אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יציבות בנעילה בת"א; דיסקונט ירד ב-3%, מבטח שמיר איבדה 3.5% צילום: בלומברג

דיווח שוטף

יציבות בנעילה בת"א; דיסקונט ירד ב-3%, מבטח שמיר איבדה 3.5%

מדד ת"א 25 עלה ב-0.1%, ות"א 100 נחלש ב-0.1% - במחזור מסחר של 1.02 מיליארד שקל; ארבעה מהבנקים הגדולים פרסמו היום את הדוח הרבעוני: פועלים עלה ב-0.5%, לאומי עלה ב-0.1%, בינלאומי איבד 1.9%. מבטח שמיר נסחרה על רקע עסקת המכירה של תנובה. ב.יאיר טיפסה ב-5.3%

22.05.2014, 17:40 | שי סלינס

ת"א 25 ת"א 100 בנקים ביומד תקשורת נפט וגז נדל"ן 15

תל בונד 20 תל בונד 40 תל בונד 60

 , צילום: בועז אופנהיים, אי פי איי צילום: בועז אופנהיים, אי פי איי  , צילום: בועז אופנהיים, אי פי איי

 

17:30 - הבורסה של ת"א נעלה את יום המסחר האחרון של השבוע ביציבות: מדד ת"א 25 עלה ב-0.1%, מדד ת"א 100 נחלש ב-0.1% - במחזור מסחר של 1.02 מיליארד שקל. יום המסחר עמד בסימן דוחות הבנקים, ובהתאם, המחזור הגבוה בבורסה שייך למניית פועלים, עם 91 מיליון שקל ועלייה של 0.5%, ודיסקונט עם 77 מיליון שקל וירידה של 3%. מנייה אחרת שריכזה תשומת לב היא זו של מבטח שמיר, שאיבדה 3.5% במחזור של 5.5 מיליון שקל על רקע ההתפתחויות בעסקת המכירה של תנובה (ראו עדכון מוקדם).  

17:20 - שלב הנעילה החל. כפי שפורסם בסקירת הבורסה של "כלכליסט" שלשום, במסגרת המסחר במסגרת עדכון ממ"מ (משקל מניה במדד) שבועי אחרון לחודש מאי, תעודות הסל יזרימו במסחר הנעילה ביקושים בהיקף 12.7 מיליון שקל למניית טאוארושל 9.4 מיליון שקל למניית פניקס.

17:15 - לקראת סיום המסחר, המניות הבולטות בביומד: רדהילעלתה ב-2.3% לאחר שקיבלה את אישור ה-FDA לתחילת ניסוי שלב 3 בתרופה RHB-102 (מתוכנן לרבעון 3 השנה). אינסולייןנופלת ב-7%, איתמרמאבדת 5.2%, כלל ביוטכנולוגיה יורדת ב-3.8%.

17:00 - בהתאם למגמה בבורסות אירופה וארה"ב, ת"א עברה להיסחר בעליות קלות. מדד מנהלי הרכש בארה"ב הפתיע לטובה ועמד במאי על 56.2 נקודות, מעל לצפי האנליסטים לקריאה של 55.6 נקודות. מנגד, נתוני מכירות הבתים אכזבו: מספר הבתים הקיימים שנמכרו בחודש אפריל עמדו על 4.65 מיליון בחישוב שנתי. הצפי בשוק היה למכירות בקצב שנתי של 4.71 מיליון בתים, לעומת מכירות בקצב שנתי של 4.59 מיליון בתים שנרשמו בחודש הקודם.

16:05- פחות משעה וחצי לנעילת המסחר -המחזור עומד על 768 מיליון שקל בלבד. המניות הבולטות מבחינת מחזורי המסחר (בסדר יורד): פועלים דיסקונט לאומי טבע פריגו

14:55 - המסחר עבר לירידות על רקע המגמה באירופה ובוול סטריט. מדד הבנקים עדיין בטריטוריה החיובית - עולה ב-0.1%.

14:40 - חברת פרוטליקס הודיעה שמינהל המוצרים הטיפוליים האוסטרלי, ה-TGA העניק אישור רגולטורי לתרופת אללייזו (טליגלוצראז אלפא) כטיפול אנזימי חלופי ארוך טווח גם במבוגרים וגם ובילדים להם אבחנה מאושרת של מחלת גושה סוג 1. אללייזו תשווק באוסטרליה על ידי חברת פייזר, שותפתה של פרוטליקס למיסחור התרופה.

14:00 - טרנס קלינגמן, מנהל מחלקת המחקר בפסגות ברוקראז', על דו"חות בנק לאומי: "אנו מעלים בחדות את תחזית הרווח שלנו ל-2014 על רקע הצפי שלנו להפרשות להפסדי אשראי נמוכים במיוחד לצד הכנסות גבוהות יותר ממימושים בתיקי האג"ח. מנגד, הקטנו את מרווח הריבית השוטפת לנוכח הצפי להורדת ריבית נוספת על רקע האינפלציה נמוכה. שינויים אלו גוזרים עלייה בתשואה על ההון מ-7% לרמה של 7.8% לשנת 2014".

קלינגמן המשיך: "עד לאחרונה בנק לאומי בלט לרעה בפער השלילי בין התשואה על ההון בפועל לבין התשואה על ההון המייצגת. פער זה נסגר באופן עקבי ולכן אנו מעלים את ההמלצה לתשואת יתר מהחזק. העלייה במחיר היעד נובעת מירידה בשיעור ההיוון ל-9.3% בעקבות הירידה בתשואות האג"ח הממשלתיות".

 

13:10 - ברןדיווחה כי חברת בת שלה (70%) חתמה על הסכם עם חברת הרכבות הדרום אפריקאית "PRASA" להקמת מערכת בקרה. היקף העסקה עומד על 8 מיליון דולר (כ-80 מיליון ראנד), תחילת הביצוע מיידית ותקופת הביצוע מתוכננת לשנה. 

12:30 - רבעון חלש לדיסקונטהרווח הנקי של הבנק צנח ב-37% ל-165 מיליון שקל בלבד. ללא ההפרשה לירידת ערך השקעת הבנק במניית הבנק הבינלאומי, הסתכם הרווח הנקי ב-191 מיליון שקל - ירידה של 27%. הירידה החדה ברווח הושפעה מירידה בהכנסות שאינן מריבית, בסך של 88 מיליון שקל, (9.8%), שהושפעה מירידה בסך של 66 מיליון שקל בהכנסות מימון שאינן מריבית, מירידה ברווח ממימוש השקעות, מירידה של 37 מיליון שקל בעמלות בעיקר כתוצאה מיישום כלל חשבונאי חדש (FAS-91), ומעלייה של 15 מיליון שקל בהכנסות אחרות שהושפעה מהגידול ברווחי הקופה לפיצויים. התשואה נטו להון המיוחס לבעלי המניות של הבנק הגיעה בשלושת החודשים הראשונים של שנת 2014 לשיעור של 5.4%, על בסיס שנתי, לעומת 9.2% בתקופה המקבילה אשתקד.

12:15 - הרווח הנקי של קבוצת הבינלאומיהסתכם ברבעון הראשון של השנה ב-120 מיליון שקל בהשוואה ל-136 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד – ירידה של 11.8%.הרווח משקף תשואה להון של 7.2% בחישוב שנתי וזאת לעומת 8.5% בתקופה המקבילה אשתקד. עיקר הירידה מקורה בפגיעה ברווח המימוני. הבינלאומי רשם ברבעון הראשון של השנה רווח מימוני של 578 מיליון בהשוואה ל-620 מיליון שקל – ירידה של 6.8%. השחיקה ברווח המימוני מגיעה בעיקר מהשפעות ריבית. הבנק הבינלאומי, שנחשב לבנק השמרן ביותר במערכת, סיים את הרבעון הראשון עם שיעור הוצאות בגין הפסדי אשראי אפסי של 0.06%. בנוסף, גם עליה בהכנסה בעמלות בשיעור של 2.1% קיזזו עבור הבנק את הירידה ברווח.

11:30 - מניות בולטות במסחר: מבטח שמיר, ב.יאיר, נייר חדרה, אלוני חץ, לאומי, פועלים

תעתועי תגמול: הדיבידנד והבונוס לבכירים יצטמקו? שיטות החשבונאות מאפשרות לקברניטי החברות יצירתיות רבה מדי בחישוב התוצאות, שמגדילה את היקף חלוקת הדיבידנדים תוך סיכון בעלי המניות ומחזיקי האג"ח. התיקון שמציעה רשות ני"ע לחוק החברות אמור לנטרל ממבחני החלוקה את רווחי שיערוך הנדל"ן שאינו תזרימי צחי קלמיןלכתבה המלאה

10:55 - סיטי על דוחות בנק הפועלים: "עוד רבעון יציב לבנק שהתמודד עם ביקושים חלשים וסביבת ריבית נמוכה. הדילמה נותרה סביב רמת הנורמליזציה של עלות הסיכון של הבנק". לפי סיטי מחיר היעד של המניה עומד על 19.2 שקל - בדומה למחיר המניה היום בשוק.

10:20 - הבנקים מושכים את הבורסה מעלה. מניית ב.יאיר חזרה להיסחר אחרי כמעט יומיים של הפסקת מסחר.  

9:50 - מדד הבנקים מושך את הבורסה מעלה עם פתיחת המסחר. בפתיחה פקעו האופציות על מדד ת"א 25 ברמה של 1,384.7 נקודות. בדקות הקרובות יחודש המסחר במניית ב.יאיר אחרי שהחברה השילה יותר מ-25% מערכה מתחילת השבוע.

9:40 - מכירות נייר חדרה ירדו ב-3.7% והסתכמו ב-459 מיליון שקל ברבעון הראשון. הקיטון במכירות נובע בעיקרו מירידה במכירות מגזר ניירות כתיבה והדפסה לעומת התקופה המקבילה אשתקד, אשר נבע בעיקרו מקיטון הכמות הנמכרת הן בשוק המקומי והן בשווקי הייצוא. קיטון זה נבע מיעילות תפעולית נמוכה יותר של "מכונה 2" המייצרת ניירות כתיבה והדפסה בעיקר עקב עבודות בינוי במכונה. כמו כן, חל קיטון במכירות מגזר מוצרי אריזה כתוצאה מקיטון כמותי, בעיקר בתחום החקלאות ובפרט בהדרים ובפלפלים, שקוזז חלקית בעליית מחירי המכירה במגזר. פעילות אריזות מיוחדות משולבות קרטון ועץ.

9:15 - קבוצת עזריאלי סיימה את הרבעון הראשון של 2014 ברווח נקי המיוחס לבעלי המניות של 209 מיליון שקל, גידול של 8% ביחס לרבעון המקביל ב-2013. גידול של 4% נרשם במדד ה-FFO המשקף את יכולת ייצור המזומנים של החברה מפעילות הנדל"ן ומנטרל שיערוכי נכסים או מימושים שלהם. הגידול הוא של 8 מיליון שקלים ל-192 מיליון שקל לעומת 184 מיליון ברבעון המקביל. כמו כן רשמה החברה גידול של כ-5% ב- NOI.

 

9:00 - עליות חדות באסיה - ניקיי ביפן מוסיף 2.2% לערכו.

תנובה נמכרה. קרן הפרייבט אקוויטי הסינית סיילינג קפיטל בוחנת הצטרפות להשקעה בתנובה לצד ברייט פוד - שהשלימה אתמול את העסקה לרכישת 56% מהחברה, כך נודע ל"כלכליסט". סיילינג קפיטל, אחת מקרנות הפרייבט אקוויטי הגדולות בסין, השקיעה בעבר בחברת הסטארט־אפ הישראלית מובילאיי (Mobileye), שנמצאת כעת על סף הנפקת ענק בנאסד"ק.

