אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אינטל מחליפה את עובדי הקבלן בעובדי מיקרון צילום: ישראל יוסף

אינטל מחליפה את עובדי הקבלן בעובדי מיקרון

המספרים שמאחורי מהלך הפיטורים האחרון של ענקית השבבים מראים כי היא מעסיקה יותר עובדים משהתחייבה להעסיק. "כלכליסט" מציג את תוכנית איוש המפעל בקריית גת שישודרג ב-6 מיליארד דולר

13.05.2014, 11:55 | אסף גלעד

המספרים סביב האיחוד בין מפעלי מיקרון ואינטל בקרית גת מתחילים להתבהר: מסתבר כי סגירת מפעל מיקרון בקרית גת והעברתו לאינטל הביאה לפיטורי כ-200 עובדי חברת מנפאואר במיקרון במהלך החודשים האחרונים. בנוסף, לפי ההערכה אינטל עצמה צפויה לפטר 44 עובדי קבלן מהחברות אינטגריס ו-IGI המועסקים במפעל שלה, Fab 28, עד סוף השנה. הם יוחלפו על ידי קבוצה של 44 עובדים קבועים, חלק מקבוצת 800 העובדים הקבועים שקלטה אינטל ממיקרון.

קראו עוד בכלכליסט

מדובר באנשים טכניים - עובדי פס ייצור, הרכבות, בדיקות והעברות. ל"כלכליסט" נודע כי לא צפוי להיות כל שינוי במצבת כח האדם של עובדי הקבלן הנוספים שעובדים עם אינטל -החברות גמידה וקוואנטום קלין.

ל"כלכליסט" נודע כי אינטל מתכננת להעסיק כ-1,500 קבלני משנה בתקופת הבינוי של המפעל הקרוב שיעסקו בהתקנת הציוד והבינוי של הטכנולוגיה החדשה. נוסף על כך, אינטל התחייבה בפני הממשלה להגדיל את כמות העובדים שקבלני המשנה יעסיקו במסגרת תכנית ההשקעות בכ-500 עובדים נוספים, על 2,000 העובדים המועסקים במפעל כיום. נוסף על כך, נודע כי אינטל התחייבה להגדיל את מספר העובדים הישירים בכ-1,200.

מולי אדן, נשיא אינטל ישראל, צילום: ענר גרין מולי אדן, נשיא אינטל ישראל | צילום: ענר גרין מולי אדן, נשיא אינטל ישראל, צילום: ענר גרין

אתמול (ב') נודע כי 80 העובדים הזמניים שקיבלה אינטל ממיקרון יפוטרו בשבועות הקרובים. עובדים אלה הועברו אליה בחודש דצמבר האחרון ממפעל מיקרון שנסגר, ועוד באותו מועד נחתם עמם חוזה עבודה זמני עד אוגוסט 2014. אלא שאתמול (ב') נודע כי אינטל תפטר את חלקם כבר ביוני, וחלקם צפויים לעזוב את מהחברה כבר באמצע החודש הזה. במקור כללה קבוצה זו 130 עובדים, שהצטרפו לאינטל כחלק מהעברת מפעל מיקרון לידיה, ויחד עם 800 נוספים עובדים אותם שכרה אינטל בחוזה העסקה מלא.

אינטל הודיעה לפני יום העצמאות כי תשדרג את מפעל הייצור בקרית גת, ובממשלה הודו כי עלות השדרוג תגיע לכ-20 מילארד שקל. מתוכה צפויה הממשלה להעביר לאינטל 1.4 מיליארד שקל במענקים. אינטל התחייבה במסגרת ההסכם לשכור עוד כאלף עובדים וכן להשקיע בתכניות לחינוך טכנולוגי וכן לשכור עובדים ממגזרים מסוימים כגון ערבים וחרדים.

אינטל מעסיקה יותר עובדים משהתחייבה להעסיק

אינטל הגישה את הבקשה הרשמית למרכז ההשקעות במשרד הכלכלה ובשבועות הקרובים ינהל מנכ"ל המרכז נחום איצקוביץ' מו"מ עם החברה באשר לתנאים המדויקים של ההסכם. במהלכם יידונו גם המנגנונים שיבטיחו מספר עובדים מינימלי שאינטל תגייס בכדי לעמוד בהסכם. על פי ההסכמה הראשונית, התחייבה אינטל לגייס 1,200 עובדים נוספים על 800 העובדים שקיבלה ממיקרון.

מפעל מיקרון בקריית גת, צילום: ישראל יוסף מפעל מיקרון בקריית גת | צילום: ישראל יוסף מפעל מיקרון בקריית גת, צילום: ישראל יוסף

ל"כלכליסט" נודע גם כי למרות הפיטורים נמצאת החברה ביתרת עודף של גיוסים ביחס להתחייבויות שלה על פי ההערכה, אינטל מעסיקה כ-3,000 עובדים במפעל בקרית גת, 15-20% יותר מסך העובדים שהתחייבה להעסיק בפני משרד האוצר והכלכלה. ממשרד הכלכלה נמסר כי לא ניתן לאלץ חברה שלא להחליף עובדים אלה באחרים, כל עוד שומרת החברה את מספר העובדים שהיא התחייבה לגייס ולהעסיק. לפי המשרד, אינטל עמדה בכל התחייבויותיה עד כה.

מאינטל נמסר: "ב-29 בספטמבר אינטל הודיעה רשמית על חתימת עסקה, שלפיו תחזור אינטל להחזיק בבניין שהחכירה למיקרון ישראל ותציע תעסוקה לכ-800 עובדי מיקרון בדרום ישראל באופן מיידי. בזמנו מיקרון ישראל העסיקה ישירות כ-1,000 עובדים. על פי ההסכם בין שתי החברות, אינטל הודיעה באופן פומבי כי היא מציעה משרות מלאות לכ-800 עובדי מיקרון ישראל, ומשרות זמניות לכ-130 עובדים ו-60 סטודנטים. 800 עובדי מיקרון עברו בחודשים האחרונים לאינטל ותהליך גיוסם הושלם".

"ההחלטה לסגור את המפעל בישראל התקבלה על ידי מיקרון העולמית שהודיעה לעובדים ממיקרון, מי נמצא בחוזה זמני ומי במשרה מלאה. ההחלטה על סיום העבודה של עובדי קבלני משנה שעבדו מול מיקרון נתקבלה על ידי מיקרון בעקבות סגירת המפעל. בימים אלה. בכל מקום שיש צורך עסקי, אינטל תמשיך במאמץ לקלוט חוזים של ספקים שעבדו מול מיקרון ככל האפשר"

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות