אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דרמה באירופה: לראשונה - ריבית שלילית על פקדונות צילום: בלומברג

דרמה באירופה: לראשונה - ריבית שלילית על פקדונות

הבנק האירופי המרכזי (ECB), הוריד את ריבית הבסיס לשפל היסטורי - 0.15%. הריבית על הפקדונות נקבעה על מינוס 0.1%. דראגי השיק תוכנית להזרמת כסף לשווקים והוריד את תחזית הצמיחה של גוש היורו ל-2014; השווקים באירופה בשיא של חצי שנה

05.06.2014, 15:49 | שי סלינס

דרמה באירופה לאחר החלטת הריבית ההיסטורית בגוש היורו וחבילת התמריצים של הבנק. הבנק האירופי המרכזי (ECB) בראשות מריו דראגי החליט היום (ה') להפחית בצורה דרמטית את כל שלוש הריביות - על הפקדונות, על ההלוואות ואת ריבית הבסיס.

פוטסי קאק דאקס

לפי החלטת הבנק ריבית הבסיס תעמוד על 0.15% מ-0.25%. בנוסף חתך הבנק המרכזי את הריבית על הפקדונות למינוס 0.1%, לעומת שער הריבית הקודם שעמד על 0%. כמו כן הריבית על ההלוואות ירדה ל-0.4% מ-0.75%.  המשמעות המיידית היא שהבנק המרכזי יגבה תשלום מלקוחות שיפקידו בו כסף לפיקדונות קצרי טווח.

כמו כן, כחצי שעה לאחר החלטת הריבית הודיע דראגי במסיבת עיתונאים מיוחדת כי הוא משיק תוכנית חדשה למימון בטווח הארוך (LTRO) בהיקף ראשוני של 400 מיליארד יורו. בנוסף תחזית הצמיחה של הגוש האירופי ל-2014 ירדה ל-1% מ-1.2% והועלתה לשנה הבאה מ-1.5% ל-1.7%.

קראו עוד בכלכליסט

אנליסטים בשוק צפו את המהלך של דראגי. צעד כזה מעולם לא התקבל בבנק מרכזי גדול, אך מדינות כמו שבדיה ודנמרק כבר משתמשות בריבית שלילית על חסכונות.

   
מריו דראגי , צילום: בלומברג מריו דראגי | צילום: בלומברג מריו דראגי , צילום: בלומברג

 

פסגות: הצעד של דראגי הכרחי אך לא מספק

הכלכלן הראשי של פסגות אורי גרינפלד: "הודעתו של דראגי לא הפתיעה את הכלכלנים שחזו אותה ואולם נראה כי למרות הצעד שנראה דרמטי מדובר בצעד שהוא בבחינת הכרחי אך לא מספק. כאשר שיעור האבטלה ברחבי גוש היורו נותר דו-ספרתי והפירמות נאבקות בביקוש נמוך וברגולציה חונקת, קשה להאמין שהבנקים האירופאים יעדיפו לקחת את הסיכון שבהגדלת היצע האשראי במקום פשוט לשלם ל-ECB רבע אחוז בשנה על מנת שישמור להם על הכסף במקום בטוח".

"לכן, על מנת לתמרץ את שוק האשראי לא מספיק שה-ECB ישנה את מחיר הנזילות אלא הוא חייב לתת לבנקים אפשרות להקטין באופן משמעותי את הסיכון שבהוצאת אשראי. הדרך לעשות זאת היא תוכנית הרחבה כמותית שתתרכז ברכישת הלוואות מהבנקים כך שלמעשה הבנקים יוכלו להגדיל את היצע האשראי במשק ולהעביר חלק מסיכון האשראי אל הבנק המרכזי. כיוון שהודעתו של דראגי הייתה צפויה וכללה רק הפחתת ריבית, ניתן להניח כי לאחר התגובה הראשונה השווקים יבינו כי זה לא מספיק ויתאכזבו, מה שעשוי לבוא לידי ביטוי בהתחזקות האירו ובירידות בשוקי האג"ח והמניות", הוסיף גרינפלד.