לא תהיה הנפקה. המגעים בין ברייט פוד לאייפקס התנהלו במשך כמעט שנה. אייפקס הפסיקה במקביל את ההכנות להנפקת החברה בבורסה בתל אביב, הנפקה שהיוותה אלטרנטיבה לכאורה למכירה, אולם מעולם לא הגיעה לשלבים מעשיים שמעבר להכנת תשקיף. גורמים בשוק החיתום אמרו כי אין זה אפשרי להוציא לפועל הנפקה עד סוף מאי.

העסקה תתבצע לפי שווי של 2.5 מיליארד דולר לתנובה - פי 2.5 מהשווי שבו רכשו אייפקס ומבטח שמיר את השליטה בחברה ב־2007. אייפקס, בהנהלת זהבית כהן, מחזיקה ב־56% ממניות תנובה, מבטח שמיר ב־21% והקיבוצים בראשות איציק בדר מגרנות בכ־23%.

מאיר שמיר, בעל השליטה במבטח שמיר, צפוי לרכז בפועל את הפעילות של תנובה בארץ כסגן יו"ר החברה, וליו"ר ימונה ד"ר גואו בנהנג, נשיא תשלובת החלב של ברייט פוד.

 

8:30 - וול סטריט ננעלה אמש בעליות שערים -  דאו ג'ונס הוסיף 1% לערכו - העלייה הגבוהה ביותר זה חמישה שבועות, נאסד"ק טיפס ב-0.9% ומדד S&P הוסיף 0.8% לערכו.

 

דוחות חזקים לבנק הפועלים. בנק הפועלים דיווח על תוצאות הרבעון הראשון של השנה והציג עלייה בשורה התחתונה, העליונה ובתשואה להון. הרווח הנקי של הבנק הסתכם ברבעון הראשון של 2014 ב-753 מיליון שקל, בהשוואה ל-621 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד - זינוק של 21%. שיעור תשואת הרווח הנקי להון עצמי הגיע ברבעון הראשון ל-10.7%, בהשוואה ל-9.5% ברבעון המקביל אשתקד.

 

דוחות טובים גם לבנק לאומי. עלייה של 9.6% ברווח הנקי של בנק לאומי ברבעון הראשון של שנת 2014 שהסתכם ב-625 מיליון שקל, זאת לעומת 570 ברבעון המקביל אתשקד. הגידול ברווח הנקי נובע בעיקר מקיטון בהוצאות בגין הפסדי אשראי בסך 124 מיליון שקל ומקיטון בשיעור ההפרשה למס מהרווח לפני מיסים. הרווח משקף גם עלייה בתשואה להון שעומדת עתה על 9.7% לאחר שברבעונים קודמים רשם תשואה נמוכה יחסית.

 

8:00 - הבנקים במרכז המסחר. לאומי, דיסקונט, בינלאומיו הפועלים יפרסמו את תוצאותיהן לרבעון הראשון של השנה

7:30 - מניית ב.יאיר תיסחר היום לראשונה לאחר הסרת צו איסור הפרסום.

החברה, שבשליטת יאיר ויוסף ביטון, היא החברה הציבורית העומדת במרכז פרשת הלבנת ההון למשפחת אברג'יל. יאיר ויוסף ביטון נעצרו על ידי המשטרה אתמול למשך שבוע ימים. הם חשודים בביצוע עבירות מרמה בתאגיד, רישום כוזב במסמכי תאגיד, עבירות מנהלים בתאגיד, הלבנת הון, עבירות תכנון ובנייה ועבירות מס. אתמול צנחה מניית החברה בכ-20%, ככל הנראה על סמך שמועות על מעצרם של בעלי השליטה. לאור פנייה של רשות ניירות ערך לבורסה, הופסק היום המסחר במניית החברה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות