אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המשטרה הקצתה שוטרים למשחקי כדורגל ושילמה עליהם מתקציבה צילום: גדי קבלו

דו"ח המבקר 2014

המשטרה הקצתה שוטרים למשחקי כדורגל ושילמה עליהם מתקציבה

מבקר המדינה מצא כי המשטרה מקצה שוטרים בתשלום למשימות סדר ואבטחה במוסדות ציבור וברשויות המקומיות כמו בתי חולים וחופי רחצה, שלא עפ"י חוק המשטרה

14.05.2014, 16:03 | זוהר שחר לוי

התאחדות הכדורגל צברה חוב של 2.8 מיליון שקל על שוטרים שהועסקו במשחקי הליגה והמשטרה שילמה את החוב מתקציבה, כך עולה מדו"ח מבקר המדינה שבחן את האופן בו המשטרה מקצה שוטרים בתשלום לגופים ציבורים ופרטיים.

חוק המשטרה מקנה לה בנסיבות מסוימת סמכות להקצות שוטרים בתשלום לבקשת גורם חיצוני לשתי מטרות: הבטחת הסדר הציבורי באירוע בעל צביון פרטי ולשם סיוע לרשויות ולגופים ציבוריים בהפעלת סמכויות אכיפה וגבייה.

הקצאת שוטרים תמורת תשלום נעשית לאחר שגוף חיצוני מפנה בקשה למשטרה וזו נבחנת ומאושרת. הגופים החיצוניים הם אלו שנושאים בנטל התשלום למשטרה עבור הקצאת השוטרים. לפי הדו"ח, בשנת 2011 הועסקו באירועים של גופים פרטיים ובסיוע לגופים ציבוריים כ-7,400 שוטרים בתשלום והגופים חויבו בכ-67 מיליון שקל. בשנת 2012 הוקצו כ-8,400 שוטרים תמורת כ-94 מיליון שקל.

בחודשים מרץ עד אוגוסט 2013 בדק משרד המבקר היבטים הנוגעים להעסקת שוטרים בתשלום. לפי הדו"ח המשטרה הקצתה שוטרים למשימות שאינן עונות על הדרישות ובייחוד למשימות סדר ואבטחה במוסדות ציבור וברשויות המקומיות כמו בתי חולים וחופי רחצה.

אילוסטרציה, צילום: גיל נחושתן אילוסטרציה | צילום: גיל נחושתן אילוסטרציה, צילום: גיל נחושתן

הדו"ח מצא עוד כי למרות קביעת המשטרה כי אין בסיס חוקי להעסקת שוטרים בתשלום בסניפי המוסד לביטוח לאומי ובסניפי עמידר, נמשכה הקצאת שוטרים בתשלום במשך שנים. לפי חישוב של המוסד, עלות העסקת שוטרים בתשלום לשנה עולה לו כ-3.7 מיליון שקל.

מדו"ח המבקר עולות גם טענות כלפי מחלקת החשבות במשטרה שתפקידה לגבות את הכספים עבור הקצאת השוטרים, בין השאר מקבוצות הכדורגל בליגת העל ובליגה הלאומית המשלמות למשטרה על נוכחותה באירועים שונים (בשנת 2012 עלות של כ-9.8 מיליון שקל לשנה ו-7.8 מיליון שקל עבור החודשים ינואר-אוגוסט 2013).

לפי הדו"ח, המשטרה גבתה מההתאחדות כספים מראש שלא לפי התקנות "וכשנוצר חוב של ההתאחדות (2.8 מיליון שקל, זש"ל), ועד לכיסויו, שילמה המשטרה מתקציבה את שכר השוטרים שהוקצו למשחקים".

בנוסף, מציין המבקר, המשטרה קבעה את תעריפיה לציוד נלווה לשוטרים, כמו רכב, קטנוע, סוס וכדומה, כבר בשנת 1998ומאז, משך 15 שנה, לא עדכנה את עלויותיה. לפי הדו"ח, רק במהלך הביקורת הכינה המשטרה לוח תעריפים חדש עבור השימוש באמצעים נלווים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות