אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נמל אשדוד: כ-15 עובדים, בהם בכירים,  נעצרו בחשד לקבלת טובות הנאה ושוחד צילום: אוראל כהן

נמל אשדוד: כ-15 עובדים, בהם בכירים, נעצרו בחשד לקבלת טובות הנאה ושוחד

מחקירת המשטרה שנמשכה שנה עולה כי עובדי נמל בעבר ובהווה ובהם בכירים יצרו מנגנון לקידם עניינן של חברות פרטיות המצויות בשליטת מקורביהם בתמורה לתגמול כספי ומניות באותן חברות. בעלים של חברה ציבורית נחקרים בפרשה. מוועד הנמל נמסר: "הציבור בישראל נחשף בשנים האחרונות למסע רדיפה והסתה אישי"

27.05.2014, 07:24 | ליאור גוטמן ותומר גנון

חשד לפרשת שחיתות בנמל אשדוד: היחידה הארצית למאבק בפשיעה הכלכלית (היאל"כ) שבלהב 433 פשטה הבוקר על הנמל ועצרה עובדים במסגרת חקירה שבה מעורבים בכירים בעבר ובהווה. בין הנחקרים: בעלים של חברה ציבורית ואדם מוכר מתחום הספורט במקומי.

קראו עוד בכלכליסט

על פי החשד, גורמים בנמל, ביניהם בכירים, יצרו מנגנון לקידום עניינן של חברות פרטיות המצויות בשליטת מקורבים להם, ואשר מספקות לחלקם רווחים במישרין ועקיפין. זאת בתמורה לשוחד ולטובת הנאה מאותן חברות. בנוסף, על פי החשד, הם הפעילו לחצים על חברות אחרות אשר ביקשו לפעול בנמל או לספק שירותים בנמל, זאת על מנת להבטיח את שירותי החברות הפרטיות שאת עניינן ביקשו אנשי הנמל החשודים לקדם - גם כאשר היה בכך לפגוע בהכנסות הנמל.

העבירות הנחקרות הן חשד לשוחד מרמה והפרת אמונים, שימוש לרעה בכוח משרה, סחיטה באיומים, קבלת דבר במרמה, זיקה פרטית של עובד ציבור ועבירות על חוק איסור הלבנת הון. היחידה מנהלת מזה שנה חקירה סמויה ביחד עם רשות המסים ובסיוע הרשות להלבנת הון ובליווי פרקליטות מחוז דרום.

 

מנכ"ל הנמל, יצחק בלומנטל אינו בין העצורים. בשיחה עם "כלכליסט" הסביר בלומנטל כי הנמל פועל כסדרו, בתפוקה מלאה ולא הפרעות. לטענתו, "לחקירה אין השפעה על ההתנהלות השוטפת של הנמל".

 

מוועד עובדי נמל אשדוד נמסר: "עובדי נמל אשדוד שמעו הבוקר בתדהמה את הודעת המשטרה. הציבור בישראל נחשף בשנים האחרונות למסע רדיפה והסתה אישי, שמתנהל נגד עובדי הנמל, על רקע הכוונה להקים נמלים חדשים, בלתי נחוצים ושיהיו בכיה לדורות. עובדי הנמל בוטחים במשטרה שתעשה עבודתה נאמנה ומצפים שהעובדים שנעצרו ישוחררו במהרה וישובו לעבודתם נקיים מכל אשמה".

 

החשודים יובאו להארכת מעצר בבית משפט השלום בפ"ת בשעה 15:00.

נמל אשדוד. שורת מעצרים, צילום: צפריר אביוב נמל אשדוד. שורת מעצרים | צילום: צפריר אביוב נמל אשדוד. שורת מעצרים, צילום: צפריר אביוב

מנכ"ל הנמל לעובדים: "אין בכך להטיל דופי ולהכתים ארגון שלם"

מספר שעות לאחר הדיווחים בכלי התקשורת על שורת העצורים והנחקרים, הפיץ בלומנטל, שנכנס לתפקידו לפני כחודשיים וחצי, הודעה לכלל עובדי הנמל ובה כתב: "התבשרתי הבוקר כמוכם, כי משטרת ישראל מנהלת חקירה על ביצוע עבירות חמורות שבוצעו לכאורה ע"י גורמים בכירים בנמל בעבר ובהווה. גם ביום זה נמשיך לשרת את לקוחות החברה ולתפעל את הנמל באופן מלא. מדובר ביום לא פשוט לחברת נמל אשדוד ולעובדיה המסורים".

לדבריו, הוא מודע להשפעה של אירוע מסוג זה "בכדי להטיל דופי ולהכתים ארגון שלם", אבל מזכיר באותה נשימה ש"ביום שכזה חשוב שכולנו נירתם על מנת להוכיח ללקוחותינו כי העבודה בנמל אשדוד ממשיכה באופן סדיר, מקצועי ושגרתי ואנו חברה ממשלתית האמונה על שמירת החוק".

נמל אשדוד מסר שנכון לעכשיו אין פגיעה בעבודה ובתפוקות ברציפים. רק שלשום נרשמה שביתה הנמל לאחר שיו"ר ועד העובדים אלון חסן נתן הוראה לעצור את פעילות הכלים המכאנים על קו הרציף מחשש לכאורה לפגיעה בבטיחות. השביתה הופסקה לאחר התערבות בית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות