אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נולד לכם ילד? שכר האם יירד, שכרו של האב דווקא יעלה צילום: shutterstock

נולד לכם ילד? שכר האם יירד, שכרו של האב דווקא יעלה

מחקר שנערך בישראל גילה כי הולדת ילד מפחיתה 5% משכר האם, אבל מעלה את השכר של האב ב-2.7%; אחת הסיבות לכך היא המעברים בין השוק הפרטי לציבורי

04.06.2014, 07:54 | מעין מנלה
"מס האמהות" הוא מונח שמתאר את התופעה לפיה נשים עם ילדים מרוויחות פחות מאשר נשים ללא ילדים. מתברר, שלא רק שנשים עם ילדים מרוויחות פחות, כלומר משלמות "מס" על אימהותן, אלא גם שגברים מקבלים "בונוס" על הבאת ילדים לעולם שמתבטא בעלייה בשכרם.

קראו עוד בכלכליסט

מחקר חדש בארה"ב בדק את תופעת "הבונוס לאבות" ומצא כי ההכנסה הממוצעת של גברים עם ילדים גבוהה מזו של גברים ללא ילדים בכל רמות ההשכלה ואף באותו תחום עיסוק. המחקר, שנערך על ידי אוניברסיטת סיטי בניו יורק, בדק נתונים לגבי ההכנסה הממוצעת של גברים ונשים בין השנים 1990 ל-2010. החוקרים מצאו שבשנת 2010, ההכנסה הממוצעת של אישה עם ילדים הייתה נמוכה ב-41% מזו של גבר עם ילדים.

בישראל מחקר שערכו ד"ר ארז סיניבר וד"ר דלית גפני מהמכללה למנהל מצא שכל ילד מוריד 5% מהשכר של אמו, אבל מעלה את השכר של אביו ב-2.7%. המחקר, שנערך בשנת 2012 נעשה על אוכלוסיה בעלת השכלה גבוהה, בוגרי תואר ראשון במכללות ואוניברסיטאות ברחבי הארץ. ההסברים לתופעה שאבות מרוויחים יותר קשורים לתפיסה של אבות כיציבים ואחראים יותר מגברים ללא ילדים. זאת בעת שאמהות נתפסות כעובדות שישקיעו פחות בעבודה ויותר בגידול הילדים.

"נשים עובדות פחות שעות כי עול גידול הילדים נופל עליהן. בעוד שמספר שעות העבודה בישראל רק גדל, מערכת החינוך מסתיימת באותה השעה. כל המחקרים מראים שהחלוקה המגדרית בתוך המשפחה נשארה כפי שהייתה.לכן, אמהות נתפסות כמי שהאחריות למשק הבית עליהן", אומרת חגית חגית יערי, מנהלת פרויקט אמ"א - אמהות מובילות איזון בשדולת הנשים.

סיבה נוספת לפערי השכר בין אמהות ואבות בישראל היא הזליגה מהשוק הפרטי לציבורי. נשים שיולדות מחפשות עבודות שיאפשרו להן גם לטפל בילדים ואלו משרות שלרוב משלמים בהן שכר נמוך יותר. "אצל גברים עם ילדים המגמה הפוכה, הם עוברים מהשוק הציבורי לפרטי, למשרות בהן מרוויחים יותר. יש לאבות איזושהי אמינות, הם נראים יותר יציבים, יותר רציניים ונתפסים כמפרנסים. אצל אישה ככל שיש יותר ילדים כך היא פחות מושכת מבחינת שוק התעסוקה", אומרת יערי.

גבר נהנה מעלייה בשכר עקב הפיכתו לאב, שכרה של האם ירד, צילום: shutterstock גבר נהנה מעלייה בשכר עקב הפיכתו לאב, שכרה של האם ירד | צילום: shutterstock גבר נהנה מעלייה בשכר עקב הפיכתו לאב, שכרה של האם ירד, צילום: shutterstock

בישראל באופן כללי גברים מרוויחים יותר מנשים. לפי מחקר שערך בשנה שעברה הביטוח הלאומי אישה תרוויח 17% פחות מגבר על עבודה דומה, ללא קשר לילדים. "נשים משלמות קנס גם על הפוטנציאל להיכנס להריון. שאלה שכיחה לנשים בראיונות עבודה היא מתי הן מתכוונות להיכנס להריון. גברים לעומת זאת, לא נדרשים להשיב מתי הם מתכננים ילדים", אומרת יערי.

הפתרון למצב בו נשים משלמות 'קנס' על הבאת ילדים לעולם ואילו גברים מקבלים 'בונוס' צריך להיות מערכתי וכולל, אומרת יערי. יחד עם צמצום פערי השכר יש להפוך את מקומות העבודה לידידותיים יותר לאמהות. בהתאם, גם מערכת החינוך צריכה להשתנות ולאפשר חוק חינוך חינם אמיתי כפתרון כולל שיאפשר לאמהות להמשיך לעבוד במשרה מלאה.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות16 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

15.
לאילן מ-11. משהו לא בסדר בחשבונות שלך.
יש שם לפחות שני סעיפים שנראים מנופחים מידי. כלכלה ואוכל - 6000 ש"ח. ביטוחים - 1000 ש"ח. אני לא יודע אם ביטוחים כוללים את ביטוחי הרכב, אבל עדיין הם נראים לי גבוהים מידי, זה יוצא לך 12000 ש"ח בשנה. נראה קצת מוגזם. גם אוכל ב-6000 ש"ח בחודש זה המון. זה בערך 200 ש"ח ליום, סכום מטורף ל-4 נפשות לאוכל (שווה ערך ל-6 קילו חזה עוף ביום). אתה צריך להתחיל לעשות חושבים בשתי ההוצאות הללו תחילה. אתה תוכל לחסוך מהם לפחות 2500-3000 ש"ח כל חודש. אח"כ תוכל להתחיל לעבוד על יתר ההוצאות (מיחזור משכנתא וכדו')
תל אביב  |  04.06.14
14.
עוד סיבה לירידה בשכר האם- בלי קשר לשעות עבודה נטו
היות ומעסיקים (וגם מעסיקות) רואים באמא מעין עובדת סוג ב' אמהות צריכות להתפשר הרבה יותר כשהן מחפשות עבודה, פשוט כי הן מצרך נחות בשוק. איכשהו אבות לא, ואף אחד לא שואל אותם בחקירה צולבת בראיון "ומה אם הילד חולה? איפה גרים ההורים שלך? מה אישתך עושה? אתם מתכננים עוד ילדים" ועוד מיליון שאלות כאלה.
שרית  |  04.06.14
13.
בואו נזכיר גם את העובדה שמדובר בשני מינים שלמדו אותם תארים באותה כמות זמן
לצערי, לא "מודיעים" או מסבירים לנשים לפני קבלתן לאוניברסיטה על מקצועות מסויימים שיהייה להן קשה למצוא בהם עבודה (הנדסת מכונות, הנדסה כימית, הנדסת אלקטרוניקה) או שיהייה להן בעיה להמשיך לעבוד במקצועות אלו לאחר קבלתן לעבודה (כימיה/הנדסה כימית, הנדסת מכונות, הנדסת אלקטרוניקה). למרבה הפלא, יותר נשים מסיימות לימודים במקצועות שציינתי מאשר גברים, לכן יש מחסור ב"ידיים עובדות" בתעשייה שכן המעסיקים עדיין "משוחדים" לטובת הגברים פשוט כי מבחינתם זה כוח עבודה שדורש פחות השקעה מבחינה בריאותית (הקמת מנדפים מתאימים על מנת שאישה בהריון תוכל להמשיך לעבוד, למשל) ומבחינה פיזית (לנשים ובטח לנשים בהריון אין את הכוח הפיזי הדרוש למקצועות האלה, נקודה, סוף). וכך מוצאות עצמן, נשים שלמדו אותה כמות זמן ושילמו אותה כמות כסף כמו גברים בתארים הנ"ל ולבסוף השוק הישראלי מוציא אותן פושעות על כך שניכנסו להריון או "חלילה" מתכננות הריון וזקוקות לתנאים שונים מתנאים של גברים. חוץ מזה גם אין תעסוקה וכסף הולם עבור המין הנשי, שכן תמיד המין הגברי יקבל נקודות זכות רק על סמך היותו גברי. חבל שלא "מזהירים" נשים לגבי מקצועות אלו, מראש ! יש להחיל סינון מגדרי במקצועות האוניברסיטה מלבד סינון על בסיס פסיכומטרי וכך תוכלו לראות איך המאזן מתאזן לו.
אורטל , מרכז  |  04.06.14
12.
אני לא מבין ולא מצליח להבין...
לא מבין למה , באמת שמנסה לשנות גישה להתייעל לחסוך להשתדרג בחיים, ובאמת כלום ,נאדה !!! אשתי ואני משתכרים כ 15000 ש"ח בחודש ( נטו) מזה יורדים הוצאות שותפות : משכנתא 3500 ש"ח הוצאות תקשורת (טלפוניה , כבלים וכול') 600 ש"ח הוצאות רכב 1200 ש"ח תשלומי חשבונות ומיסים 1500 ש"ח כלכלה ואוכל 6000 ש"ח חינוך וחוגים 800 ש"ח ביטוחים וכול 1000 ש"ח והופ הלך הכל , לא הצלחנו לחסוך כלום !!! החיים במדינה הזו הפכו ממש לסיוט אחד מתמשך, אנחנו משפחה של 4 נפשות ממוצעת ובאמת , בכי באמת לא מצליח "לצוף מעל המים" המדינה והמדיניות החונקת שלה מוליכה אותנו שולל בכל התחומים, אני כאזרח קטן מהישוב שמיצג חלק גדול מהעם לא מוצא מנוחה, שירתתי את המדינה עד לפני שנתיים עוד עשיתי מילואים ( השתחררתי כי הגעתי לגיל) מרגיש כמו כולכם ,,, שפשוט אין מוצא!!! חג שמח - אילן
אילן , פיריפריה  |  04.06.14
לכל התגובות