אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הקופה הקטנה של השר אריאל: מיליארדים מכספי קק"ל צילום: ענר גרין

הקופה הקטנה של השר אריאל: מיליארדים מכספי קק"ל

שר השיכון סיכם עם קק"ל על העברת 2.5 מיליארד שקל למשרדי הממשלה דרכו, לצורך תקצוב פרויקטים לאומיים לפי בחירתו. באוצר טוענים שאריאל חרג מסמכות והפר לכאורה שורה של חוקים. היועץ המשפטי לממשלה הורה להקפיא את ההבנות

27.05.2014, 09:08 | נחום ברנע, ידיעות אחרונות
בצעד חריג הורה אתמול (ב') המשנה ליועץ המשפטי לממשלה להקפיא הבנות שהושגו לכאורה בין שר השיכון אורי אריאל לקרן הקיימת לישראל, להעברת 2.5 מיליארד שקל מכספי קק"ל למשרדי הממשלה.

קראו עוד בכלכליסט

השר אריאל אמור היה לתווך בין משרדי הממשלה השונים לקק"ל ולהמליץ לקק"ל לממן את הפרויקטים שייראו לו. על פי מסמך שכתב היועץ המשפטי של משרד האוצר, אריאל עבר לכאורה על שורה של חוקים, בהם חוק נכסי המדינה, חוק יסוד משק המדינה, חוק מבקר המדינה ועוד. מלשכת שר השיכון טוענים בתגובה שאריאל הצליח במקום שבו האוצר נכשל.

יוזמה פרטיזנית, פרועה, של שר

סיפור המעשה מאלף. קודם כל, מדובר בהרבה מאוד כסף 2.5 - מיליארד שקל שקק"ל אמורה הייתה להזרים למשרדי הממשלה בארבע השנים הקרובות. שנית, מדובר ביוזמה פרטיזנית, פרועה, של שר, בממדים שלא היו בממשלת ישראל זה שנים. שלישית, מדובר בקק"ל, מוסד שצבר בשנים האחרונות עודף מזומנים של 5-4 מיליארד שקל הודות לקרקעות שהממשלה שיווקה. שרת המשפטים ציפי לבני מבקשת להכניס את קק"ל למסגרת משפטית שתאפשר ביקורת של מבקר המדינה על פעולותיה.

ראשי קק"ל נאבקים נגד כל ניסיון להלאמה. המאבק הוא אישי ופוליטי, ומושקע בו כסף ציבורי רב. המאבקים על כספי קק"ל נחשפו לראשונה בטורים שהתפרסמו במוסף לשבת של "ידיעות אחרונות".

שר השיכון אורי אריאל, צילום: חורחה נובומינסקי שר השיכון אורי אריאל | צילום: חורחה נובומינסקי שר השיכון אורי אריאל, צילום: חורחה נובומינסקי

תקציביהם של משרדי הממשלה מתאשרים לאחר תהליך ארוך ומורכב באוצר, בממשלה ובכנסת. ההבנה שלטענת השר אריאל השיג עם קק"ל יוצרת, לכאורה, משרד אוצר פרטי שנתון להשפעתו של השר, מעין קופה קטנה של מיליארדים. היא הופכת את השר אריאל, נציג של סיעה קטנה בתוך סיעה קטנה בממשלה, לנדיב הידוע של שרי הממשלה.

על פי המלצותיו יוכלו השרים, שמת - מודדים יום-יום עם בעיות תקציב קשות, לממן פרויקטים שקרובים לליבם. הם יבקשו; הוא ימליץ; קק"ל תאשר. אילו היה מדובר במיליארדים מהכיס הפרטי של תורם הייתה נפתחת חקירת משטרה. כאן, למרבה הצער, מדובר בכסף של אזרחי ישראל, בכסף שמייקר את מחירי הדירות. ב-11 במאי שלח שריה דמסקי, עוזר שר הבינוי והשיכון, מכתב לכל המנכ"לים של משרדי הממשלה. במכתב הוא מדווח שמשרד השיכון וקק"ל החליטו "על רצון משותף לתקצב פרויקטים לאומיים במסגרת משרדי הממשלה השונים. אבקש לק - בל מספר פרויקטים בסדר עדיפויות גבוה של משרדך," הוא כותב. "נא לשלוח את שם הפרויקט, תיאור כללי, אומדן עלויות ופריסת ביצוע. רשימה זו מוגשת כהמלצה שלנו לקק"ל."

המכתב כולל גם לוח זמנים. את הבקשות יש להעביר למייל על שמה של ציפורה בלשכת שר השיכון בתוך שבוע ימים.

באוצר קיבלו את המכתב בתדהמה. ב-14 במאי כתב אמיר לוי, הממונה על התקציבים, מכתב לשר אריאל, ובו האשים אותו בחריגה מסמכות ובהפרה של חוק יסודות התקציב. "אבקש לעצור פעילות זו באופן מיידי," כתב. אריאל התעלם.

באותו יום כתב היועץ המשפטי של המשרד, עו"ד יואל בריס, מכתב ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין. הוא נקב במכתבו בשורה של חוקים שאותם מפר לכאורה משרד השיכון ודרש להגיע בד - חיפות להחלטה שתעצור את המהלך. השרה ציפי לבני הצטרפה לדרישה, ואתמול התקיים הדיון. במהלך הדיון טענו אנשי משרד השיכון שהאוצר ניהל עם קק"ל משא ומתן דומה בעבר. המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, אבי ליכט, לא קיבל את טענותיהם. הוא האשים אותם ב"התחכמות".

אריאל מתכוון למשא ומתן שניהל סגן הממונה על התקציבים ראובן קוגן עם צמרת קק"ל .ב-2013 הוא ביקש להעביר לתקציב המדינה בדרך חוקית ושקופה מיליארד שקל. המגעים לא הגיעו למימוש.

המכתב של עוזר שר השיכון נשלח שלושה ימים לאחר ששני היו"רים של קק"ל - אפי שטנצלר (עבודה) ואלי אפללו (קדימה) - העבירו בוועדת הכספים של המוסד החלטה שמאשרת את העברת הכסף. ועדה של קק"ל אמורה הייתה להחליט על היעדים, "שיעלו בקנה אחד עם תפיסת עולמה של קק"ל." השנה אמורים לעבור 750 מיליון שקל על החשבון. החלטת קק"ל לא מזכירה את משרד השי - כון. בכיר בקק"ל הגדיר אמש את הניסיון של משרד השיכון לקבל מעמד של מתווך בין קק"ל לממשלה כמעשה שנעשה ללא סמכות וכ"חוצפה".

בתגובה שהעביר משרד השיכון אמש נאמר כי "השר אריאל שמח להיות שותף לסי - כום שהושג עם קק"ל." יש להניח שלאחר פיצוץ הפרשה יתנהל עם קק"ל מו"מ מסודר, שבסיומו יועברו מיליארדים מקופתה לאוצר, בתהליך חוקי ושקוף. אבל האוצר לא מסתפק בכך. לטענתו, קק"ל ממלאת את קופתה מכסף שאיננו שייך לה אלא למדינה. המדינה משביחה את ערך הקרקע, סוללת כבישים, מקימה תשתיות, וקק"ל מקבלת על אדמותיה סכומי עתק מבלי לשלם מס השבחה או כל מס אחר. האוצר, כמו שרת המשפטים, דורש לשנות את מעמדה של קק"ל ולהכפיף אותה למרות המדינה.

עופר פטרסבורג השתתף בהכנת הכתבה

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות