אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משבר החובות של צעירי ארה"ב: ההלוואה הממוצעת לסטודנט הוכפלה בתוך 20 שנה

משבר החובות של צעירי ארה"ב: ההלוואה הממוצעת לסטודנט הוכפלה בתוך 20 שנה

החוב הממוצע של סטודנט אמריקאי עומד עתה על 33 אלף דולר; שיעור הסטודנטים שנטלו הלוואה כדי לשלם על לימודיהם עלה בקרוב ל־30%

17.05.2014, 20:26 | שירות כלכליסט

מחזור התלמידים שהחלו ללמוד השנה במוסדות להשכלה גבוהה בארה"ב נתון בחובות הגבוהים ביותר מכל מחזור אחר שהיה לפניו, על כך דיווח אתמול (ו') "הוול סטריט ג'ורנל".

קראו עוד בכלכליסט

החוב הממוצע של סטודנט אמריקאי שהחל את לימודיו הגבוהים ב־2014 עומד על 33 אלף דולר, סכום הגבוה יותר מפי שניים מהסכום הממוצע שלווה סטודנט שהחל את לימודיו לפני 20 שנה.

"הוול סטריט ג'ורנל" ציטט נתונים שאסף הממשל האמריקאי, כפי שנותחו על ידי האנליסט מרק קנטרוביץ' מ־Edvisors - אתר המציע נתונים וכלים שנועדו לסייע לסטודנטים לבצע תכנון כלכלי לתקופת לימודיהם. לפי ניתוח הנתונים, לא רק שהסכום הממוצע שמלווים הסטודנטים גדל משמעותית, אלא גם שיעור הסטודנטים שנטלו הלוואות עלה באופן משמעותי.

סיבה נוספת להכבדת נטל החוב על צעירים אמריקאים משכילים היא הפער בין קצב העלייה בגובה החוב לבין קצב העלייה של המשכורות שהם מרוויחים. בשנים 2005–2012 עלה גובה ההלוואה הממוצעת לסטודנט ב־35%, ואילו השכר החציוני בארה"ב עלה באותה התקופה ב־2.2% בלבד.

העלייה העקבית בהיקף החוב של סטודנטים בארה"ב מעמידה בספק את התפיסה ולפיה הלוואות שנוטלים סטודנטים הן הלוואות מועילות שמסייעות למשק האמריקאי. זאת משום שלא ברור אם המשכורות שהסטודנטים ירוויחו לאחר סיום לימודיהם יספיקו כדי לשלם את החובות שצברו מבלי שיבואו על חשבון הוצאות בסיסיות אחרות.

אחת הטענות שגובתה בשבוע שעבר במחקר שפרסם מכון המחקר פיו (Pew) היא שהיקף החוב ההולך וגדל של הסטודנטים מכביד על שוק הנדל"ן האמריקאי. זאת מכיוון שהתארכות משך הזמן שנדרש כדי לפרוע את החובות מתקופת הלימודים מביאה לדחייה של נטילת משכנתא לרכישת דירה על ידי צעירים.

לפי הנתונים שפרסם מכון פיו, ארבעה מתוך עשרה משקי בית בארה"ב שהמבוגרים בהם בני מתחת ל־40 עדיין חייבים כספים שניטלו כהלוואה בתקופת הלימודים. גובה החוב הממוצע של משקי הבית הללו היה 13 אלף דולר. הפער בין הון משקי הבית עם חובות סטודנטים לבין משקי בית באותו חתך גילאים שאינם נושאים חובות מסוג זה הוא עצום - ההון החציוני של משקי הבית עם החובות הוא 8,700 דולר, לעומת הון חציוני של 64,700 דולר במשקי הבית שאינם נתונים בחובות על לימודים. פערי ההון עשויים להוות שיקול בהחלטה על נטילת משכנתא עבור משקי הבית. עם זאת, במכון פיו מציינים שההכנסה הממוצעת למשק בית שהבוגרים בו הם בעלי תואר ראשון לפחות גבוהה בהרבה מאשר ההכנסה למשק בית שהבוגרים בו אינם בוגרי תואר ראשון - 57,941 דולר לשנה לעומת 32,528 דולר לשנה, בהתאמה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות