אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לנגוצקי: אפשר לחלק את מאגר לווייתן למספר מאגרי משנה, ושכל אחד ימכור את חלקו בנפרד צילום: אלבטרוס יובל חן

לנגוצקי: אפשר לחלק את מאגר לווייתן למספר מאגרי משנה, ושכל אחד ימכור את חלקו בנפרד

בתצהיר לבית הדין להגבלים עסקיים טוען הגיאולוג כי מאגרי הגז ניתנו "על מגש של כסף" לדלק ונובל אנרג'י וניתן טכנית לכפות עליהן מכירה של גז בנפרד. לנגוצקי הוסיף כי לא בדק האם הפעולה הזאת כלכלית

26.05.2014, 11:52 | ליאור גוטמן

המאבק על הבעלות במאגר לווייתן עולה מדרגה: הגיאולוג יוסי לנגוצקי הגיש בימים האחרונים תצהיר לבית הדין להגבלים עסקיים בו הוא טוען שניתן לחלק את מאגר הגז לווייתן כך שכל אחד ימכור את חלקו בנפרד. לנגוצקי, שנחשב לאבי תגליות הגז שנמצאו מול חופי ישראל, חיבר את התצהיר כחלק ממאבק של מספר ארגוני סביבה שטוענים שההסכם המתגבש בין בעלי מאגר לווייתן לממונה על ההגבלים העסקיים פרופ' דיויד גילה אינו נכון ויפגע בתחרות במשק.

 יוסי לנגוצקי, צילום: עמית שעל יוסי לנגוצקי | צילום: עמית שעל  יוסי לנגוצקי, צילום: עמית שעל

בדצמבר האחרון נחשף ב"כלכליסט" שהממונה על ההגבלים העסקיים שוקל להעניק פטור מהסדר כובל לבעלי מאגר לווייתן (דלק ונובל אנרג'י) זאת לאחר כשנתיים של התדיינות בין הצדדים. בדיונים בוועדת הכלכלה בנושא גילה טען שהוא בחר ללכת בדרך ההגיון, וגם אם נכון מבחינת התחרות במשק לכפות פיצול של המאגרים כדי ליצור תחרות "יש מאין" כך שכל חברה תמכור את חלקה, קיים חשש שהתדיינות משפטית תעכב את פיתוח המאגר. התוצאה: הגז לא יגיע לחופי ישראל בזמן, מציאות שתגרום לכלכלה המקומית נזק שמוערך בכ-10 עד 15 מיליארד שקל בשנה. לפיכך, בסוף מרץ האחרון פרסם גילה לשימוע את מתווה ההסדר.

לנגוצקי, שמאגר "תמר" נקרא על שם נכדתו, מכיר היטב את מאגרי הגז שהתגלו מול חופי ישראל ורק לאחרונה זכה בפסק דין כנגד בני שטיינמץ לאחר שאיבד את זכויותיו שם ללא תמורה. לטענתו, ניתן לפצל את מאגר לווייתן לפחות לשני מאגרים משנה, כך שכל אחד ימכור את חלקו בנפרד. לנגוצקי מחדד שהוא לא בדק האם הפעולה הזאת כלכלית במהותה, אבל הוא כן מנצל את הידע והמומחיות שלו כדי להבהיר שמאגרי גז ניתנו "על מגש של כסף" לדלק ונובל אנרג'י ושניתן טכנית לכפות עליהן מכירה של גז בנפרד.

כפי שפורסם אתמול ב"כלכליסט", חברת החשמל, היא הלקוח הכי גדול של מאגרי הגז, שלחה לאחרונה מכתב לגילה עם המלצה דומה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות