אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מה יקרה בבורסה? הכל על עדכוני המשקלות והמדדים הקרובים צילום: shutterstock

מה יקרה בבורסה? הכל על עדכוני המשקלות והמדדים הקרובים

לקראת חודש עמוס בעדכונים והזרמות אדירות מתעודות הסל בהתאם - "כלכליסט" מציג את כל האירועים המרכזיים הצפויים להשפיע על חלק ניכר מהמניות התל אביביות בשבועות הקרובים

15.05.2014, 11:53 | אורי טל טנא

בעיצומה של עונת הדוחות ולקראת חודש עדכונים עמוס בבורסה התל אביבית, זהו זמן טוב להציג בפירוט את הגורמים הצפויים העיקריים לביקוש ולהיצע שיזרימו תעודות סל ישראליות ו-ETF זרות למניות בבורסה התל אביבית בחודש הקרוב. בעוד ששני עדכוני הממ"מ (משקל מניות במדד) הקרובים והעדכון של MSCI ודאיים, יש עוד שבועיים עד ליום הקובע של עדכון הרכב המדדים – כך שבתחום זה יתכנו שינויים קלים כתוצאה מהמסחר במניות בשבועיים הקרובים.

1. עדכוני הממ"מ השבועיים הקרובים

 

15 במאי: היום במסחר הנעילה יזרימו תעודות הסל יזרימו ביקושים של כ-21 ו-3 מיליון שקל למניות אפריקה השקעות וכלל ביוטכנולוגיה בהתאמה. הסיבה לביקושים היא עלייה בכמות המניות הרשומות באפריקה בעקבות הנפקת הזכויות ובכת"ב בשל מימוש אופציות.

22 במאי: בחמישי הבא צפויה מניית פניקס1 לקבל ביקוש של כ 8 מיליון שקל בעקבות השלמת איחוד המניות.

2. עדכון מדדי MSCI

29 במאי: חברת המדדים MSCI דווחה הלילה על השינויים הצפויים במדדים שלה. השינוי המהותי מבחינת מניות ישראליות הוא יציאת המניות בבילון, נייר חדרה ונכסים ובניין ממדדי small cap. בעקבות היציאה צפויות המניות להיצע של מספר מיליוני שקלים בודדים במסחר הנעילה של ה-29 במאי.

3. עדכון הרכב המדדים הבא

12 ביוני: בסוף חודש מאי יחול היום הקובע לעדכון הרכב המדדים הבא. כתוצאה מכך, תעודות הסל יזרימו ביקושים והיצעים גדולים למניות המדדים השונים במסחר הנעילה של ה-12 ביוני. כבר כעת ניתן להצביע על מרבית השינויים הצפויים.

מדד תל אביב 100:

צפויות לצאת ביטוח ישיר (בגלל שיעור אחזקות ציבור נמוך) ואלקטרה צריכה (בגלל ערך שוק נמוך). קיים סיכוי נמוך ליציאה של מניית גילת, אם תאבד מערכה. מנגד, למדד יכנסו פריון, מבני תעשיה, אידיבי פיתוח, ואחת מהשתיים – אלרון או אקויטל (לפי ערך השוק שלהן).

יתר 50:

המדד צפוי לקלוט את מניות אלקטרה צריכה (שתעבור ממדד תל אביב 100) ואת מניות דנאל, דמרי, לידר שוקי הון, רדהיל, ורבל. מניות פריון ואלרון (או אקויטל) יעברו ממדד זה למדד תל אביב 100, מניות מישורים, ספקטרוניקס, דורי קבוצה, בבילון ומנדלסון צפויות לצאת מהמדד.

יתר מאגר:

למדד זה צפויות להיכנס אלקטרה צריכה, דמרי, לוינשטיין נכסים, רבל, ברימאג, ביולייט, רבד וארן. מניות נוספות שהן גבוליות מבחינת עמידתן בקריטריוני המדד הן ליבנטל, ורפק. מהמדד צפויות לצאת פריון ואלרון או אקויטל (שיעברו לתל אביב 100) ורקח.

בלוטק

למדד זה, שיחליף את מדד בלוטק-50, צפויות להיכנס המניות הבאות: אנלייט אנרגיה, אמת, ביוסל, אקסלנז, סומוטו, מדיגוס, וויטסמוק, ביולייט.

4. עדכונים נוספים

אחזקות הציבור

גורם נוסף שבא לידי ביטוי במסגרת עדכון המדדים הוא התאמות של מדרגות שיעור אחזקות ציבור במניות. בעקבות התאמה זו צפויות תעודות הסל להזרים ביקושים למניות: פז, פוקס, בי קומיוניקיישנס, אידיאי ביטוח, בריינסוויי, שלאג, אספן וביוליין. מנגד, התעודות צפויות להזרים היצעים למניות אמות ואלביט הדמיה.

המניות הגדולות

במסגרת התאמת המשקולת המקסימאלית למשקולת המקסימאלית המקורית מסתמן כעת שמניית פריגו תזכה לביקוש של כ 360 מיליון שקל. טבע ופועלים יספגו היצעים קלים יחסית מסיבה זו.

גורם מהותי שישפיע על מחירי המניות הוא היצעים מצרפיים ענקיים למניות מדדי תל אביב 25 (117 מיליון שקל), תל אביב 75 (136 מיליון שקל) ותל אביב 100 (333 מיליון שקל). גורם זה עלול להוות לחץ שלילי על מדד תל אביב 100 בתחילת יוני.

עדכוני מדדים, צילום: אוראל כהן עדכוני מדדים | צילום: אוראל כהן עדכוני מדדים, צילום: אוראל כהן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות