אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בזן מפתיעה: עברה לרווח נקי של 4 מיליון דולר ברבעון צילום: גיל נחושתן

בזן מפתיעה: עברה לרווח נקי של 4 מיליון דולר ברבעון

זאת לעומת הפסד של 3 מיליון דולר ברבעון המקביל. השלמת תוכנית ההשקעות של בית הזיקוק הובילה לעלייה של 8% ברווח התפעולי, שהסתכם ב-41 מיליון דולר. ירידת הוצאות המימון הצליחה להעביר את החברה גם לרווח בשורה התחתונה

21.05.2014, 09:25 | אסף גילעם

לא רק מכבי מסבה נחת לדיויד פדרמן. קבוצת בזן שבשליטת החברה לישראל ומפעלים פטרוכימיים הצליחה להציג היום (ד') מעבר לרווח נקי בשורה התחתונה לראשונה מזה שנתיים וחצי. החברה המפעילה את בית הזיקוק בחיפה רשמה רווח נקי של 4 מיליון דולר ברבעון הראשון, לראשונה מאז הרבעון השני של 2011. השיפור נבע מהשלמת תוכנית ההשקעה של החברה בבית הזיקוק שאיפשרה לחברה להציג רווחיות למרות המשך השפל במרווח הזיקוק באזור.

קראו עוד בכלכליסט

אריק יערי. המנכ"ל התפטר לקראת סוף הרבעון, צילום: סיון פרג אריק יערי. המנכ"ל התפטר לקראת סוף הרבעון | צילום: סיון פרג' אריק יערי. המנכ"ל התפטר לקראת סוף הרבעון, צילום: סיון פרג

הכנסות בזן ברבעון הראשון הציגו ירידה של 3.7% לעומת הרבעון המקביל, והסתכמו ב-2.247 מיליארד שקל. הירידה בעיקר במגזר הדלקים, בשל מירידה בהיקף הכמות הנמכרת והן בירידה במחיר הממוצע לטון סל מוצרים באזור הים התיכון, שירד ב-6%. בזן מציינת כי בשוק הישראלי היתה ירידה של 12% בצריכת תזקיקים, בשל חזרתה של חברת חשמל לייצור באמצעות גז טבעי. בדלקי תחבורה מנגד, חלקה עליה של 5% לעומת הרבעון המקביל.

מרווח הזיקוק באזור אגן התיכון (מרווח האורל) נותר בשפל ברבעון הנוכחי ועמד על 40 סנט לחבית, לעומת 2.7 דולר לחבית ברבעון המקביל. למרות זאת, הצליחה בזן להציג מרווח של 5 דולר לחבית, לעומת 6.5 דולר לחבית ברבעון המקביל.

הרווח הגולמי טיפס ברבעון הראשון ל-86 מיליון דולר - עלייה של 6% לעומת הרבעון המקביל. בהמשך לזאת הציגה בזן עליה של 8% ברווח התפעולי לעומת הרבעון המקביל, שהסתכם ב-41 מיליון דולר, לאחר הוצאות עלות פרישה מוקדמת של עובדים של 8 מיליון דולר.

מבחינת תרומת המגזרים - מגזר הדלקים הציג ירידה של 12.5% ברווח התפעולי שהסתכם ב-28 מיליון דולר. מגזר הפטרוכימיה הציג שיפור ניכר ברווח התפעולי מפולימרים שזינק מ-2 מיליון דולר בלבד ברבעון המקביל, ל-12 מיליון דולר ברבעון הראשון של השנה.

למרות השיפור בתפעול, בזן עדיין לא היתה מצליחה להראות רווח בשורה התחתונה לולא הירידה החדה בהוצאות המימון ברבעון הראשון. הוצאות המימון ברבעון הראשון הסתכמו ב-33 מיליון דולר - צניחה של 33% לעומת הרבעון המקביל. הסיבה המרכזית היא הפרשי שער על הפריטים הכספיים יחד עם שינוי בשווי ההוגן של הגנות גידור של בזן.

ברבעון הראשון של שנת 2014 נפרעו התחייבויות פיננסיות לזמן ארוך לתאגידים בנקאים ואג"ח בהיקף של 60 מיליון דולר. ברבעון הראשון 2014 התבצע גיוס אג"ח בסך של כ-90 מיליון דולר, והושלמו יתר המהלכים עליהם הכריזה החברה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות