אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
וול סטריט ננעלה בעליות; בכירי הפד "בחנו כמה דרכים" להידוק מוניטרי

דיווח שוטף

וול סטריט ננעלה בעליות; בכירי הפד "בחנו כמה דרכים" להידוק מוניטרי

דאו ג'ונס עלה ב-1%, נאסד"ק טיפס ב-0.9%. לפי הפרוטוקולים של ישיבת הפדרל ריזרב מאפריל, בכירי הבנק לא ייחסו משמעות גדולה לנתוני הצמיחה החלשים לרבעון הראשון

21.05.2014, 23:05 | שי סלינס

דאו ג'ונס S&P 500 נאסד"ק 

 , צילום: בלומברג צילום: בלומברג  , צילום: בלומברג

 

23:00 - וול סטריט ננעלה בעליות שערים; דאו ג'ונס הוסיף 1% לערכו - העלייה הגבוהה ביותר זה חמישה שבועות, נאסד"ק טיפס ב-0.9% ומדד S&P הוסיף 0.8% לערכו.

22:10 - מתחזקות העליות בוול סטריט. בבורסת הסחורות של ניו יורק עלה מחיר הנפט ב-1.7% ונקבע על 104.07 דולר לחבית. מחיר הזהב ירד ב-0.5% ונקבע על 1,288.1 דולר לאונקיה.

21:05 - פורסמו הפרוטוקולים של ישיבת הפדרל ריזרב מאפריל, שלפיהם בכירי הבנק המרכזי בחנו כמה גישות להידוק המדיניות המוניטרית - אך לא הגיעו להחלטה סופית בעניין. הפרוטוקול מרמז כי העלאת הריבית מתקרבת - אך אין עדיין מועד לכך. עוד עולה כי הבכירים לא ייחסו משמעות גדולה לנתוני הצמיחה החלשים לרבעון הראשון - וסבורים כי בכלכלה האמריקאית נמצאת בקו עלייה. בסופה של הישיבה הצביעו הבכירים פה אחד בעד הפחתה נוספת, של 10 מיליארד דולר, בקצב רכישות האג"ח החודשי.

20:30 - הסנאט האמריקאי אישר ברוב של 68 מול 27, את צירופו של נגיד בנק ישראל לשעבר סטנלי פישר למועצת המושלים של הפדרל ריזרב. עם זאת בעקבות בקשת הרפובליקאים, הסנאט יקיים הצבעה נוספת על מינויו של פישר לתפקיד סגן יו"ר הפדרל ריזרב; על אף שלא נקבע מועד להצבעה זו, לפי ההערכות היא תתקיים בשבוע הראשון של יוני - ופישר צפוי לזכות בה לרוב.

 

19:00 - מניות ישראליות בולטות: ורוניס, פוינטר, גילת, אורמת

ג'נט ילן דיברה בפני סטודנטים ושיבחה את יו"ר הפד הקודם: "קודמי בתפקיד בבנק הפדרלי, בן ברננקי, הפגין אומץ לב במיוחד בתגובתו לאיום של המשבר הפיננסי. כדי לייצב את המערכת הפיננסית ולהחזיר את הצמיחה כלכלית, הוא לקח את הפעולות אמיצות שהיו חסרות תקדים בשאפתנות. ברננקיעמד מול ביקורת בלתי פוסקת, איומים אישיים, והתחושה שההיסטוריה תשפוט אותו בחומרה, אם הוא טועה".

"למרות זאת", המשיכה ילן, "הוא עשה את מה שהיה נכון והכרחי. האינטליגנציה והידע של ברננקי שירתו אותו היטב כיו"ר. אני מקווה שאתם לא תצטרכו אף פעם להתמודד  בפני אתגרים גדולים כמו זה".

18:10 - יציבות בוול סטריט? במהלך 3 החודשים האחרונים S&P 500 נסחר בתנודיות של פחות מ-5%. מדובר בתחום המסחר הכי פחות תנודתי שנרשם במדד מאז 2006.

17:30 - נשיא הבנק הפדרלי של ניו יורק, ויליאם דאדלי, פירט 3 סיבות עיקריות בגללן הפד ככל הנראה יחליט לשמור על הריבית נמוכה:

1. הכלכלה נותרה חלשה: על אף ההתאוששות הכלכלה האמריקאית ממשיכה לקרטע במספר חזיתות, וככל הנראה תמשיך ככה עוד זמן מה. "המכשולים שעומדים בפני הכלכלה ככל הנראה יישארו שם עוד כמה שנים", טען דאדלי. לדבריו, המיתון הגדול שליווה את המשבר הפיננסי "צילק את משקי הבית ואת העסקים", וקרוב לוודאי שימשיך להשפיע לשלילה על הצריכה וההשקעות גם בטווח הארוך.

2. הפוטנציאל העתידי בירידה: הפוטנציאל העתידי של ארה"ב נמוך מכפי שהיה בשנות ה-90 ובעשור הראשון של שנות האלפיים, אז נרשמו נתוני צמיחה חזקים. הסיבה העיקרית לכך היא שאחוז לא קטן מהאוכלוסייה יגיע בשנים הקרובות לגיל פרישה. לטענתו של דאדלי, פוטנציאל צמיחה נמוך יותר פירושו ששיעורי הריבית יצטרכו להישאר נמוכים יותר גם לאחר שהכלכלה תתאושש.

3. הרגולציה על הבנקים: בעקבות הקריסה הגדולה של 2008, הבנקים כיום מחויבים להחזיק בשיעור גבוה יותר של הון לצרכי חירום. בעוד שהדרישות הללו "נחוצות על מנת להפוך את המערכת הפיננסית ליציבה יותר", כדבריו של דאדלי, הן ככל הנראה יגרמו לפד לשמור על ריבית נמוכה לעוד זמן מה.

16:40 - פתיחת מסחר ירוקה. ענקית המסחר האלקטרוני, EBAY, יורדת ב-3% אחרי שהודיעה כי היא תחת מתקפת האקרים וכי על המשתמשים להחליף את הסיסמה שלהם באתר. לפי דיווח של סוכנות רויטרס, ההודעה פורסמה בשעות הצהרים בעמוד ההודעות לתקשורת של אתר פייפאל והוסרה משם תוך זמן קצר. לאחר מכן, הודתה החברה רשמית שנפלה קורבן למתקפת סייבר, במהלכה נפרצו שרתים שהכילו סיסמאות מוצפנות ומידע נוסף - אם כי לא מדובר בפרטי אשראי ופיננסים.

גילת רשתות לוויין העוסקת בפיתוח, ייצור ושיווק מוצרים ושירותים לרשתות תקשורת לווייניות, דיווחה על תוצאותיה לרבעון הראשון של השנה, עם צניחה של 22% בהכנסות שהסתכמו ב-50.9 מיליון דולר, ומנגד, שיפור תפעולי ומעבר לרווח תפעולי חיובי. במקביל, הודיעה החברה, כי תמנה את דב בהרב לתפקיד יו"ר החברה במקומו של עמירם לוינברג, ממייסדי החברה, אשר החליט לסיים את תפקידו. לוינברג כיהן בעברו כמנכ"ל גילת עד שנת 2012, אז מונה במקומו ארז ענתבי, כאשר עזיבתו את תפקיד המנכ"ל היתה בעקבות תיקון 16 לחוק החברות. לוינברג היה ממקימי גילת ושימש כמנכ"ל ויו"ר הראשון של החברה.

 

15:55 - החוזים העתידיים עולים בעד 0.4%. החוזה העתידי על הנפט הגולמי מסוג קרוד מוסיף 0.8% ונסחר תמורת 103.2 דולר לחבית. 

15:40 - חדשות טובות לרדהיל ביופארמה. החברה דיווחה היום על תוצאות חיוביות בניסוי קליני השוואתי עם RHB-103, תרופה בדרך מתן של דפית מסיסה המכילה את החומר הפעיל rizatriptan לטיפול במיגרנה. הניסוי הקליני ההשוואתי נערך בהמשך לפגישה מדעית חיובית עם מנהל התרופות של גרמניה (BfArM) עליה דיווחה רדהיל ביופארמה בנובמבר 2013. לאור התוצאות החיובית בניסוי הנוכחי ובניסויים קליניים קודמים, רדהיל ו- IntelGenx מתכננות להגיש בקשה לאישור שיווק של RHB-103 באירופה במהלך הרבעון השלישי של 2014.

13:30 - צפי לעליות בוול סטריט. 3 שעות לפני פתיחת המסחר החוזים העתידיים על דאו ג'ונס ו-S&P 500 עולים ב-0.3% והחוזה על הנאסד"ק מוסיף 0.4% לערכו.

בוטלה עסקת וודסייד נובל אנרג'י.  נובל אנרג'י, שמחזיקה בכ-40% ממאגר לווייתן, הודיעה הלילה שעסקת הענק מול וודסייד האוסטרלית אינה עומדת יותר על הפרק. בהודעה שהוציאה החברה באתר שלה נמסר שהמגעים לקראת חתימת החוזה הסתיימו. מנכ"ל ויו"ר נובל אנרג'י צ'ארלס (צ'אק) דווידסון אמר שבשנה האחרונה הביקוש המקומי השתנה, כך שלא ברורה נחיצותה של וודסייד כדי לפתח את המאגר. לדבריו, וודסייד הובאה למאגר כדי לנצל את המומחיות שלה בייצוא גז נוזלי, אולם התעוררות של שווקים אזורים, להם נדרשת הולכה "רגילה" באמצעות צנרת, שינו את התמונה והפכו את החיבור עם וודסייד לפחות רלוונטי.

 

13:20 - פישר עבר שלב נוסף. המינוי של נגיד בנק ישראל לשעבר, סטנלי פישר, לתפקיד סגן יו"ר הבנק הפדרלי המרכזי של ארצות הברית עבר מכשול נוסף לאחר שזכה הלילה לאישור ראשוני בסנאט. פירוש הדבר כי ההצבעה הסופית תתקיים בהמשך היום. על פי ההערכות, פישר אמור לעבור בקלות גם את ההצבעה השנייה.

מינויו של פישר לכהונה של ארבע שנים כסגן היו"ר, ג'נט ילן, מעמיד אותו בעמדה מרכזית בתקופה שבה הבנק המרכזי צריך לקבל החלטות לגבי סיום תכנית התמריצים ולגבי מועד העלאת הריבית לאחר חמש שנים של מדיניות הקלה מוניטארית חסרת תקדים.

13:00 - נתון המאקרו המרכזי שיפורסם יהיה בשעה 21:00 שעון ישראל - פרסום הפרוטוקולים מהחלטת הריבית האחרונה.

בנוסף יושבת ראש הפד ג'נט ילן תרצה בפני סטודנטים באיצטדיון הבייסבול של ניו יורק - Yankee Stadium.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות