אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אחרי רופאי הדסה: גם עובדי המשק והמינהלה הגיעו להסכם עם ההנהלה צילום: אוהד צויגנברג

אחרי רופאי הדסה: גם עובדי המשק והמינהלה הגיעו להסכם עם ההנהלה

לפנות בוקר הסתיימה פגישה משולשת בין הנהלת הדסה, הרופאים ונציגי המדינה שתאפשר שינוי מוסכם במתווה תוכנית ההבראה במסגרתה קיצוץ השכר יוחזר בעוד 10 שנים. ההבנות מול עובדי המשק והמינהלה יאפשרו לנאמנים של בית החולים להגיש לבית המשפט מתווה הבראה מוסכם

15.05.2014, 13:08 | מיקי פלד

המדינה, הנהלת הדסה ורופאי בית החולים הגיעו להבנות על שינוי מתווה תוכנית ההבראה של בית החולים, צעד שאולי מסמן את סופו הקרוב של המשבר בהדסה. הצדדים ישבו החל מאתמול אחר הצהריים עד לפנות בוקר על טיוטת הבנות, אך זו עדיין לא נחתמה סופית. בתוך כך, ההסתדרות הודיעה כי היא משעה את עיצומי האחיות ועובדי המנהל והמשק בהדסה לטובת מו"מ.

על פי המתווה המסתמן, המדינה נסוגה מהדרישה שהחזר קיצוץ השכר לא יהיה אוטומטי בעוד 10 שנים אלא מותנה במצבו הפיננסי של בית החולים. מדובר בסעיף שהרופאים עמדו עליו, כאשר במקביל יש הבנות גם בנושא הקיצוץ בשכר הסגל האקדמי, קיטון הקיצוץ בקרנות המחקר וההשתלמות של הרופאים והרגולציה על השר"פ בבית החולים.

 

קראו עוד בכלכליסט

אביגדור קפלן מנכ"ל בית חולים הדסה, צילום: ענר גרין אביגדור קפלן מנכ"ל בית חולים הדסה | צילום: ענר גרין אביגדור קפלן מנכ"ל בית חולים הדסה, צילום: ענר גרין

במידה והרופאים לא היו מגיעים להסכמות ומצביעים נגד התוכנית באסיפות הנושים בשבוע הבא, בית החולים היה נכנס למסלול של פירוק. עם זאת, ההסכמות עדיין לא סופיות ויש לראות גם האם יגיעו הנאמנים להסכם עם ועדי האחיות ועובדי המנהל והמשק. אלו הודיעו אתמול כי במידה ולא ייחתם איתם הסכם הם יחלו בעיצומים היום מהשעה 11:00.

על פי ההבנות, הפיטורים של 30 רופאים יוחלפו ברובם בפרישה מרצון אך תהיה גם אפשרות של פיטורים למספר רופאים. אלה יעברו ועדה של ההנהלה ונציגי ההסתדרות הרפואית, ובמידה ותהיה הסכמה לפיטוריהם יגיעו לשימוע אצל מנכ"ל בית החולים אביגדור קפלן.

במכתב לרופאים כתבו ראשי ועדי הרופאים כי הקיצוץ בקרנות השונות שלהם יתמתן. קרנות המחקר לא ייספגו קיצוץ וקרנות השר"פ (כספים שהרופאים הפקידו מההכנסות מהשר"פ לטובת השתלמות) יוחזרו או מיידית בקיצוץ של 25% או החזר מלא בפרישה ל-12 שנה. קרן קשרי מדע תוחזר בפרישה ל-10 שנים. כל הקרנות הללו מסתכמות בכ-300 מיליון שקל.

הרופאים מציינים עוד כי יחולו על בית החולים סעיפים מההסכם הקיבוצי בין ההסתדרות הרפואית למדינה מ-2011 שעד כה לא הוחלו. בין השאר, מדובר על הגדרת תקנים של "מנהלי שירות" שמוגדרים כרופא מומחה קבוע אשר מועסק במשרה מלאה בבית חולים. אלו יקבלו תוספת מסויימת של כוננויות.

סעיף מעניין בהסכם שהציגו הרופאים קובע כי הוסרו ההגבלות על פרוצדורות שר"פ ״לא רווחיות״. עוד צריך לחכות ולראות מה יהיה הנוסח הסופי של סעיף זה במתווה, אך לא מן הנמנע כי מדובר בצעד אחורה של דרישות ההנהלה והמדינה להימנע מפעולות שר"פ שאולי מכניסות כסף לרופאים אך גורמות להפסדים לבית החולים. ההכנסות משר"פ יתחלקו כפי שסוכם בעבר לפי 70-30 כלומר, 30% לבית החולים ו-70% שיחולקו בין הרופא לצוות שעבד איתו בחדר הניתוח.

כצפוי, ההסכם גם קובע כי לא תהיה פגיעה בהוספיס והמחלקה הפסיכיאטרית.

במכתב אומרים ראשי ועדי הרופאים כי "אין מי שיגדיר את ההסכם כמושלם אך אנו תקווה שכולנו נמצא כי רבים יתרונותיו על חסרונותיו. אנו חוזרים הבוקר ללמד כרגיל ולפעילות בשרפ".

בתוך כך, לאחר שהרופאים הגיעו להבנות עם הנהלת הדסה והמדינה גם האחיות ועובדי המנהל והמשק הגיעו להבנות שיאפשרו לנאמנים של בית החולים להגיש לבית המשפט מתווה הבראה מוסכם ובכך הוסר עוד מכשול בדרך לסיום המשבר בהדסה.

בין הצדדים הוסכם כי במקום קיצוץ של 275 משרות עובדי מנהל ומשק, שפירושם בפועל פיטורים של הרבה מעל 275 עובדים מתוך כ-3,000 עובדי המנהל והמשק שכן רבים מהם מועסקים במשרות חלקיות, תעמוד תקרה של 300 עובדים שיפרשו עם פיצויי פיטורין מוגדלים ובמידה ולא יהיו מספיק פורשים מרצון תוכל ההנהלה לבקש לפטר עובדים. כמו כן הוסכם כי הקפאת הדרגות, הקובעות את השכר של העובדים, תסתיים ב-2015. כמו במקרה של הרופאים, גם כאן המדינה נסוגה מהדרישה שלה שלא להחזיר באופן אוטומטי את קיצוץ השכר בעוד 10 שנים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות