אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עצמאים? רוב הסיכויים שאתם משלמים יותר מדי דמי ניהול על הפנסיה צילום: shutterstock

עצמאים? רוב הסיכויים שאתם משלמים יותר מדי דמי ניהול על הפנסיה

לפי FeeX, המצב החמור ביותר עבור העצמאים הוא בקרנות הפנסיה, בהן 85% מהעצמאים משלמים דמי ניהול גבוהים, לעומת 69% מהשכירים; "כוח המיקוח של שכירים, אשר מאוגדים במקומות עבודה, גדול יותר מזה של העצמאים"

26.05.2014, 14:46 | מעין מנלה
בכל הנוגע לפנסיה עצמאים נמצאים בנחיתות. הם אינם נדרשים להפקיד לפנסיה חובה כפי שנדרשים שכירים ומעסיקיהם, והאחריות מוטלת על כתפיהם בלבד לדאוג לעתידם. בהתאם, רק ל-58% מהעצמאים יש הסדרי פנסיה לעומת 86% מהשכירים, כך לפי נתוני הלמ"ס. יתרה מכך, 80% מהעצמאים שבדקו את מצבם באתר FeeX נמצאו פראיירים, כלומר שילמו יותר מדי כסף בדמי הניהול שלהם במוצרי החיסכון הפנסיוני השונים - קרן פנסיה, קופות גמל וקרן השתלמות. זאת לעומת 69% מהשכירים שנמצא שהם משלמים דמי ניהול גבוהים מהמקובל.

קראו עוד בכלכליסט

המצב החמור ביותר עבור העצמאים הוא בקרנות הפנסיה, בהן 85% מהעצמאים משלמים דמי ניהול גבוהים, לעומת 69% מהשכירים. בישראל יש היום כ-330 עצמאים, כאשר לפי סקר שערכה להב – לשכת ארגוני העצמאים והעסקים הקטנים, 25% מהם לא מפרישים כספים לפנסיה. שיעור דומה של העצמאים גם משתכר פחות משכר מינימום. ברגע שההכנסה של העצמאי לא מספיקה לקיום הוא לא מסוגל להפריש לפנסיה. יתרה מכך, גם עצמאי שהכנסתו נמוכה אך מאפשרת קיום הוא יעדיף לדאוג לאיתנות הפיננסית של העסק שלו מאשר לפנסיה, אומר רו"ח אהוד רצאבי, נשיא להב.

עצמאים, כוח מיקוח קטן מאשר של שכירים, צילום: shutterstock עצמאים, כוח מיקוח קטן מאשר של שכירים | צילום: shutterstock עצמאים, כוח מיקוח קטן מאשר של שכירים, צילום: shutterstock

רו"ח אהוד רצאבי רו"ח אהוד רצאבי רו"ח אהוד רצאבי
"העצמאים סובלים מנחיתות בכך שאינם חלק ממקום עבודה גדול, דבר שלעיתים מפחית מיכולת המיקוח שלהם. מאידך, אנו רואים שיכולת הניידות שלהם גבוהה יותר, הם יכולים לעבור בין קרנות או להחליף סוכן ביטוח בקלות רבה יותר מהשכירים, שלעתים נתקלים בחסם בדמותו של הסוכן שאליו הם מחייבים על ידי המעסיק. עובדה זו מהווה קלף מיקוח בתהליך המשא ומתן, ורבים ממשתמשי FeeX העצמאים דיווחו לנו שהצליחו להוריד את דמי הניהול. אנו ממליצים לעצמאים לבדוק את דמי הניהול שהם משלמים. מדובר בשיעור שיכול להגיע עד לשליש מכלל החיסכון, וההפרשים יכולים להגיע לעשרות עד מאות אלפי שקלים בחסכון בעת הפרישה", אומר עירן בלומברג, מנהל פעילות ישראל ב- Feex.

"זה ברור מאליו שכוח המיקוח של שכירים, אשר מאוגדים במקומות עבודה בין אם דרך ההסתדרות או דרך מעסיק, גדול יותר מאשר של עצמאי שפונה לבד לגוף הפיננסי. מעבר לזה, המודעות של עצמאים לצורך בחיסכון פנסיוני היא נמוכה וזה משליך גם כמות העצמאים שמפרישים לפנסיה וגם על כוח המיקוח שלהם", אומר רצאבי.

בדקו האם גם אתם משלמים יותר מדי דמי ניהול

לפי סימולציה שערכה FeeX גבר עצמאי אשר מתחיל לחסוך בגיל 30, משתכר 17,400 שקל בחודש, ומפריש לפנסיה 16% בכל חודש, יכול במהלך 37 שנות חיסכון עד הפנסיה לחסוך 240,119 שקל על ידי הפחתת דמי הניהול שהוא משלם. זאת בהנחה ששילם דמי ניהול גבוהים של 0.5% מהצבירה ו-6% מההפקדות והצליח לאחר מו"מ להפחית אותם ל-0.25% מהצבירה ו-2% מההפקדות. התוספת שאותו עצמאי יקבל בכל חודש בפנסיה היא 1,226 שקלים וזאת רק באמצעות הפחתת דמי הניהול שהוא משלם.

סימולציית פנסיה של עצמאי שנערכה על ידי אתר FeeX סימולציית פנסיה של עצמאי שנערכה על ידי אתר FeeX סימולציית פנסיה של עצמאי שנערכה על ידי אתר FeeX

לפי רצאבי הבעיה בדמי הניהול הגבוהים שמשלמים עצמאים, אשר גורמת לכך שהפנסיה שלהם נמוכה יותר, אינה העיקר. העובדה שעצמאים רבים לא חוסכים כלל לפנסיה היא הבעיה העיקרית. "בסופו של יום עצמאי שעבר כל החיים ומגיע לגיל פרישה בו הוא נאלץ להפסיק לעבוד נותר ללא שום כרית ביטחון סוציאלית. אין לו שום חיסכון שיבטיח את עתידו. העצמאים הם כרית הביטחון של הכלכלה הישראלית ולכן מדינת ישראל צריכה לאפשר להם גם כרית ביטחון סוציאלית לשנים בהן הם כבר לא יוכלו לעבוד", הוא אומר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות