אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנכ"ל נמל אשדוד עצר הליכי גיוס עובדים לאחר שגילה שחלקם קרובי משפחה צילום: צפריר אביוב

מנכ"ל נמל אשדוד עצר הליכי גיוס עובדים לאחר שגילה שחלקם קרובי משפחה

בהליך המיון במכרז לגיוס סוורים חדשים לנמל שמתקיים בימים אלו התגלה כי ישנם מועמדים שהינם קרובי משפחה של שני נציגי עובדים החברים בוועדת הקליטה. ועד העובדים:

02.06.2014, 10:48 | ליאור גוטמן
הנפוטיזם בנמל אשדוד לא נעלם - מנכ"ל נמל אשדוד יצחק בלומנטל עצר היום (ב) הליכי גיוס עובדים חדשים לנמל. הסיבה: בהליך המיון במכרז לגיוס סוורים חדשים לנמל שמתקיים בימים אלו התגלה כי ישנם מועמדים שהינם קרובי משפחה של שני נציגי העובדים החברים בוועדת הקליטה.

קראו עוד בכלכליסט

נמל אשדוד, צילום: צפריר אביוב נמל אשדוד | צילום: צפריר אביוב נמל אשדוד, צילום: צפריר אביוב

עוד התגלה ששני נציגי ועד העובדים כיהנו בוועדת הקליטה תוך הימצאות לכאורה בניגוד עניינים. הנמל מחדד שאותם נציגי עובדים לא דיווחו על הקרבה המשפחתית מראש וייתכן שניסו להסתירה.

הפתרון מבחינת הנמל היה לעצור כאמור את המכרז ולפנות במקביל להסתדרות כדי שתטיל מרותה על העובדים כך שניתן יהיה לקדם את קליטת כוח האדם. "הנני מכיר בעבודה המאורגנת ובהסכמים הקיבוציים עליהם חתום הנמל, אך אנו זקוקים לגיוס עובדים זמני מהיר במטרה לממש את הפוטנציאל של הנמל", כותב בלומנטל ליו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, ומבקש ממנו לסייע לנמל בנושא.

40% מהעובדים קרובי משפחה

נמל אשדוד נחשב לשיאן החברות הממשלתיות בתחום העסקת קרובי משפחה ודו"ח מבקר המדינה מ-2007 מצא שיותר מ-40% מעובדי הנמל הם קרובי משפחה.

המכרז לקליטת סוורים חדשים החל לפני כשנתיים. הנמל מבקש לקלוט כ-60 איש כאשר בשלב המיונים התגלה שעל כל משבצת פנויה מתמודדים 10 אנשים.

מאז החל המכרז הוא נעצר מספר פעמים על ידי הוועד שסרב לקבל גזרה של איסור העסקת קרובי משפחה או ניסיונות לגבש ועדות קליטה במעמד ההנהלה בלבד. אחת השביתות הבולטות אירעה לאחר שקרוב משפחה של יו"ר הוועד הנוכחי אבינועם שושן נפסל מהתמודדות והוחזר למכרז רק לאחר התערבות בית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע.

בנמל מסבירים ש"מזה תקופה ארוכה נאלצת חברת נמל אשדוד להתמודד עם בעיות תפעוליות, ניהוליות ונזקים כספיים שנגרמים לה בשל המחסור בעובדים תפעוליים בנמל. מצבת כוח האדם הנוכחית אינה מאפשרת לחברה למצות את הפוטנציאל העסקי שלה והעבודה ברציפים אינה מתקיימת בתפוקה מלאה במשמרות ב' ו-ג' כפי שההנהלה מבקשת לקיים".

תגובת ועד העבודים: "מנכ״ל נמל אשדוד מנסה אף הוא להצטרף 'לרוקדים על הדם' ולנצל אוירה ציבורית טעונה ועוינת נגד עובדי הנמל, על מנת לבצע מחטף ולפגוע בעבודה המאורגנת. יצחק בלומנטל, מרגע כניסתו לתפקיד מנכ״ל זמני של הנמל, מנסה לחבב עצמו על שר התחבורה ועל אמצעי התקשורת, באמצעות פגיעה מתמשכת בעובדי הנמל כי ״דמם הרי הותר. ועד העובדים יפעל נגד כל כוונה של כל גורם שהוא, שירצה לפגוע בעבודה המאורגנת ובעובדי הנמל"

בתגובה להודעת הוועד מסרה ההנהלה: "מנכ״ל נמל אשדוד, יצחק בלומנטל, נחוש לפעול על מנת לתקן את מערכת יחסי העבודה בחברה על פי כל כללי המנהל התקין וע״פ החוק, לרבות את כל הקשור בהליכי קליטת עובדים חדשים. בלומנטל לא יירתע מהניסיונות להכפיש את שמו על ידי ראשי ועד העובדים בנמל. כל ניסיון להוציא את דיבתו של בלומנטל רעה ייתקל בתביעה על הוצאת לשון הרע ובהליך משפטי".

ההסתדרות: יש לעצור את המכרז ולצאת באחד חדש

בתוך כך, הסתדרות העובדים הכללית קראה למנכ"ל הנמל לבטל את המכרז ולצאת באחד חדש. אבי אדרי, יו"ר איגוד עובדי התחבורה בהסתדרות: "ככל שהטענות נכונות, דין המכרז להתבטל כליל. במקרה שאכן קיים חשש לניגוד עניינים, הנהלת חברת נמל אשדוד לא יכולה להסתפק בטיפול קוסמטי בלבד. ההנהלה לא יכולה לטעון מצד אחד להפרה של טוהר המידות ולקיום בלתי תקין של הליכי המכרז, אבל מהצד השני לבקש להמשיך בבחינה של חלק מהמועמדים. אם לדעת ההנהלה, קיימת סבירות שלא ניתנה הזדמנות שווה לכל המועמדים שבאו בפני ועדת המכרז, יש לבחון את כל המועמדים מול ועדת קליטה חדשה". 

לדברי אדרי, כל פתרון בנושא גיוס כ"א לחברה נמל אשדוד צריך וחייב להיעשות במסגרת ההסכמים הקיבוציים החלים בחברה. "לא ניתן יד לדרכים עוקפות הסכם, כגון באמצעות גיוס עובדי קבלן", סיכם.

 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

26 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

26.
בכל משרדי הממשלה הנפוטיזם חוגג גם בחיל האוויר בכm
כך שהכל צביעות כולם יודעים והחליטו להתלבש על הנמלים. איך אשתו של ארדן עבדה במשרד התחבורה בתפקיד בכיר וכך סגר את התפקיד כדי להעיף אותה ועכשיו יש לו יריב את גלעד שהפסיד כ 400000 שח בשנה. ומצא דרך אחרת להכנסה דרך חברות שיספקו שירותים לחברות הפקה לרשות השידור החדשה שארגן זומם להקים. תבדקו את הקומבינה המלוכלכת הזאת. שארדן יספר היכן אשתו עובדת.
אבירי  |  04.06.14
לכל התגובות