אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איך ייתכן שאנשי דת גונבים? צילום: שאטרסטוק

איך ייתכן שאנשי דת גונבים?

פרופסור יקר, אני עובד בארגון כנסייתי ואחראי להתמודדות עם הכמרים (הרבים) שמועלים בכסף. בניסוי שכתבת עליו אנשים רימו פחות אחרי שדקלמו את עשרת הדיברות. אז איך לאנשים שמדקלמים את עשרת הדיברות מידי יום יש רמות מוסר כה נמוכות? סימון

05.06.2014, 08:39 | דן אריאלי

סימון היקר,

בניסויים שערכנו אנשים שחשבו על עשרת הדיברות או נשבעו בתנ"ך באמת התנהגו אחר כך ביותר יושר - גם אתאיסטים - אבל אלה היו ניסויים חד־פעמיים. אין נתונים לגבי מה שיקרה אם נחזור על הניסוי לאורך זמן. וההערכה האישית שלי היא שככל שמבצעים פעולות טקסיות כאלה יותר, כך מפסיקים לחשוב על המשמעות שלהן, וההשפעה על המוסריות דועכת.

לאוניברסיטאות, בהקשר הזה, אני נוהג להמליץ לא רק להחתים את הסטודנטים על קוד מוסרי, אלא לבקש מהם לנסח אותו במילותיהם מחדש, ממש לפני המבחן, כדי לרענן את החשיבות שלו. במוסדות דת זה יהיה יותר קשה, אז אני לא יודע אם יש פה פתרון קל. אולי התפקיד שלך צריך להיות חידוד הכללים וביטול מצבים של ניגודי עניינים. וגם חשוב על חצי הכוס המלאה: אולי בלי דקלום עשרת הדיברות המצב בכנסייה היה גרוע יותר?

סטודנטים. כדאי לא רק להחתים את הסטודנטים על קוד מוסרי, אלא לבקש מהם לנסח אותו במילותיהם מחדש, צילום: יותם פרום סטודנטים. כדאי לא רק להחתים את הסטודנטים על קוד מוסרי, אלא לבקש מהם לנסח אותו במילותיהם מחדש | צילום: יותם פרום סטודנטים. כדאי לא רק להחתים את הסטודנטים על קוד מוסרי, אלא לבקש מהם לנסח אותו במילותיהם מחדש, צילום: יותם פרום

וכמה עולה נשמה?

פגשתי בפאב בחור שטען שהוא לא מאמין שיש לאנשים נשמה. שכנעתי אותו למכור לי את הנשמה שלו ב־20 דולר, שילמתי, והוא כתב על מפית שהוא מעניק לי את הנשמה שלו אחרי המוות. אני לא דתייה, אבל עבור הסיכוי הקטן, האם 20 דולר הם מחיר סביר? קארי

התמקחת היטב. ההיגיון שלך מזכיר לי את "ההימור של פסקל", על שם הפילוסוף שהניח שגם אם יש רק סיכוי זעיר שיש גן עדן וגיהינום, משתלם לחיות את החיים בהנחה שזה אכן כך. ויש בעסקה שעשית עוד שלושה יתרונות: ראשית, קיבלת שיחה מעניינת יותר מפטפוטי פאבים רגילים, גם יש לך סיפור נחמד לחשוב עליו ולספר לאחרים, שגם זה שווה לא מעט. ולסיום, את הבעלים הגאים של נשמה. אם ההסברים האלה לא משכנעים אותך, אני אשמח לקנות ממך את הנשמה הזאת במחיר הוגן.

שאלות לדן אריאלי: askdan@calcalist.co.il

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
קארי. לשאלתך יש רק שתי אפשרויות. 1 שיש נשמה 2. אין נשמה. אין באמצע
אם יש נשמה וקנית את הנשמה של מישהו לנצח ב20 דולר הרי זה שמכר לך עשה עסקה גרועה מאוד. האם את עשית אז עסקה טובה אני לא יודע כי לא יודע מה תרצי לעשות עם נשמה של מישהו. אם אין נשמה וקנית אותה ב20 דולר הרי שאת עשית את העסקה הגרועה שהרי בזבזת 20 דולר על כלום. ואם כך בכל מקרה יש פה מפסידים ומרוויחים לא כל כך נראה שיש. עסקה גרועה. טיפשי לערב כסף בפרינציפ או באמונה.
יואהב , חדרה  |  20.06.14
1.
השאלה הנכונה היא האם 20 דולר הם מחיר סביר עבור שיהיה לי סיפור?
מכיוון שאת אותו הסיפור הבחורה יכלה לקבל בחינם הייתי אומר ש20 דולר הם מחיר יקר מהמחירים בשוק. יחד עם זאת גם לא בלתי סביר כי לרוב האנשים (המערביים) 20 דולר הם לא כסף כזה גדול. לגבי הבעלות על הנשמה... האמת היא שזה הימור פחות טוב מזה של פסקל. לפסקל היו 2 משתנים. 1- קיום האל, 2- האל הוא נוצרי ולכן צריך להישמע למערכת החוקים הנוצרית. אם תנאי 1 מתקיים ותנאי 2 מתקיים- פסקל זוכה (בגן עדן). בהימור של שואלת השאלה צריכים להתקיים תנאים נוספים. התנאים הבבסיסיים שעולים לי לראש הם כדלהלן(ואני בטוח שאם קצת מחשבה ניתן למצוא נוספים): 1. קיום הנשמה. 2. ציות למערכת חוקים שבה ניתן לרכוש אותה (ובניגוד לפסקל שמתבסס על משהו קיים, הבחורה פשוט ממציאה אותם תוך כדי תנועה). 3. הבעלות יכולה להעניק לה משהו. אם 3 התנאים מתקיימים- הבחורה זוכה.
05.06.14