אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מסקנות ועדת אלאלוף יוכרעו בישיבה סגורה צילום: עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

מסקנות ועדת אלאלוף יוכרעו בישיבה סגורה

בניגוד להבטחת שר הרווחה כי הוועדה למלחמה בעוני תתנהל בשקיפות, מסקנותיה ייכתבו בדלתיים סגורות וזאת למרות מחאת חברי המליאה שלה

19.05.2014, 07:12 | מיקי פלד

המסקנות הסופיות של ועדת אלאלוף, הוועדה למלחמה בעוני, שאמורות להתפרסם בסוף החודש, יוכרעו בישיבה סגורה ולא פתוחה לציבור. זאת בניגוד להבטחות של שר הרווחה מאיר כהן.

קראו עוד בכלכליסט

עד 28 במאי יסיים ראש הוועדה, אלי אלאלוף, לכתוב את המסקנות הסופיות של הוועדה עם יושבי ראש ועדות המשנה של הוועדה פרופ' ג'וני גל, פרופ' ורדה סוסקולני, פרופ' אודרי אדי־רקח, ד"ר אמילי סילברמן וניצה קסיר.

שר הרווחה מאיר כהן. חברי הוועדה אפילו לא יידרשו להצביע , צילום: עמית שעל שר הרווחה מאיר כהן. חברי הוועדה אפילו לא יידרשו להצביע | צילום: עמית שעל שר הרווחה מאיר כהן. חברי הוועדה אפילו לא יידרשו להצביע , צילום: עמית שעל

המסקנות יוצגו למשך שעתיים באותו היום לחברי מליאת הועדה. המליאה עצמה לא תכונס ו־50 חברי המליאה לא יידרשו להצביע על קבלת הדו"ח הסופי.

חברי המליאה יוכלו להביע את דעתם על המסקנות בכתב עד להגשתן לשר הרווחה ב־16 ביוני, אך ספק אם להבעת דעה זו תהיה משמעות בפועל.

מספר חברים בוועדה סיפרו ל"כלכליסט" כי בשבועות האחרונים מתנהל מאבק קשה בתוך הצוות בו מצד אחד נציגי הממשלה מנסים להוריד כמה שיותר סעיפים שלהם משמעות תקציבית גדולה, וחלק מראשי הוועדות מתנגדים בתקיפות עד כדי איום שלא לחתום על הדו"ח הסופי.

הוויכוח נסוב בעיקר סביב שתי המלצות עיקריות - העלאת קצבאות הילדים והעלאת קצבאות הבטחת ההכנסה.

אחת ההמלצות שנבחנות היא העלאת קצבאות הילדים בכ־2 מיליארד שקל בשנה והעלאת קצבאות הבטחת ההכנסה לשיעור של עד 75% מקו העוני, שמשמעותו יכולה להגיע גם כן לתוספת של 2 מיליארד שקל בשנה.

באוצר מתנגדים בחריפות לשתי ההצעות הללו ולא רק בשל סדרי הגודל התקציביים שלהן אם כי גם בטענה שהן יפגעו בתמריץ לצאת לעבודה.

לעמדה זו שותפה גם קסיר מבנק ישראל, שמכהנת כראש ועדת המשנה לכלכלה ותעסוקה. מנגד טוענים פרופ' גל וד"ר דניאל גוטליב מביטוח לאומי כי על מנת להבטיח קיום בכבוד על המדינה להעלות את קצבאות הבטחת ההכנסה ובמקביל ליצור מבחני תעסוקה שיקבעו מי כשיר לעבודה ומי לא כשיר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות