אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הסתיימה הקפאת ההליכים בהדסה: הסדר הנושים עם הספקים אושר צילום: אוהד צויגנברג

הסתיימה הקפאת ההליכים בהדסה: הסדר הנושים עם הספקים אושר

השופט דוד מינץ החליט לכפות את ההסדר על הספקים של בית החולים שטרם אישרו את התוכנית, הכוללת תספורת של 25% בחוב כלפיהם. מינץ: "מדובר באחד מהסדרי החוב המורכבים ביותר אי פעם"

22.05.2014, 17:07 | ענת רואה

לאחר שאתמול (ד') אושר הסדר הנושים עם עובדי הדסה: בית המשפט המחוזי בירושלים אישר היום את הסדר הנושים של בית החולים עם הספקים, והורה על סיום הקפאת ההליכים שנמשכה שלושה חודשים וחצי. בהכרעתו החליט השופט דוד מינץ  לכפות את ההסדר על קבוצת הנושים הלא מובטחים שהיתה קבוצת הנושים היחידה שטרם אישרה את הסדר הנושים. הנושים הלא מובטחים הם ספקים של בית החולים והם צפויים לתספורת של 25% לעומת גובה החוב המקורי כלפיהם.

קראו עוד בכלכליסט

בהחלטתו כתב מינץ כי מנגנון זה של כפיית הסדר נושים על נושים שאסיפת הסוג שלהם לא קיבלו את ההסדר ברוב הדרוש בדין, הוא הסדר ממין חדש בהליכי הקפאת הליכים בישראל. לדברי השופט, יותר ממחצית מסך כל הערך המיוצג בהצבעות בכל אסיפות הסוג יחד, הסכימו להצעה, וברור כי במקרה של פירוק התמורה לנושים הבלתי מובטחים תהיה נמוכה הרבה יותר מהתמורה שהם מקבלים לפי הסדר הנושים.

בית חולים הדסה, צילום: אוהד צויגנברג בית חולים הדסה | צילום: אוהד צויגנברג בית חולים הדסה, צילום: אוהד צויגנברג

לדברי השופט, קיימת אבחנה בין עובדי הדסה לבין הנושים הבלתי מובטחים האחרים. עם זאת, יש רגליים לסברה שהעובדים לא הופלו לטובה. "אכן הם לא נדרשו לוותר על חובות עבר ובעתיד הרחוק הם אמורים לקבל את ההפרשים שינוכו משכרם במסגרת ההסדר, בחזרה. ואולם, כל סקטור עבודה נדרש ליתן תרומה משמעותית משלו. הרופאים בפיטורין, בוויתור על קרנות וחלקם בשר"פ; האחיות בהקפאת העלאה בדרגות ובהפרשי שכר; ועובדי המנהל והמשק בפיטורין נרחבים והקפאת תנאי שכר".

מינץ כתב כי בתוך כך יש לשים לב לכך שבאופן אבסולוטי בהתחשב בכל נושי החברה, שיעור ההסכמה הכולל שניתן להסדר הוא למעלה מ-90% הן מבחינת מספר הנושים והן מבחינת ערך הנשייה. כמו כן, יש לקחת בחשבון את העובדה שגם בקרב הנושים הבלתי מובטחים הייתה הסכמה של כ-65% מהם, שיעור לא מבוטל לכל הדעות.

"מעל הכול. במקרים מסוימים יש מקום לאשר הסדר שיש בו אי שוויון מסוים, שעה שאין מדובר באי שוויון חמור ויש הצדקה להעדפת מי מהנושים", כתב מינץ והוסיף כי מקרה זה הוא דוגמה מובהקת לכך. "לכן, גם אם קיימת אפליה מסוימת לרעת הנושים הלא מובטחים - ואינני משוכנע שקיימת אפליה כזו, ואם קיימת היא ודאי לא משמעותית - אין בכך עילה כדי להביא לידי אי מתן אישור להסדר המורכב שהתגבש בין שאר הצדדים לו. אסתכן ואומר כי מדובר באחד מהסדרי החוב המורכבים ביותר שנתגבשו במסגרת הליכי הקפאת הליכים, אי פעם", כתב.

לפיכך קבע מינץ שהסדר הנושים מאושר במלואו, והקפאת ההליכים מסתיימת. הוא קבע שהנאמנים עו"ד אשר אקסלרד ועו"ד ליפא מאיר ימשיכו בתפקידם לשם ביצוע ההסדר ככל שנדרש ויגישו לביהמ"ש בקשה לפסיקת שכר טרחתם הסופי לאחר שיצטיידו מראש בתגובת הכונס הרשמי פרופ' דוד האן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות