אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הדו"חות חושפים: לב.יאיר פרויקט הפסדי אחד, זה שבלב פרשת הלבנת ההון צילום: shutterstock

הדו"חות חושפים: לב.יאיר פרויקט הפסדי אחד, זה שבלב פרשת הלבנת ההון

פרויקט סאן וילג' באילת, שנחשד כי שימש להלבנת הון בהיקף של 60 מיליון שקל, רשם הפסד של 20 מיליון שקל. יתר הפרויקטים של החברה דווקא מציגים רווחיות נאה. החשד: ב.יאיר הסתייעה בכספי הארגון של אברג'יל למימון המיזם

25.05.2014, 06:59 | יניב רחימי, זוהר שחר לוי ותומר גנון

לחברת הנדל"ן ב.יאירפרויקטים רווחיים רבים בארץ, אולם דו"חותיה הכספיים מגלים נקודת תורפה - פרויקט הפסדי באילת. שמה של ב.יאיר נקשר בשבוע שעבר בחשדות להלבנת 60 מיליון שקל עבור ארגון הפשע של יצחק אברג'יל, באמצעות חברה פרטית שפעלה באילת.

קראו עוד בכלכליסט

לב.יאיר הוותיקה פורטפוליו מרשים. בעשרה פרויקטים, שבשלב השיווק והביצוע וכוללים 1,044 דירות, נמכרו 791 דירות עד סוף מרץ 2014, זאת בעוד חלק מהמיזמים נמצאים רק בשלביהם הראשונים. שני פרויקטים נוספים הסתיימו ב־2013 ועוד שלושה טרם נבנו. שיעור הרווח הצפוי מההכנסות הוא 14% בממוצע למיזם. כאן בולט לרעה סאן וילג' באילת, היחיד שמציג הפסד.

ליווי בנקאי מצומצם

 

ב־2006 זכתה ב.יאיר במכרז לחכירת זכויות במקרקעין בשכונת שחמון באילת. על הקרקע ניתן להקים פרויקט מגורים של 36 יח"ד בשני בניינים בני 4 ו־5 קומות. ב־2011 הושלמה בניית הבניין הראשון של סאן וילג', הכולל 16 יח"ד, ובחודש מרץ השנה הושלם הבניין השני.

הכנסות החברה מהפרויקט מסתכמות ב־32.8 מיליון שקל, ועלותו נושקת ל־44 מיליון שקל. לפיכך רשם הפרויקט הפסד של 11.2 מיליון שקל. כמו כן רק ל־64% מהעלויות בו יש הסכם ליווי בנקאי, על אף שהממוצע בכל יתר הפרויקטים של החברה הוא 92%. השלב הראשון של הפרויקט באילת, הכולל בנייה של 50 יח"ד, הסב לב.יאיר הפסד חריג. שלב זה הושלם ב־2013, ובגינו נרשם הפסד של 9 מיליון שקל בדו"חות. בנובמבר 2012 חתמה החברה על הסכם היעדר תביעות הדדי עם קבלן מפתח בפרויקט באילת, ובמסגרתו הופסקה עבודת קבלן המפתח בו. בעקבות כך רשמה ב.יאיר הפרשה להפסד של 6.7 מיליון שקל בשלב הראשון ו־5.5 מיליון שקל בשלב השני.

חשבונית חשודה

 

בין הראיות שהובילו למעצרם של שניים מבכירי ב.יאיר בשבוע שעבר ניצבת חשבונית על סך 1.2 מיליון שקל, שהוציא קבלן החשמל נפתלי פרץ עבור עבודות שלכאורה כלל לא ביצע בסאן וילג'. עמם נעצרו שמעון בלולו וניסים פינס, מנהלי חברת קבלן פרטית בשם גן רווה שלפי המשטרה הקימו אותה ב.יאיר או בכיריה. כמו כן מעורב יצחק אברג'יל, המוגדר כראש ארגון פשע. מעצרם של המעורבים הוארך בשבוע ומחר יקבע בית משפט השלום אם ישוחררו או יוותרו במעצר.

אילת (ארכיון), צילום: shutterstock אילת (ארכיון) | צילום: shutterstock אילת (ארכיון), צילום: shutterstock

ראשית הפרשה בחקירה של רשות המסים, שבמסגרתה נעצרו באוקטובר 2012 מעורבים בסאן וילג'. הפרויקט נקלע לקשיים בגלל קבלנים שפשטו את הרגל. על פי החשד, משום שב.יאיר הציבורית לא יכולה ללוות כספים באופן ישיר היא הסתייעה בכספי הארגון של יצחק אברג'יל למימון סאן וילג'.

הקבלן פרץ נחשד כי פעל בתיאום עם בלולו ופינס. השלושה נחקרו באוקטובר 2012 ברשות המסים בגין הפצת חשבוניות פיקטיביות בסך מיליוני שקלים והעלמת מס. גן רווה שימשה לכאורה כצינור להעברת כספים מהארגון של אברג'יל לב.יאיר ולהשבתם לארגון של אברג'יל בתוספת ריבית. כמו כן, גן רווה חתמה מול ב.יאיר על חוזה כקבלן מבצע של סאן וילג'. כספי הארגון של אברג'יל הועברו לגן רווה כהלוואות כדי שתבצע את העבודות. החברה הוציאה בתורה חשבונית על העבודות לב.יאיר, אולם בשיעורים גבוהים מהעלויות בפועל, שהיו בעצם ריבית על הכספים שהזרים הארגון. בכירי ב.יאיר נחשדים כי ידעו שכספיהם מועברים לארגון זה.

בדיון הארכת מעצרם של בכירי ב.יאיר טענה המשטרה כי פעולותיהם בתאגיד נעשו בניגוד לאינטרס שלו. כלומר, המנגנון שטוו סיכן את יכולתה של החברה לעמוד בהתחייבויותיה או היה עלול לפגוע בניהולה התקין.

עו"ד תמיר סננס מסר בשם בלולו: "מדובר בחקירה ישנה וממוחזרת שאין בה דבר וחצי דבר". בא כוחו של פינס, עו"ד שחר חצרוני, מסר: "מדובר במיחזור חקירה מלפני שנתיים, ולא ברור מה היה חלקו בפרשה. אני מקווה כי ביום שני הוא ישוחרר לביתו".

סנגוריהם של שניים מהעצורים ושל ב.יאיר, עוה"ד רונאל פישר ונטלי שטרול, מסרו בתגובה: "החשד המתואר הוא הזיה הסותרת את המציאות ואת המסמכים שנתפסו בב.יאיר, שהיא חברה ציבורית המפוקחת בחומרה יתרה כנהוג בחברות הנסחרות בבורסה. לטענה הפנטזיונרית המתוארת אין גם שום קשר לשאלה כלשהי אשר נשאלו ראשי ב. יאיר בחקירותיהם, כך שאם היא אכן מבטאת את עמדתה של המשטרה, הרי שמישהו שכח לבקש מהחוקרים לברר אם למעשה יש בה ממש".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

7.
הזמן שמושחתים מעלימים גנבים חצרות יחששו
הזמן שכוחם של אזרחים ישרים משלמי מס אמת משרתי צהל ומילואים ידם תהיה על העליונה.. וכל העוסקים בפלילים ותחום אפור.. יחששו כולל נבחרים ופוליטיקה ואירגונים גדולים יכנסו לחקירות וחלקם למשפט ולכלא.. ויש לחזק ידי המשטרה ובתי המשפט ולהוסף תקציבים תקנים.. כל תקן יביא פי עשר משכרו.. ויתחיל צדק חברתי במדינה לא רק למקושרים.
חי , ים  |  27.05.14
3.
שאר הפרוייקטים בסכנה משכנות האומה בירושלים שכונת הדגל
אנשים יפסידו את כספם יהיה כונס נכסים ולמרות ליווי הבנק המלווה לפרויקט לאנשים שעשו ערבות בנקאית עדיין יהיו בבעיה להמשיך לבנות לאחר הפרוק יש להוסיף סכומי עתק לקבלן החדש על מנת להשלים הבנייה ומהלך כזה יכול להמשך שנים ושאלת השאלות היכן הפיקוח של המדינה על כל הסיפור הזה בסופו של דבר האזרח התמים שרוכש במיטב כספו את הנכס של חייו הולך לאבד אותו . המשרדים בירושלים ממשיכים לשווק כאילו לא קרה כלום , האם האנשים מודעים לכך..ומדוע גם כאן אין התערבות לעצור המכירות עד לבדיקה ב.יאיר אברג'יל
עו"ד יאיר , תל-אביב  |  25.05.14
לכל התגובות