אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הממשלה תאשר הפרדה בין בתי החולים הממשלתיים למשרד הבריאות צילום: אוראל כהן

הממשלה תאשר הפרדה בין בתי החולים הממשלתיים למשרד הבריאות

המלצה ראשונה של ועדת גרמן צפויה לקבל מחר את אישור הממשלה: הבעלות על בתי החולים הממשלתיים תועבר ממשרד הבריאות לגוף ייעודי; כמו כן יוקם צוות שיגבש סנקציות על בכירים בבתי החולים שלא ישתפו פעולה עם הרשות החדשה

24.05.2014, 22:39 | מיקי פלד

הממשלה צפויה לאשר מחר בישיבתה השבועית את הפרדת בתי החולים הממשלתיים מהשליטה הישירה של משרד הבריאות כבעלים - והקמה של רשות מרכזים רפואיים ממלכתית.

קראו עוד בכלכליסט

הצעת המחליטים שהגישה שרת הבריאות יעל גרמן היא היישום הראשון של המלצות הוועדה שהקימה לפני שנה; בין המלצותיה גם הפרדה של שני הכובעים של משרד הבריאות: האחד - הבעלים של בתי החולים הממשלתיים, והשני - הרגולטור של מערכת הבריאות. הרשות אמורה להתחיל לפעול ב-1 באוקטובר השנה.

לאחר הקמת הרשות יעברו בתי החולים לניהולה. הרשות עצמה תהיה אמנם כפופה לשרת הבריאות, אך לא למנכ"ל המשרד ופקידיו הבכירים כפי שקורה כיום. ההפרדה אמורה גם להקל את העומס המוטל על מנכ"ל משרד הבריאות שכיום גם נדרש לאשר החלטות של מנהלי בתי החולים הממשלתיים. בעבר היו כמה ניסיונות להקים רשות כזו, אך אלה כשלו בשל התנגדות של בכירי משרד הבריאות. ואולם עתה נראה שאין התנגדות שכזו.

יעל גרמן, צילום: עמית שעל יעל גרמן | צילום: עמית שעל יעל גרמן, צילום: עמית שעל

בהצעת המחליטים של גרמן ישנם שלושה סעיפים מעניינים. האחד קובע שהרשות תהיה אחראית לשקיפות של מצב בתי החולים כלפי הציבור, כמו זמינות תורים וסטנדרטים רפואיים. השני - קובע שיוקם צוות שיגבש סנקציות על בכירי בתי החולים שלא ישתפו פעולה עם הרשות; כיום סנקציות כאלו קיימות בתקנון שירות המדינה אך כמעט שאינן מיושמות בשל כוחם הרב של הרופאים במשרד הבריאות. מכאן גם נגזר סעיף מעניין אחר והוא שראש הרשות לא חייב בהכרח להיות רופא.

לדברי גרמן: "ריבוי התפקידים הזה מחליש באופן משמעותי את מעמד המשרד ופוגע במערכת הבריאות הציבורית. הרשות בעצם תאפשר לנו במשרד הבריאות להתמקד בביצוע תפקידי המיניסטריון, בעוד שהיא תתמקד בביצוע תפקידי הבעלים. מהלך שכזה יניח את התשתית לחיזוק מנגנוני המשילות והבקרה של המדינה על המרכזים הרפואיים שבבעלותה, וכן לשיפור הניהול והבקרה בבתי החולים עצמם, תוך הגברת השקיפות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות