אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הקבלנים מזהירים: אם הממשלה לא תפעל מיידית - מחירי הדירות יזנקו ב-7% בשנה צילום: נמרוד גליקמן

הקבלנים מזהירים: אם הממשלה לא תפעל מיידית - מחירי הדירות יזנקו ב-7% בשנה

במקביל העריכו בהתאחדות בוני הארץ כי תחול ירידה של 3% בהתחלות הבנייה ב-2014, וכי המחסור בדירות, העומד על 114 אלף, ימשיך לגדול. ניסים בובליל: "הקיפאון יגרום להתפרצות ביקושים ולעליית מחירים"

20.05.2014, 13:35 | דותן לוי
אם המצב הנוכחי בשוק הנדל"ן יישאר כפי שהוא, משמע הממשלה לא תפזר את עננת חוסר ודאות או לחילופין תקדם את הטבות המע"מ ומחיר המטרה כבר בתקופה הקצרה, בשנים 2015-2014 ירשמו מחירי הדירות בישראל עליה שנתית של כ-7% בכל שנה, כך העריכו היום (ג') בהתאחדות בוני הארץ לקראת המפגש המקצועי השנתי של ענף הבנייה והתשתיות אשר תקיים השבוע באילת.

קראו עוד בכלכליסט

עוד מעריכים בהתאחדות, כי ב-2014 תירשם ירידה של כ-3% בהתחלות הבנייה בישראל שיסתכמו בכ-43 אלף יחידות דיור, וכי ב-2015 תישמר רמה זו. עוד צופה ההתאחדות כי גמר הבנייה ב-2014 ו-2015 יעמוד על כ-43,200 יח"ד לשנה. על פי צפי התאחדות בוני הארץ ופירמת הייעוץ BDO זיו האפט, אם שיעור גידול האוכלוסייה ב-2014 יהיה דומה לזה שנרשם אשתקד (1.9%), יגדל מספר משקי הבית בכ-46.5 אלף ולפיכך ימשיך לגדול המחסור המצטבר בדירות, העומד כבר היום על כ-114 אלף דירות.

נשיא התאחדות בוני הארץ, ניסים בובליל, צילום: נמרוד גליקמן נשיא התאחדות בוני הארץ, ניסים בובליל | צילום: נמרוד גליקמן נשיא התאחדות בוני הארץ, ניסים בובליל, צילום: נמרוד גליקמן

ניסים בובליל, נשיא התאחדות בוני הארץ הזהיר כי הערכת ההתאחדות תלויה באופן ביצוע תוכניות הממשלה לשוק הדיור. "אם לא תפעל הממשלה לאשר מיידית החלטה כי ההטבות לרוכשי דירה ראשונה יחולו רטרואקטיבית מיום אישורן בקבינט הדיור, יימשך הקיפאון בשוק הדיור ויגרום להתפרצות ביקושים ולעליית מחירים".

נדרש פתרון מיידי למחסור בעובדים בעבודות רטובות

 

נתונים נוספים חשפה ההתאחדות בתחום המחסור בעובדים מקצועיים בענף הבניה. המחסור גדול במיוחד בתחום העבודות הרטובות (בנאים, ברזלנים, רצפים וכו'). בענף הועסקו בסוף 2013 כ-200 אלף עובדים; 166 אלף ישראלים, 28 אלף עובדים מאיו"ש וכ-5,000 עובדים זרים (מתוך מכסה של 8,000 שקבעה המדינה). בעקבות פעילות של ההתאחדות, ההסתדרות והמדינה, מספר הישראלים המועסקים בענף צמח בין 2010 ל-2013 בכ-12%.

מנכ"ל ההתאחדות, אליאב בן שמעון, ציין: "מדובר באחד מהחסמים המרכזיים בענף. למרות קידום הכשרת עובדים ישראלים ודאגה לשכר משודרג עבורם, רחוק היום בו יהיו בענף עובדים מיומנים ישראליים במספר שיספיק כי לייתר את העסקת העובדים הזרים". לדבריו, "עקב מחסור בעובדים קבלנים נאלצים לדחות התחלות בנייה כדי לא להאריך את משך הבנייה ולהיקלע לפיגורים וקנסות בשל איחורים במסירת דירות. יש להגדיל את מכסת העובדים הזרים בענף בדחיפות ל-20 אלף עובדים ולוודא את הגעתם בפועל ארצה".

לסיכום אמר נשיא ההתאחדות: "ממשלת ישראל החלה לחפש כלים לפתרון מצוקת הדיור במשק. אולם הפתרונות שהוצעו עד כה הם רק חלק מסל כלים שעליה לייצר. יש לפעול באופן מיידי לאישורה והחלתה הרטרואקטיבית של תוכנית מע"מ 0 וכן להקלת ההליכים הבירוקרטיים והתכנוניים שתוקעים את הבניה בכל הארץ במקביל לשיווק קרקע בהיקפים גדולים תוך זניחת התפיסה כי על הממשלה למקסם את ההכנסה ממנה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות