לפועלו הציבורי עליו זכה לשבחים. הנאשמים בפניי - העלית החברתית, שמנא וסלתא, פעלו ממניעי חמדנות שלא לומר חזירות. אולמרט - איש של אנשים, חם ומחבק, הטביע חותם חיובי בתרומתו למדינה ולחברה. אלה אינם פושעים רגילים, פושעים שהתנהלו במסגרת הנורמטיבית וזכו לשבחים. כשרונותיהם במסגרת הנורמטיבית העלתה אותם לפסגה. במקביל לפעילותם זו - בשטח סגור ואטום פעלו בביצת דומן והריקבון תסס סביבם. הסכנה הטמונה בנגע היא מוחשית".

  

הנאשמים בבית המשפט בעת הקראת גזר הדין: מימין: הלל צ הנאשמים בבית המשפט בעת הקראת גזר הדין: מימין: הלל צ'רני, אליעזר שמחיוף, דני דנקנר ואביגדור קלנר | צילום: אוראל כהן הנאשמים בבית המשפט בעת הקראת גזר הדין: מימין: הלל צ

"דוגמא חיה למי שנפגע והושחת"

על נותני השוחד לאולמרט ולעובדי ציבור נוספים בפרשה, צ'רני וקלנר, גזר רוזן עונשים במתחם של 2-5 שנים.

צ'רני, שהורשע בעבירות רבות של מתן שוחד, הלבנת הון ורישום כוזב במסמכי תאגיד, גזר רוזן 5 שנות מאסר, מתוכן 3.5 שנים בפועל, וקנס כספי של 3 מיליון שקל. על קלנר, שהורשע בעבירות רבות של מתן שוחד, הלבנת הון ורישום כוזב במסכמי תאגיד, נגזרו 3 שנות מאסר בפועל וקנס של 1.5 מיליון שקל. הפרקליטות ביקשה לגזור על צ'רני לפחות 9 שנות מאסר, ועל קלנר לפחות 8 שנות מאסר.

"צ'רני למד מעד המדינה (שמואל דכנר) שללא שוחד לא יוכל לקדם את הפרויקט", כתב רוזן. "הוא פגש במערכות סחי ודומן שלא בכיר ונכנע להן. דוגמא חיה למי שנפגע והושחת על ידי אותן מערכות. מלח הארץ שרק ניתן להתברך בשכמותו, פגש בנסיבות שהוכחו והסתבך בעבירות שוחד. המחוקק הבחין בין נותן למקבל. קיים פער ניכר בין עונשי השניים. המקבל - עובד ציבור - בוגד ואיש מעל שגורף טובות הנאה לכיסו מניצול מעמדו וכוחו. יש בפעולתו לזהם ולהרקיב את סביבתו".

צ צ'רני. ממלח הארץ לבוגד | צילום: צביקה טישלר צ

נותן שוחד נוסף בתיק הולילנד שנגזר עליו עונש חמור הוא יו"ר בנק הפועלים לשעבר, דני דנקנר. על דנקנר, שהורשע במסגרת פרשת קרקעות המלח בשלוש עבירות של מתן שוחד, הלבנת הון ורישום כוזב במסמכי תאגיד, גזר רוזן עונש של 3 שנות מאסר בפועל וקנס כספי של 1.5 מיליון שקל. הפרקליטות ביקשה לגזור עליו 7-8 שנות מאסר.  דני דנקנר אמר היום: "מעולם לא שילמתי שוחד ולא לקחתי מעאכר. אני בטוח שבית המשפט העליון יחליט כך".

 

דנקנר. "מעולם לא שילמתי שוחד", צילום: עידו ארז, ynet דנקנר. "מעולם לא שילמתי שוחד" | צילום: עידו ארז, ynet דנקנר. "מעולם לא שילמתי שוחד", צילום: עידו ארז, ynet

 

על פי הכרעת הדין, בין 2002-2004 שילם דנקנר 1.3 מיליון שקל למאיר רבין, שהוא אחיינו של מנהל מינהל מקרקעי ישראל דאז יעקב אפרתי, על מנת שיניע את דודו לסייע לאשר הסכם שהעניק פיצוי מוגדל של עשרות מיליוני דולרים לחברת המלח, שהייתה בבעלות משפחת דנקנר. על רבין, שהורשע בפרשה זו בשלוש עבירות של קבלת שוחד כמתווך ובפרשת הולילנד בחמש עבירות של קבלת שוחד כמתווך, גזר רוזן עונש של 7 שנות מאסר, מתוכן 5 שנות מאסר בפועל וקנס כספי של מיליון שקל. הפרקליטות ביקשה לגזור עליו 7 שנות מאסר.

