אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לפיד לקבוצות הרכישה: "רוצים הטבת מע"מ? התחייבו על מחירי הדירות" צילום: נמרוד גליקמן

לפיד לקבוצות הרכישה: "רוצים הטבת מע"מ? התחייבו על מחירי הדירות"

אנשי האוצר הבהירו לפורום מארגני קבוצות הרכישה שטען לאפלייה כי כל זמן שהמארגנים לא ינקבו מחיר קצה לדירות המשווקות ולא יתחייבו על ליווי הפרויקט עד תום הבנייה הם לא יכללו בתכנית הפטור ממע"מ לרוכשי דירה ראשונה

25.05.2014, 11:14 | עינת פז-פרנקל
שר האוצר ויו"ר קבינט הדיור, יאיר לפיד, טרם הכריע בסוגיה האם חברי קבוצות רכישה יהיו זכאים לפטור ממע"מ לו צפויים להיות זכאים רוכשי דירה ראשונה מקבלן.

קראו עוד בכלכליסט

 

בפגישה שנערכה בשבוע שעבר בין נציגי משרד האוצר ורשות ומסים, לבין פורום קבוצות הרכישה בראשות ישראל זעירא, מנכ"ל באמונה, הביעו מנהלי קבוצות הרכישה את דרישתם להיכלל בהטבה. בשבועות האחרונים טענו וענות קבוצות הרכישה כי אם לא יכללו בהטבה, תהיה זו אפליה.

יש לציין כי בעבר קבוצות הרכישה לא חוייבו בתשלום מע"מ על ערך הדירה, אלא על ערך הקרקע בלבד . לפני שלוש שנים נערך שינוי בתקנות מיסוי שמטרתו הייתה להשוות את תנאי הרוכשים מקבוצת רכישה לרוכשי דירות מקבלן והטבת המע"מ הזו בוטלה.

היום (א') אמרו ל"כלכליסט" גורמים שנכחו בפגישה, כי עד אשר לא ייפתרו שתי סוגיות שמטרידות את משרד האוצר, לא יוכלו קבוצות הרכישה להיכלל בהטבה. הסוגיה הראשונה היא, קביעת מחיר סופי לדירה: "אם אין מחיר קצה, לא ניתן יהיה לתת את ההטבה", אמרו הגורמים.

יאיר לפיד. גורמים באוצר מסרו ל"כלכליסט":  "פורום קבוצות הרכישה קיבל מאיתנו שיעורי בית, והם צריכים לחזור עם פתרונות. אם הם ישנו את שיטת העבודה שלהם, אז הנושא יוכל להיפתר. אבל לא סביר שזה יקרה", צילום: ענר גרין יאיר לפיד. גורמים באוצר מסרו ל"כלכליסט": "פורום קבוצות הרכישה קיבל מאיתנו שיעורי בית, והם צריכים לחזור עם פתרונות. אם הם ישנו את שיטת העבודה שלהם, אז הנושא יוכל להיפתר. אבל לא סביר שזה יקרה" | צילום: ענר גרין יאיר לפיד. גורמים באוצר מסרו ל"כלכליסט":  "פורום קבוצות הרכישה קיבל מאיתנו שיעורי בית, והם צריכים לחזור עם פתרונות. אם הם ישנו את שיטת העבודה שלהם, אז הנושא יוכל להיפתר. אבל לא סביר שזה יקרה", צילום: ענר גרין

סוגיה שנייה היא, שמארגני קבוצות הרכישה מסיימים את עבודתם ברגע שסיימו לגבש את חברי הקבוצה ולרכוש את הקרקע לבנייה, ומשם מובילים את הפרויקט חברי ועד מתוך קבוצת הרוכשים. "אם אין בעל בית, ונוצרת בעיה, אין לנו לאן לחזור", אמרו היום גורמים באוצר. "פורום קבוצות הרכישה קיבל מאיתנו שיעורי בית, והם צריכים לחזור עם פתרונות. אם הם ישנו את שיטת העבודה שלהם, אז הנושא יוכל להיפתר. אבל לא סביר שזה יקרה".

בתגובה, אמר היום זעירא ל"כלכליסט" כי פורום קבוצות הרכישה צפוי להיפגש בקרוב עם הגורמים המקצועיים ברשות המסים, ולגבש מסמך שישרטט פתרונות אפשריים. "יש כאן גם אפליה של נתינת הטבה לסקטור אחד שנקרא התאחדות בוני הארץ, ויש כאן גם פגיעה בציבור הישיר שמקבל את ההטבה", אמר זעירא. נוסף לכך, אם יקצצו את כנפי קבוצות הרכישה, שוק הנדל"ן ייפגע, מתריע זעירא: "בכל מתחם שבו פעלו גם קבלנים וגם קבוצות רכישה, קבוצות הרכישה משכו את המחירים כלפי מטה, ולכן זו פגיעה בתחרות החופשית".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
2 , שלח פרטים נוספים ואנסה לעזור
בכל מקרה עניין המחיר הוא נגזרת של מחיר הקרקע , אם תמסור פרטים נוספים כגון איפה הפרוייקט , מהו מחיר הקרקע הנקוב ומה גודלה של הדירה ומה היקפו של הפרוייקט אוכל לעזור עם מספרים מדוייקים כעקרון השוק מלא בחאפרים (חברות שיווק )שאין להם מושג בניהול פרוייקטים או בתהליכים , שים לב מי המארגן ומי המשווק ,
אש אש , תל אביב  |  25.05.14
4.
ל2- בתור כלל אצבע: זה סאגה של 7 שנים + 20% מהעלויות המקוריות
מקווה שאתה לא לחוץ לראות את הדירה הזאת בקרוב. שוב, זה תלוי באיזה שלב אתה מגיע לקבוצה. אם הגעת כשהקרקע לפני הפשרה אז זה לוקח המון זמן. אם הגעת אחרי שכבר יש היתר בניה ויש כבר ליווי בנקאי וקבלן אז יקח מהר, אבל אז אתה לא חוסך כלום. ההורים שלי רכשו קרקע בקבוצת רכישה לפני כ6 שנים ועדיין לא התחילו לבנות. יש הרבה בעיות עם קבוצת רכישה. בעיקר צריך יזמים חזקים שידחפו וילחצו את כולם, אחרת זה באמת יכול להמשך לנצח. וכשאני אומר נצח, זה לא ביטוי, פשוט לא ייבנה כלום. תסתכל לדוגמה על מגדלי הצעירים בתור קבוצת רכישה מאוד מוכרת. התחילו לארגן את הקבוצה ב2010 ועדיין לא התחילו לבנות. זה אופייני לכל הקבוצות.
דודו  |  25.05.14
2.
אז מה הם רוצים? שמארגני הקבוצות יקחו על עצמם את כל הסיכון היזמי ויעבירו את הרווח ללקוחות?
על פי האוצר, אם ישתנו תשומות הבניה או שכר פועלים וכו' מארגני הקבוצה ידרשו לסבסד את ההפרש, ומצד שני כל הרווח היזמי מועבר לרוכשי הדירות???? ארגון קבוצות רכישה זה עסק , לא צדקה. אני אישית לא מאמין בקבוצות רכישה, לאור ה"הצלחות" של ענבל אור והכונפות האחרות, אבל אני בעד כמה שיותר תחרות, ובמצב הנוכחי קבוצות הרכישה פשוט יעלמו, או יעבור לשוק דירות היוקרה - היכן שפטור ממעמ זה לא רלוונטי. סחתין עליך לפיד, שוב "עזרת" לזוגות הצעירים
ני פנימייט  |  25.05.14
לכל התגובות