אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרד התקשורת מקים צוות לסיוע לחברת הסיבים IBC צילום: יוסי וייס

משרד התקשורת מקים צוות לסיוע לחברת הסיבים IBC

הצוות בראשות מנכ"ל המשרד יפעל להסיר חסמים לטובת המיזם השאפתני. המדינה כבר העניקה בעבר מענק של 150 מיליון שקל לפרויקט

28.05.2014, 13:15 | אופיר דור

משרד התקשורת ממשיך להתגייס לטובת חברת IBC, שתקים ותפעיל את פריסת הסיבים האופטיים על גבי תשתיות חברת החשמל. היום (ד') הודיע שר התקשורת גלעד ארדן על מינוי צוות בין משרדי שיפעל להסרת החסמים ולהתאמת האסדרה הקיימת במטרה לקדם פריסה כלל ארצית של מיזם הסיבים האופטיים.

קראו עוד בכלכליסט

בראש הצוות יעמוד מנכ"ל משרד התקשורת אבי ברגר והוא יכלול נציגים ממשרדי המשפטים, התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים, התקשוב הממשלתי, האוצר, הפנים והתקשורת.

משרד התקשורת מסביר את ההחלטה להקים צוות להסרת חסמים ברצונו לקדם את המיזם הלאומי של "ישראל דיגיטלית", שנועד לפתח דרכים חדשניות למתן שירותים דיגיטליים לאזרח באמצעות תשתית תקשורת על גבי הסיבים האופטיים.

התקנה של סיבים אופטיים (ארכיון), צילום: יוסי וייס התקנה של סיבים אופטיים (ארכיון) | צילום: יוסי וייס התקנה של סיבים אופטיים (ארכיון), צילום: יוסי וייס

המיזם של ישראל דיגיטלית מנסה לנצל את היכולת של הסיבים האופטיים לאפשר העברת נתונים בקצבים מהירים כדי לפתח שירותי רפואה ורווחה מרחוק. מטרות נוספות של המיזם היא להטמיע כלים טכנולוגיים הן במגזר העסקי והן במגזר הציבורי ולצמצם בירוקרטיה על ידי שימוש בכלים מקוונים לשיפור וייעול השירות הניתן לאזרח מבלי שייאלץ לצאת מהבית.

חברת IBC, שתספק תשתית תקשורת קווית שלישית בישראל, צפויה להתחיל בימים אלו את פריסת תשתית הסיבים האופטיים, לאחר שלפני כשבוע וחצי השיקה את פעילותה ואת שם המותג "Unlimited" שילווה את השיווק שלה. על גבי תשתית הסיבים של חברת חשמל ניתן יהיה להעביר מהירויות כמעט בלתי מוגבלות ובתחילה תציע החברה מהירות סימטרית (העלאה והורדה) של 1 גיגה.

הבעלים של חברת ויה אירופה השבדית, המשקיעה המרכזית במיזם הסיבים, ג'ונאס בירגרסון, אמר בטקס ההשקה כי כבר עכשיו פריסת הסיבים נמצאת במרחק של 5 קילומטרים מ-90% מהאוכלוסייה של ישראל, על בסיס התשתית שפרסה חברת החשמל בעבר. בטקס אמר ארדן כי הוא מתכוון לקדם הצעת חוק שתאפשר להעביר את שידורי עידן פלוס החינמיים גם על תשתית הסיבים.

למרות זאת, ישנם רבים שמפקפקים בכדאיות המודל העסקי של המיזם שאמור להתחרות בשתי חברות קיימות, חזקות ומבוססות, בזק ו-HOT, בשוק רווי ולהקים תשתית בעלות של כ-5 מיליארד שקל. על רקע זה אישרה המדינה בעבר מענק של 150 מיליון שקל למיזם הסיבים, שחצי ממנו כבר ניתן בפועל.

גם בזק ו-HOT מבצעות בימים אלו פריסה מסיבית של סיבים אופטיים, אך עדיין לא החלו להשתמש בהן בפועל. הזהות המוחלטת שיוצר משרד התקשורת בין מיזם "ישראל הדיגיטלית" לבין חברת הסיבים מפתיעה ונראה כאילו המטרה של המשרד היא להפוך אותה לתשתית כמעט לאומית של מדינת ישראל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות