אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רבעון חזק לדלק קידוחים: פתחה את 2014 ברווח נקי של 19 מיליון דולר צילום: עמית שעל

רבעון חזק לדלק קידוחים: פתחה את 2014 ברווח נקי של 19 מיליון דולר

זאת לעומת רווח של 1.56 מיליון דולר בלבד ברבעון המקביל אשתקד שבו מאגר תמר לא היה פעיל. גדעון תדמור, יו"ר דלק קידוחים: "אנו ממשיכים להשקיע בהרחבת פרויקט תמר"

26.05.2014, 17:19 | ליאור גוטמן

חברות דלק קידוחים ו אבנר פרסמו אתמול (א) בלילה את דוחותיהן הכספיים לרבעון הראשון של 2014. מדובר בדו"חות שנקודת ההשוואה שלהן אינה רגילה, זאת כיוון שברבעון הראשון של 2013 מאגר תמר לא היה פעיל וכלל הזרמת הגז בוצעה רק ממאגר ים תטיס המתכלה. לעומת זאת, ברבעון הנוכחי שתי החברות נהנות מהעובדה שהן מונופול מוצהר בתחום הולכת הגז ולכן כמעט כל הצריכה במשק מגיעה ממאגר "תמר".

קראו עוד בכלכליסט

כל או כך, עיון בדו"חות מעלה שדלק קידוחים סיימה את הרבעון הראשון של 2014 ברווח נקי של 18.85 מיליון דולר, זאת לעומת רווח של 1.56 מיליון דולר בלבד ברבעון המקביל אשתקד. הכנסות החברה ממכירת גז וקונדסנט (תוצר לוואי של הפקת הגז שמשמש כחומר גלם לייצור דלקים) הסתכמו בכ-57.13 מיליון דולר, זינוק של כ-80% ביחס לרבעון הראשון של השנה שעברה אז הסתכמו הכנסות החברה בכ-31.68 מיליון דולר.

המצב הפיננסי של אבנר אינו שונה מהותית: זו סיימה את הרבעון הראשון של 2014 ברווח נקי של 17.56 מיליון דולר, זאת לעומת רווח נקי של 149 אלף דולר בלבד ברבעון המקביל אשתקד. הכנסות החברה ממכירת גז וקונדסנט הסתכמו בכ-56.68 מיליון דולר, כמעט הכפלה של הכנסות החברה לעומת הרבעון המקביל אשתקד (28.57 מיליון שקל)

יוסי אבו, צילום: נמרוד גליקמן יוסי אבו | צילום: נמרוד גליקמן יוסי אבו, צילום: נמרוד גליקמן

אם לא די בהכנסות הגבוהות ובזינוק ברווח הנקי, שתי החברות שילמו יחדיו כ-1.35 מיליון דולר "מס ששינסקי", זאת לעומת תשלום של כ-6 מיליון דולר ברבעון המקביל אשתקד. מאחר ומאגר תמר פטור ממס ששינסקי עד שישיג תשואה של 230% על ההשקעה, ויחל לשלם בפועל רק בסוף העשור, עיקר התשלום השנה מיוחס להפקה המזערית של גז שעדיין מתקיימת ממאגר ים תטיס. סך התמלוג ששילמו החברות התסכם בכ-18 מיליון דולר. סך הפקת הגז הסתכמנה בכ-1.7 מיליארד מ"ק, קצב שנתי של כ-6.8 מיליארד מ"ק לכל המשק.

גדעון תדמור, יו"ר דלק קידוחים ומנכ"ל אבנר אמר ש"לאחר ההצלחה האדירה של הגיוס אנחנו יכולים להמשיך במרץ בפיתוח לוויתן כעוגן אסטרטגי למדינת ישראל, לשוק המקומי ולאזור כולו. במקביל, אנו ממשיכים להשקיע בהרחבת פרויקט תמר ובהתקנת מדחסים שיגבירו את קצב האספקה למשק הישראלי".

יוסי אבו, מנכ"ל דלק קידוחים הוסיף ש"ההפקה ממאגר תמר מהווה מנוע צמיחה משמעותי מאוד למשק הישראלי ומובילה להפחתה משמעותית בעלויות האנרגיה של כלל התעשיה הישראלית. אנו פועלים במרץ רב על מנת לקדם את פיתוח מאגר לוויתן מתוך מטרה להבטיח את אמינות האספקה וצרכי המשק המקומי לצד ייצוא גז לשווקים האזוריים והגלובאליים".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות