אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האם הכדורגל בישראל צריך להיות חובבני? צילום: אורן אהרוני

האם הכדורגל בישראל צריך להיות חובבני?

כשרק 5 מתוך 14 קבוצות בליגה הבכיר המצליחות להתקיים ולהתנהל בצורה תקינה בתעשיית הכדורגל המקומית וללא סיוע משמעותי מהעירייה המקומית - זו בעיה רצינית

30.05.2014, 19:13 | אוריאל דסקל

מכבי תל אביב, מכבי חיפה, עירוני קריית שמונה והפועל באר שבע משלמות משכורות בזמן. יש להן מזל, הן בבעלות אנשים אמידים ביותר. בגדול, גם בני יהודה משלמת את שכר השחקנים שלה בזמן. לה אין מזל. היא ירדה לליגת המשנה.

הפועל חיפה משלמת לשחקנים אבל שחקנים רבים תבעו את המועדון בעבר בגלל אי תשלום שכר. הפועל תל אביב לא ממש משלמת בזמן ונמצאת בגרעון של כ-22 מיליון שקל. היא דרשה מהשחקנים להוריד משכרם. בית"ר ירושלים לא משלמת לשחקניה מאז אפריל והבעלים, אלי טביב, מחפש שותף עסקי. מכבי פתח תקווה, קבוצה אשר בבעלות יו"ר ההתאחדות לכדורגל, גם כן בחובות לשחקניה.

מ.ס אשדוד דווקא משלמת בזמן אבל לא ברור מה צופן עתידה לאור האישומים נגד הבעלים ג'קי בן זקן. היא נהנית מהכנסה לא קטנה מצד עיריית אשדוד. הפועל רעננה, עירוני רמת השרון, בני סכנין והפועל עכו חייבות את חייהן לתשלומי המועצות המקומיות שמעבירות להן מיליוני שקלים בשנה. כסף ציבורי - פר אקסלנס - הולך לקבוצות מקצועיות.

עופר עיני. יפתור את הבעיות?, צילום: נמרוד גליקמן עופר עיני. יפתור את הבעיות? | צילום: נמרוד גליקמן עופר עיני. יפתור את הבעיות?, צילום: נמרוד גליקמן

הלנת שכר היא תוצאה של ענף שלא מצליח לתחזק את עצמו. כשרק 5 מתוך 14 קבוצות בליגה הבכיר המצליחות להתקיים ולהתנהל בצורה תקינה בתעשיית הכדורגל המקומית וללא סיוע משמעותי מהעירייה המקומית - זו בעיה רצינית. בליגה הלאומית, עניין הלנת השכר עוד יותר חמור. כמעט כל קבוצה הלינה שכר משחקניה בתקופה זו או אחרת - אם בגלל שלא קיבלה סכומים מהטוטו או בגלל אי יכולת לשלם.

קראו עוד בכלכליסט

וזה לא שהכדורגלנים מרוויחים יותר מדי גם ככה. 46% מהם מרוויחים פחות משכר מינימום.

לא רק כדורגלנים סובלים מהלנת שכר. בתקופה האחרונה עשרות מאמני קבוצות נוער ונערים התלוננו על כך שהם לא מקבלים את שכרם בזמן אם בכלל. אי תשלום לאנשים שאחראים לדור הבא של הכדורגלנים בישראל זו בעיה חמורה ושמה בספק את היכולות של הכדורגל הישראלי לתחזק את עצמו. ספק אם כדורגל שלא ממש מצליח להבטיח תשלום לשחקניו יכול להיות מוגדר ככדורגל מקצועי.

מומחים להטיית משחקים טוענים ומוכיחים במספר מחקרים כי שחקנים שלא מקבלים את שכרם בזמן נוטים להיות "טרף קל" עבור ארגוני פשיעה שמעוניינים בהטיית משחקים. אי תשלום בזמן לשחקנים או הלנת שכר פוגע באמינות וביושר המשחק כולו.

זו בעיה שהיו"ר היוצא, אבי לוזון, לא הצליח לפתור - אם בכלל ניסה. אחרי הכל, מכבי פתח תקווה לא משלמת לשחקניה את מלוא שכרם.

יו"ר ההתאחדות הבא יהיה ככל הנראה עופר עיני (תמיר גילת וערן פרלמן מועמדים אבל אין להם באמת סיכוי)/ כיו"ר ההסתדרות עיני נלחם כדי להבטיח את התנאים של העובדים במשק הישראלי. הוא יהיה מחוייב להילחם בתופעת הלנת השכר בכדורגל גם כראש המערכת.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות