אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרד התשתיות: הכנסות המדינה מהפקת גז יצמחו בכ-2 מיליארד ש' עד סוף העשור צילום: אלעד גרשגורן

משרד התשתיות: הכנסות המדינה מהפקת גז יצמחו בכ-2 מיליארד ש' עד סוף העשור

על פי תחזית אגף התמלוגים במשרד התשתיות הלאומיות תסתכם ההכנסה מהפקת אוצרות טבע בכ-10 מיליארד ש' עד שנת 2020. סכום זה צפוי לגדול עם כניסתן לתוקף של מסקנות ועדת ששינסקי 2 לפיהן הכנסות המדינה מרווחי כיל יגיעו ל-42%

19.05.2014, 14:00 | ליאור גוטמן
הכנסות המדינה מתמלוגים בגין כרייה והפקת אוצרות טבע יגדלו ב-2.1 מיליארד שקל ויסתכמו עד סוף העשור בכ-10 מיליארד שקל. כך עולה מתחזית אגף תמלוגים, חשבונאות וכלכלה במינהל אוצרות טבע של משרד התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים. התחזית כוללת את התמלוגים על גז טבעי, נפט ומחצבי טבע נוספים כגון פוספטים ונחושת והן אינן כוללות עדיין את הכוונה להגדיל את הכנסות המדינה על ידי הטלת מס ייעודי על כיל.

קראו עוד בכלכליסט

קידוח לוויתן. ב-2018 צםוי המאגר להגדיל את הכנסות המדינה עוד יותר, צילום: אלעד גרשגורן קידוח לוויתן. ב-2018 צםוי המאגר להגדיל את הכנסות המדינה עוד יותר | צילום: אלעד גרשגורן קידוח לוויתן. ב-2018 צםוי המאגר להגדיל את הכנסות המדינה עוד יותר, צילום: אלעד גרשגורן

כזכור, אתמול (א') פורסמו מסקנות הביניים של ועדת ששינסקי 2 שבמסגרתן נקבע כי יוטל מס ייעודי (רווחי יתר) על חברת כיל בשיעור של 42% ובכל להגדיל את הכנסות המדינה בכחצי מיליארד שקל בממוצע לכל שנה. כלומר, הסכום המשוער צפוי לגדול לאחר אישור המסקנות והעברתן בחקיקה ראשית.

לפי משרד האנרגיה, הגידול הצפוי מקורו בצמיחה בהיקף השימוש בגז טבעי, שמהווה 94% מהכנסות המדינה מתמלוגים. ב-2018 צפוי לפעול מאגר לוויתן שיעלה את הכנסות המדינה עוד יותר. "בשונה ממס הכנסה או ממס רווחי נפט וגז, גביית התמלוגים אפשרית מרגע ההפקה ומספקת למדינה מקור הכנסה יציב. ההכנסות על אוצרות טבע מעשירות את קופת המדינה וצפויות להגדיל את ההשקעה בחינוך, ברווחה ובתחומים נוספים", סיכם שר התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים, סילבן שלום.  

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות