אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"מפעלי ים המלח ניצלו את כוחם כמונופול כדי להעלות את מחיר האשלג"

"מפעלי ים המלח ניצלו את כוחם כמונופול כדי להעלות את מחיר האשלג"

כך קבע השופט בדימוס בועז אוקון במסגרת פסק בורר בסכסוך בין מפעלי ים המלח לחיפה כימיקלים, שנחשף היום במסגרת תביעה בגובה 28 מיליון שקלים שהוגשה לבית המשפט המחוזי בת"א. לטענת חיפה כימיקלים, מי"ה הפרה הסכם שחתמה איתה

20.05.2014, 13:57 | תומר גנון

מפעלי ים המלח (מי"ה) מקבוצת כיל ניצלה את כוחה כמונופול בשוק האשלג על מנת להכתיב מחירים לצרכנים. כך קבע בחודש מרץ השופט בדימוס בועז אוקון בפסק בורר בסכסוך בין מי"ה לחיפה כימיקלים (חי"כ), שנחשף היום (ג') במסגרת תביעה שהוגשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב. הבוררות בין הצדדים עסקה בנוסחה ולפיה תגבה מי"ה תשלום מחי"כ, הזקוקה לו ליצור דשן אשלגני לחקלאות.

קראו עוד בכלכליסט

בתביעת המשך לפסק הבורר, שהוגשה היום באמצעות עורכי הדין יוסי בנקל, ענבל רז וחן נוסל ממשרד ראב"ד מגריזו בנקל ושות', דורשת חי"כ ממי"ה לפצותה בכ-28 מילון שקלים. זאת לטענתה בעקבות קביעתו של אוקון כי מי"ה גבתה ממנה בשנת 2008 תוספת של 100 דולר לטון אשלג על כמות של מעל 25 טון בחודש, בניגוד להסכם שנכרת ביניהן.

מפעל של כיל בים המלח. "הניסיון של מי"ה להעלות את מחיר המכירה נושא אופי כוחני" מפעל של כיל בים המלח. "הניסיון של מי"ה להעלות את מחיר המכירה נושא אופי כוחני" מפעל של כיל בים המלח. "הניסיון של מי"ה להעלות את מחיר המכירה נושא אופי כוחני"

"התנהלות זו של מי"ה אינה מניחה את הדעת", נכתב בפסק הבורר שצורף לתביעה. "מי"ה היא מונופול. ככזו, יש בכוחה 'להכתיב' מחירים לצרכנים, למצער, עד לנקודה שזה יהא זה משתלם בעיני הצרכנים לייבא אשלג במקום לרכוש אותו בישראל. ניסיונה של מי"ה להעלות את מחיר המכירה, בניגוד להסכם, נושא אופי כוחני ויש בו משום ניצול כוחה היחסי".

על פי התביעה "בפסק הבורר נקבע, בין היתר, כי מי"ה ניצלה את כוחה כמונופול מוכרז בשוק האשלג; כחברה בקרטל האשלג העולמי המכתיב לחבריו את מחירי האשלג ברחבי תבל; ובעיקר את היותה ספק האשלג היחיד והבלעדי של חי"כ, ופעלה באופן חד צדדי, בניגוד גמור להסכם מכר שנחתם בין הצדדים, כדי להעלות את מחירו של האשלג הנמכר לחי"כ".

דיויד גילה. העריך בעבר כי כיל היא חלק מקרטל אשלג עולמי, צילום: אוראל כהן דיויד גילה. העריך בעבר כי כיל היא חלק מקרטל אשלג עולמי | צילום: אוראל כהן דיויד גילה. העריך בעבר כי כיל היא חלק מקרטל אשלג עולמי, צילום: אוראל כהן

כפי שנחשף ב"כלכליסט", במסגרת הסכסוך בין מי"ה לחי"כ הוגשה בשנת 2009 חוות דעת על ידי פרופסור דיוויד גילה - אז מרצה למשפטים באוניברסיטת תל אביב, והיום הממונה על רשות ההגבלים העסקיים - ולפיה כיל היא חלק מקרטל אשלג עולמי. גילה כתב בנוסף כי "ההחזקה של פוטאש בכי"ל היא הסדר בין בני אדם המנהלים עסקים, העלול לפגוע בתחרות על צרכנים ישראלים".

מכיל נמסר: "בהליך בוררות בין חיפה כימיקלים למפעלי ים המלח על גובה מחיר האשלג שנמכר לחיפה כימיקלים על ידי מפעלי ים המלח, קבע השופט בדימוס בועז אוקון, נוסחה לחישוב מחיר האשלג. מקביעת הבורר עולה כי חיפה כימיקלים חייבת למפעלי ים המלח כ 250 מיליון שקל (67 מיליון דולר) - הפרשי תשלומים בהתאם לפסק הבוררות. כתוצאה מכך, הגישה מפעלי ים המלח לחיפה כימיקלים דרישת תשלום בסכום זה. כעת, חיפה כימיקלים מתחמקת מתשלום החובות שהיא חויבה לשלם על ידי הבורר, מנסה להרוויח זמן ומגישה בעזות מצח תביעה מופרכת וקנטרנית".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות