אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עסקת ענק לגרנית הכרמל מקבוצת עזריאלי: מוכרת את טמבור לקוסטו הסינגפורית תמורת 500 מיליון שקל צילום: מתוך הקמפיין

עסקת ענק לגרנית הכרמל מקבוצת עזריאלי: מוכרת את טמבור לקוסטו הסינגפורית תמורת 500 מיליון שקל

הדירקטוריון אישר הערב את עסקת המכירה לקבוצה מסינגפור, שהפקידה 70 מיליון שקל כמקדמה; מדובר בעסקה מפתיעה מאחר שעד היום נוהל מו"מ בעניין עם זהבית כהן וקרן אייפקס

26.05.2014, 20:13 | גולן חזני

עסקת ענק לקבוצת עזריאלי, שמוכרת את חברת טמבור לקבוצת קוסטו (Kusto) מסינגפור תמורת כ-500 מיליון שקל. שווי העסקה לא כולל חוב של 300 מיליון שקל של טמבור, מה שיעמיד את שווי החברה ברוטו על יותר מ־800 מיליון שקל. את התהליך מוביל בנק ההשקעות ברקליס שנשכר על ידי קבוצת עזריאלי לבצע את המכירה. המגעים מול הרוכשים נשמרו בחשאיות.

 

קראו עוד בכלכליסט

דירקטוריון עזריאלי אישר הערב (ב') את העסקה שבמסגרתה תעבור חברת הצבעים מידי חברת גרנית הכרמל לקוסטו. הקבוצה מסינגפור הפקידה 70 מיליון שקל כמקדמה. להשלמת העיסקה הוקצבו 90 יום, ואם תושלם תרשום קבוצת עזריאלי רווח הון של 50 מיליון שקל ואילו גרנית תרשום רווח של 60 מיליון שקל. קוסטו נכנסה למו"מ לפני כשלושה שבועות בלבד, וסיכמה על העסקה במהירות, וללא בדיקות נאותות.

מדובר בעסקה מפתיעה מאחר שעד היום נוהל מו"מ בעניין עם זהבית כהן וקרן אייפקס, והיא אף סיכמה עם בנק לאומי על הצטרפותו למהלך. ההצעה של אייפקס עמדה על 450 מיליון שקל. העסקה היתה אמורה להיות הראשונה של קרן אייפקס החדשה להשקעה בחברות ישראליות, ולא מן הנמנע כי עוד תיאבק עליה, שכן המו"מ עמה הגיעה לשלבים סופיים. כזכור, בשבוע שעבר מכרה אייפקס את אחזקותיה בתנובה לחברת ברייט פוד הסינית. עוד לפני כן פורסם כי חברת סנו הביעה עניין ברכישת טמבור. גם קרנות נוספות הביעו עניין, אולם המחיר נראה להן גבוה והן ויתרו על ההשקעה.

קבוצת קוסטו הבינלאומית הוקמה על ידי אנשי עסקים שמוצאם מקזחסטן, והינה קבוצת אחזקות תעשייתיות המנהלת פעילויות מגוונות בתחומי הבנייה, הנדל"ן, תעשיית חומרי הבנייה, הכרייה, נפט, גז, אנרגיה, מערכות המידע (IT) והחקלאות. הקבוצה, שבסיסה בסינגפור, פעילה בצפון אמריקה, מזרח אירופה ודרום מזרח אסיה. מחזור העסקים הגלובלי של קוסטו מסתכם בכ-1.4 מיליארד דולר בשנה והיא מעסיקה יותר מ- 10,000 עובדים ברחבי העולם.

צילום: יניב בן יהודה

למרות שהקבוצה רשומה בסינגפור, הרי שבעלי המניות שלה הם אמריקאים ומרכז הפעילות של הוא בקנדה. דניאל קיונין, מנהל הפיתוח העסקי והאחראי על פעילות הקבוצה בצפון אמריקה אמר כי, "ההשקעה של קוסטו בטמבור הינה נדבך באסטרטגיה של הקבוצה להגביר את פעילותה בתעשייה המסורתית וליצור סינרגיה עם עסקי הבנייה של הקבוצה באסיה ובמזרח הרחוק. טמבור מובילה בתחומה בישראל ובכוונתנו להפוך אותה לחברה ישראלית מובילה בעולם".

מובילה את השוק הישראלי

טמבור מייצרת צבעי קיר, דפוס ורכב וכן חומרי בנייה ושיפוץ. החברה נוסדה ב־1936 ומנוהלת על ידי מיכאל דיין. אף על פי שנירלט המתחרה נושפת בעורפה זה שנים, מצליחה טמבור לשמור על הנתח שלה בשוק הישראלי ולהוביל אותו.

קבוצת עזריאלי מחזיקה בטמבור באמצעות החברה־הבת גרנית הכרמל.

דוד עזריאלי, בעל השליטה בקבוצת עזריאלי, החליט לצאת מרוב אחזקות הקבוצה שאינן בעסקי הליבה שלה - הקניונים - והעמיד למכירה את טמבור, סונול, סופרגז וחברת ההתפלה של גרנית בפלמחים. עזריאלי מחק את טמבור מהמסחר במאי 2012 לפי שווי של 350 מיליון שקל. את 2011 סיימה החברה עם צמיחה של 13% בהכנסות, שהסתכמו ב־771 מיליון שקל, וירידה של 11% ברווח הנקי ל־31.4 מיליון שקל. ב־2012 צמחו ההכנסות ל־860 מיליון שקל, אולם הרווחיות פחתה.

ב־2010 חנכה החברה מפעל גבס בעכו בהשקעה של 143 מיליון שקל. אולם הכניסה לתחום לא עמדה בציפיות, ואחת ממטרות הרוכשים היא לייעל את הפעילות בו ולהגדיל את נתח השוק של טמבור בתחום.

קבוצת עזריאלי כולה סיימה את הרבעון הראשון עם צמיחה של 8% ברווח הנקי (המיוחס לבעלי המניות) לעומת הרבעון המקביל אשתקד ל־209 מיליון שקל. רווחי גרנית היוו 34 מיליון שקל מהסכום הרווח הנקי. לעזריאלי אחזקות גם בבנק לאומי (4.8%) ובחברת כרטיסי האשראי לאומי קארד (20%).

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

14 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

14.
מדינת ישראל - איפה ואיפה!?
בהיבט הנרכשת: טמבור כן, כלל ביטוח לא? (למיטב ידיעתי, לא פה ולא שם מוחזקים סודות מדינה...) בהיבט הרוכשת: סינגפור הקטנה כן, סין הגדולה לא? (אצל מי הנכסים בטוחים יותר?) בהיבט השווי: אם טמבור שווה 800 מלש"ח, כמה שווה אינרום (בעלת נירלט)? (אינרום כולה, כל שלל החברות שבה, הנפיקה לפי שווי שוק של 790 מלש"ח) בהיבט הסקטור: תעשיה כן, פיננסים לא? אם כבר, מן הראוי שהמדינה תשמור על עסקי התעשיה שלה. על עסקי הנייר (פיננסים) אשר לוותר בשקט
כמה מחשבות/הגיגים  |  27.05.14
לכל התגובות