אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הרף על איסור ביצוע עסקאות במזומן יעמוד על 7,500 שקל צילום: שאטרסטוק

הרף על איסור ביצוע עסקאות במזומן יעמוד על 7,500 שקל

הרף שנקבע בוועדת לוקר לצמצום השימוש במזומן עתיד לרדת בהמשך, כאשר ירידתו תהיה כפופה למנגנון שייקבע. החלטה זו של הוועדה, שעוררה מחלוקות בדיוניה, התקבלה ימים ספורים לפני המועד הצפוי לפרסום המלצותיה הסופיות

25.05.2014, 20:40 | תומר ורון

הוועדה לצמצום והגבלת השימוש במזומן בראשות מנכ"ל משרד ראש הממשלה הראל לוקר החליטה בימים האחרונים כי הרף להגבלת עסקאות במזומן יעמוד על 7,500 שקל.

קראו עוד בכלכליסט

הרף שמעליו יהיה אסור לבצע עסקאות במזומן היה מקור ללא מעט ויכוחים ומאבקים בדיוני הוועדה, שצפויה לפרסם את המלצותיה בימים הקרובים. חברי הוועדה התלבטו רבות בין קביעת הרף על 10,000 שקל כאשר לאחר שנה יירד הרף באופן אוטומטי ל־5,000 שקל, לבין להחיל את הרף כבר מההתחלה על 5,000 שקל ולהשאירו ברמה זו. נקודת המחלוקת העיקרית היתה העדכון האוטומטי של הסכום כלפי מטה, כשחלק מחברי הוועדה טענו כי לא ניתן להחיל שינוי משמעותי כזה באופן אוטומטי מבלי לבחון את ההשפעה שלו בפועל על שוק העסקאות במזומן ועל בעלי עסקים שעלולים להיפגע מהנושא. 

יו"ר הוועדה להגבלת השימוש במזומן, הראל לוקר. התלבטו בין 10,000 ל-5,000, צילום: נמרוד גליקמן יו"ר הוועדה להגבלת השימוש במזומן, הראל לוקר. התלבטו בין 10,000 ל-5,000 | צילום: נמרוד גליקמן יו"ר הוועדה להגבלת השימוש במזומן, הראל לוקר. התלבטו בין 10,000 ל-5,000, צילום: נמרוד גליקמן

כאמור, לבסוף, בהובלת משרד ראש הממשלה, הוחלט כי הרף, שעומד כיום על 20 אלף שקל, יעמוד על 7,500 שקל, כשירידת הרף תתבסס על מנגנון שייקבע בהמשך ויהיה מוסכם על כל המשרדים המעורבים.

הוועדה תמליץ להחריג מהמגבלה תחומים מסוימים כמו רכישת כלי רכב משומשים, שבהן ייקבע סכום גבוה יותר. טרם ידוע כיצד המדינה תאכוף את המגבלה אך ככל הנראה יוטלו סנקציות פליליות על החורגים ממנה.

בוועדה, שהוקמה בספטמבר האחרון במטרה להילחם בהון השחור, יושבים לצדו של לוקר גם ראש רשות המסים משה אשר, נציגים של משרד האוצר, בנק ישראל, משרד המשפטים והמשטרה.

לפני חודשיים פורסם פרק ההמלצות של הוועדה המתייחס לכרטיס הדביט. כפי שנחשף ב"כלכליסט", הוועדה המליצה לחייב את הבנקים לשווק את הכרטיס ללקוחותיהם וגיבשה מתווה להרחבת השימוש בכרטיסי חיוב מיידי וכרטיסים נטענים. הוועדה המליצה להפחית את העמלות על השימוש בכרטיסים אלה (הפחתת העמלה הצולבת - העמלה שמשלמת חברת כרטיסי האשראי שסלקה את העסקה עבור בית העסק לחברת כרטיסי האשראי שהנפיקה את הכרטיס - ששיעורה כיום הוא 0.73% מכל עסקה), והחליטה כי תינתן סמכות לממונה על הגבלים עסקיים לפקח על העמלה ולהפחיתה. הוועדה גם מעוניינת שישווקו כרטיסי דביט "טהורים" שהשימוש בהם מבטיח שבית העסק יזוכה בסכום העסקה עד שלושה ימים מביצועה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

10 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

10.
אויר לנשימה
ועדה יקרה!! לי יש עסק של גן ילדים שהבנק בחר לא לתת אשראי- ניכיון שיקים לענף הנ"ל. את השקים הדחויים של ההורים אני מנכה בגוף חוץ בנקאי, וכך מנהלת ומתנהלת בעסק שלי שהוא כל חיי. לפני שאתם יוצאים בהצהרות על חוקים והגבלות של שיקים אבקש להפעיל שיקול דעת ולהבין שעסקים קטנים זקוקים לנושא האשראי גם במסגרות חוץ בנקאיות.(זה לא אומר שאם הבנק בחר לא לתת שירות לענף הגננות אז העסקים שלנו יצטרכו להסגר בעקבות חוקים כאלו ואחרים!!)
רחל הגננת , חדרה  |  02.06.14
9.
חברי כנסת אטומים !!!!!!
אני רואת חשבון במקצועי כבר מזה 10 שנים. בעברי השקעתי בעסק שגרם לי לנזק כלכלי ולהגבלה חמורה מזה שנים רבות אני מתנהלת ומנהלת את תזרים האשראי שלי בגופים חוץ בנקאיםם שעובדים באישור משרד האוצר בעמלות נמוכות ובזמן תגובה מהיר. ההמלצה של הועדה שלכם עלולה לגרום למאות אלפי בתי עסק להימחק מהשוק, לחזק את העשירים והרוס את החלשים !! האם אתם מתכוונים לחסום שקים סחירים במטרה להילחם בהון השחור ? אז קחו בחשבון שמי שמתנהל בצורה שחורה ולא חוקית ישאר כזה !! אני ממצליצה להחמיר את העונש למעלימי המס למאסרים בפועל ולהוריד את גובה המס .
הילה רו"ח , תל אביב  |  02.06.14
8.
חכמי חלם
לא מאמין בשביל להילחם בהון שחור רוצים להגביל שק סחיר. אתם רציניים?איך ניתן להיתנהל האם אני כבעל עסק צריך לנתב את שקים הלקוחות רק לבנק ???? אולי אני מוגבל? אולי אני במינוס? אולי אין לי כלל בנק כי בעבר ספק גדול כבר לי את העסק ואני בשיניים התרוממתי בשנית?אני אומר ומתריע אתם תסגרו את כל העסקים הקטנים . האם מר לוקר באמת רוצה לנעול את העסקים!!!!
מוטי , ראשון  |  29.05.14
6.
תתנו מס סביר מראש ולא כזה שמניח שכולם גונבים והוא חסר הגיון. תאמינו לי שפתאום תקבלו יותר מיסים
גם אנשים נורמטיביים לא מאמינים למחוקק שמתייחס לכולם כמו רמאים . המיסים במתכונת הנוכחית קוראים גם למלח הארץ להעלים פה ושם . תורידו מס לערכים הגיוניים , תנו לאזרח קרדיט ובמקביל בד ובד החמירו מאוד עם הענישה נגד מי שלא משלם מס ומעלים. אבל עד אז לא יעזרו לכם שיטות מקולקלות. העם לא מאמין למי שלא מאמין בו.
גורי , מרכז  |  27.05.14
לכל התגובות