אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מתפוררים ושותקים צילום: אוראל כהן

מתפוררים ושותקים

ת"א מתפוררת, אבל העיניים של רון חולדאי עצומות לרווחה. העירייה מתעללת בתושביה ואף אחד לא קם. אם נשתוק כשפקידים אטומים מתעללים בנו ומשליכים לנו פירורים - אולי מגיע לנו לחיות בעיר מתפוררת

21.05.2014, 06:50 | יואל אסתרון

התמונות מדברות בעד עצמן. תל אביב מתפוררת, אבל העיניים של רון חולדאי עצומות לרווחה. תל אביב מתעללת בתושביה ואף אחד לא קם. כן, אני תושב רובע 3 בעיר, אבל זו לא בעיה פרטית - זו צרה צרורה של עשרות אלפי תושבים בעיר האפורה, המזדקנת ומתכערת.

שנים חיכינו להכרעה על התחדשות עירונית בצפון הישן (עד הירקון). היו פה ושם שמועות ורמיזות שמהנדס העיר עודד גבולי בעד, אבל התקוות התכווצו לסוף חמוץ: "תוכנית הרבעים" שאושרה לאחרונה הופכת את תמ"א 38/2 - התוכנית של המדינה שמאפשרת הריסה ובנייה מחדש של בנייני מגורים - לבדיחה מעצבנת במיוחד. על חשבוננו.

הפקידים כבדי הראייה של חולדאי ושותפיהם החשאיים מ"השולחן העגול" הואילו לאשר לנו 6.5 קומות ברובע 3, גם מעבר לאזור ההכרזה הקדוש־לכאורה של העיר הלבנה. תודה רבה לכם. יש לנו רק בקשה קטנה אחת: קחו מחשבון ובדקו את ההיתכנות של ההחלטה שלכם. יזמים, אדריכלים ומומחים מסכימים שברוב הבניינים הרלבנטיים דרושות לפחות 7.5 קומות כדי שהפינוי־בינוי יהיה כלכלי. אלה גם מסקנות הניתוח שפורסם אתמול ב"כלכליסט". אולי המחשבון של העירייה מקולקל, ואולי זו האטימות המאפיינת את הפקידים. התוצאה צועקת: תל אביב מתפוררת ואנחנו נידונים לפירורים. העיקר שבניין העירייה משתפץ לתפארת.

גם מי שתומך בשימור המחמיר של "העיר הלבנה" מבין שהחנופה לאונסק"ו לא מצדיקה את התקנות הדרקוניות שנכפות הרחק מהמבנים ההיסטוריים. תושבי הצפון הישן חיים בבניינים סתמיים שאין להם כל זיקה לבאוהאוס. הבניינים האלה, הקורסים בחוסר חן, כלואים בסבך של תקנות ומגבלות. מקצתם עברו טיפול קוסמטי של עזרה וביצרון, שרק מסתיר את ריקבון השנים, אחרים גוססים בלי פודרה. אם יעוף לכאן טיל תועה הם ייפלו רק מהרוח השורקת שלו. מקלט ראוי לשמו? ממ"ד? תמשיכו לחלום.

לחצו לצפייה
גלריית כלכליסט: (13 תמונות)

הלבלרים של חולדאי מתגאים ב"וודאות תכנונית". הוודאות היחידה היא שאנחנו ממשיכים להתפורר בצילם של המגדלים הפורחים למרבה הפלא מעלינו, כאילו אין אונסק"ו. איך הם מרשים לבנות בלב השכונות שלנו מפלצות ענק כמו מגדל אסותא, המגדל במגרש דן והמגדלים במתחם סומייל, לאהוד ברק ונובורישים שכמותו, ובאותה נשימה מחליטים לסגור את השמים לכל היתר? אם זו לא שחיתות נוסח הולילנד חס וחלילה, איך נולד האבסורד הזה?

תושבי הצפון הישן מתגוררים באחת מפיסות הנדל"ן היקרות בישראל, ולא מבקשים נדבות. החלטה עירונית סבירה יותר של 8.5-7.5 קומות ליישום תמ"א 38/2 יכולה להצעיר ולהשביח שכונות מרכזיות בעיר התוססת ביותר בישראל, ובה בעת לשמור על המרקם, בלי שקל אחד מהתקציב העירוני או הממשלתי. אבל, הפקידים של חולדאי מעדיפים את אונסק"ו, והתושבים, כדרכם, חוטפים את היריקה מהקומות הגבוהות של בניין העירייה, ואומרים - היורה הקדים השנה.

אם אתם תושבי תל אביב, תנו עוד מבט בצילומים העוטפים את הדברים האלה. ותחשבו, האם ההכרעה השרירותית של העירייה היא גזירה משמים או שאתם רוצים לעשות משהו? אם נשתוק כשפקידים אטומים מתעללים בנו ומשליכים לנו פירורים - אולי מגיע לנו לחיות בעיר מתפוררת.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

60 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

59.
הפוסל בממו פוסל
חצי קילומטר דרומה מהצפון בשכונת רובע לב העיר נמצא נדלן שווה ערך לזה בצפון הישן ומתפורר הרבה יותר. בניינים שלא שופצו מיום בנייתם בשנות השלושים, מולם הבניינים בצפון הם בנייני יוקרה. הצפון הישן הוא הבעיה האחרונה של מצוקת התפוררות העיר
תושב רובע לב העיר , תל אביב  |  23.05.14
58.
מה כולכם מתבכיינים? מה אתם רוצים מחולדאי ? שפצו וחזקו על חשבונכם !!!! חוצפה !!
מי שרוצה לחזק את הבניין שלו - שיקח קבלן מוכר ידוע כטוב מאד, בקשו שיחזק את היסודות + מעטפת הבניין , ושלמו לו על חשבונכם . זה הבניין שלכם !!!!!!! איפה עוד בעולם ראיתם שהרשות המקומית משלמת לבעליי דירות בעבור שיפוץ ביתם ? הרי אין מדינה בעולם שדייריה לא חוששים מפני רעידות אדמה !! ושם הבניינים הם בני מאות שנים !!!!!!! מה פתאום שעיריית ת"א תשלם לכם בעבור חיזוק ושיפוץ ??????????? חולדאי צודק: אסור להוסיף דירות חדשות על גגות בניינים ישנים !!!!! רק לחזק את הקיים !!!!!!!
חולדאי צודק ביותר - הפסיקו להתבכיין  |  23.05.14
57.
אסונות
בתל אביב כמו בישראל,מה חדש? אחרי שיקרה אסון ובית שלם יתמוטט על יושביו חו"ח יתעוררו וגם יעמידו לדין את מקבלי או יותר נכון את אילו שלא קיבלו החלטות נכונות,רק השבוע ראינו את קו הרכבת לשדרות חשוף לחלוטין לירי מכיוון עזה וזה לא שלא התריעו על כך,אז התריעו,הכלבים נובחים והשיירה ממשיכה.חולדאי נוהג כמו ראש ממשלתנו ובגדול,"אחרי המבול",הבה נתגלגלה בכיף,קבלת פנים למכבי,מגדלי יוקרה וארנונת עסקים בשמיים,איזה יופי.אבל כרגיל, אנחנו האזרחים אשמים,בחרנו בו ונאכל את הלקרדה.
גלגלון , ת"א רובע 3  |  22.05.14
לכל התגובות