 

פרויקט הולילנד. השופט רוזן: "הנאשמים בפניי - העילית החברתית, שמנה וסלתה, פעלו ממניעי חמדנות, שלא לומר חזירות", צילום: אירית קוטונה פרויקט הולילנד. השופט רוזן: "הנאשמים בפניי - העילית החברתית, שמנה וסלתה, פעלו ממניעי חמדנות, שלא לומר חזירות" | צילום: אירית קוטונה פרויקט הולילנד. השופט רוזן: "הנאשמים בפניי - העילית החברתית, שמנה וסלתה, פעלו ממניעי חמדנות, שלא לומר חזירות", צילום: אירית קוטונה

נזכיר כי זהו עונש המאסר השני שנגזר על דנקנר בתוך 5 חודשים. השופט צבי גורפינקל הטיל עליו שנת מאסר בפועל וקנס של מיליון שקלים לאחר שהודה במסגרת הסדר טיעון בפרשת בנק הפועלים בעבירות של מרמה והפרת אמונים, תחבולה ופגיעה בניהול תקין של תאגיד. דנקנר מחכה להחלטת בית המשפט העליון בערעור שהגיש על חומרת העונש.

על מהנדס עיריית ירושלים לשעבר אורי שטרית, שהורשע ב-4 עבירות של קבלת שוחד בהיקף של 1.4 מיליון שקל, עבירה אחת של הלבנת הון ועבירה אחת של רישום כוזב במסמכי תאגיד, גזר רוזן עונש של 9 שנות מאסר, מתוכן 7 שנים בפועל, וקנס כספי של 1.5 מיליון שקל. הפרקליטות ביקשה לגזור עליו לפחות 8 שנות מאסר.

  
השופט דוד רוזן. "נוטל השוחד הוא בבחינת בוגד", צילום: גדעון מרקוביץ השופט דוד רוזן. "נוטל השוחד הוא בבחינת בוגד" | צילום: גדעון מרקוביץ השופט דוד רוזן. "נוטל השוחד הוא בבחינת בוגד", צילום: גדעון מרקוביץ

על חבר מועצת עיריית ירושלים וסגן ראש העיר לשעבר, אליעזר שמחיוף, שהורשע בשתי עבירות של לקיחת שוחד בהיקף כולל של 165 אלף שקל ועבירה אחת של הלבנת הון, גזר רוזן עונש של 3.5 שנות מאסר בפועל, וקנס כספי של 465 אלף שקל. הפרקליטות ביקשה לגזור עליו 4 וחצי שנות מאסר.

כל הנאשמים יערערו לבית המשפט העליון.

גזר דינם של מורשעים אחרים בתיק הולילנד – ראש הלשכה של אולמרט, שולה זקן, ראש עיריית ירושלים, אורי לופוליאנסקי, וחבר מועצת העיר ירושלים אברהם פנר - יינתן ביום חמישי.  

פרקליטת מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה), ליאת בן ארי, ראש צוות התביעה אמרה היום: "אות קלון יותבע על כל מי שיקח שוחד. אני מקווה שפסק הדין הזה ילמד והוא יהיה אבן דרך המלחמה שלנו בשחיתות הציבורית שבה אנחנו נלחמים יום אחרי יום".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

20 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

20.
תגובה
העם צריך לתת תמיכה חזקה ביותר בשופטים כמו השופט דוד רוזן שיהיה בריא עד 120 אם יש כמוהו בכלל. כי בכל בתי המשפט יש נחשים לא קטנים ותפוחים רקובים מאוד ומהשורש. העם המטומטם הזה צריך להתחיל להתעורר ולקום מהתרדמת ולתת גיבוי מלא לגיבורים כאלו ולתת תמיכה מלאה ולעשות למענו ולהגנתו ולא רק לדבר ולדבר באוויר.
דורית , ראשל"צ  |  17.05.14
19.
השחיתויות שעלו הן חלק מזערי מהשיותות של המואשמים
יש לבדוק את אנשי העסקים שתרמו ותמכו באולמרט, מדוע משפחת לבנת שכרה שירותי אולמרט? אדם שמואשם להכניס לחברה גדולה? מדוע שר האוצר שטיימץ יצא לפגוש את דנקנר במשרדו בעזריאלי ועוד?מדינה רקובה מושחתת , שחיתות שחילחלה והגדילה מאעכרים ועולם תחתון, ירידה בתרבות אלימות העם שחוק.
יזם נדל"ן , תל אביב  |  14.05.14
18.
לכל עורכי-הדין המלינים על חוסר ראיות בעניינו של אולמרט...
כי אין הוכחה שידע שטלנסקי העביר לאחיו - יוסי אולמרט, מעטפות אם כסף, אני אומרת כך: יום אחד בבוקר קם לו יוסי אולמרט, 'ילד שלי מוצלח', וקיבל טלפון מטלנסקי שאמר שהוא רוצה להעביר אליו חצי מיליון, למה? ככה סתם כי אני אוהב אותך - השיב לו טלנסקי, אבל שההה...זה סוד, אל תגלה לאהוד אחיך מכיוון שזהו מתן בסתר - גמילות חסדים. ומי שלח אותך אליי? שאל יוסי, באמת שאינני זוכר - השיב לו טלנסקי. נו...עורכי-דין מקטרגים יקרים, האם גם אליכם התקשר מישהו השקם בבוקר והציע לכם יופי כזה של גמילות חסדים ומתן בסתר; אם כן = שההה...אל תגלו לאף אחד. דרך-אגב - אליי[משום-מה] עדיין לא התקשר 'גומל נסתר' שכזה !
יפעת ר.ג  |  14.05.14
לכל התגובות