אלעד שמש האסטרטג הראשי של Colmex (קולמקס) בית השקעות: "על הנייר המטרה של הפחתת הריבית הינה לתמרץ את קצב הצמיחה המקרטע אך בפועל ללא פעולה מאזנת צפויה תגובת שרשרת מסוכנת: ראשית ירשמו משיכות ענק מהפיקדונות כאשר הסכנה היא התקרבות אל רמת הלימות ההון אשר תגרור מימוש נכסים ע"י הבנקים בכדי לשמור על רמה סבירה. המהלך האחרון עלול לגרום לכסף רב לצאת משוק ההון. חשוב לציין כי השווקים ברובם והאמריקאי בפרט נמצאים בשיאים מסוכנים והמשך העליות מציב רמת סיכון חדשה. אם לא נראה פעולה מאזנת בנאומו של דרגי תגובת גב' ילין יו'ר הפד לא תאחר להגיע".

גם כלכלני A TRADE התייחסו למהלך של הבנק המרכזי האירופי: "הכלכלות של מרבית מדינות אירופה מציגות חולשה מתמשכת וחלק גדול מכך הינו תוצאה ישירה של מדיניות העבר של דראגי. השאלה המרכזית הינה האם המהלך יתרום לשיפור הפרמטרים הכלכליים באירופה. השבועות האחרונים אופיינו בשערי מטבע יציבים בעולם ולהערכתנו המהלך הנוכחי של דראגי יכניס את שוק המטבעות לטלטלה. אין ספק שמהלך היסטורי כזה באירופה יקל על בנק ישראל לקבל את ההחלטה להמשיך בצעדים של הורדת ריבית, דבר שיעודד את הצמיחה בישראל וישפיע על שער החליפין שהפך להיות בעיה כואבת לייצוא הישראלי".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות9 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

9.
8 אתה חי בעולם אחר, במקרה?
שנת 2008 ואילך- אנשים מאבדים את העבודה שלהם. אנשים מאבדים את הבתים שלהם. ירידות ערך מאסיביות שנראות עד היום בבורסות בכל העולם. בנקים נסגרים. האטה בכל העולם. (שעד היום מנסים לטפל בה, לא בהצלחה) אני מניח שכל אלה מבחינתך זה לא מפולת. באיזה עולם אתה חי, תגיד לי? התגובה שלך רק מעידה כמה שאתה לא מבין מה קורה סביבך. הפחדות שווא? הצחקת אותי. תראה מה קורה מחוץ לחלון ביתך. סטירת מציאות לא תזיק לך.
ירון , תל אביב  |  06.06.14
7.
ל-1 - השקעתי פה בתשובה בשבילך אז תקרא.
ברור שלא תפקיד, לא יוצא לך מזה כלום. למה הם עשו את זה? מאוד פשוט... הם רוצים לגרום לך להוציא כסף ובכך להניע את הכלכלה, בלי שהבנק יקצה לך אשראי/הלוואה ובכך יעמיס על עצמו סיכון שלא לצורך. כשאין לאנשים עבודה זה משפיע על כל הכלכלה וגם על אלה שעובדים. מה שהם עושים זה בסה"כ לתת זריקה, במקום לבצע ניתוח עם הרדמה מלאה כמו שהיה צריך להיות. זה הכל פסיכולוגיה. כשהכסף שלך סגור בפקדון כלשהו, אתה בד"כ לא מושך אותו ומשתמש רק בעובר ושב. במצב שהם יוצרים, הם בונים על זה שתוציא יותר כסף מהעובר ושב כי אתה תחפש הזדמנויות השקעה אחרות (שאינן פקדון בבנק) ותראה שפשוט... אין. אין היום הזדמנויות השקעה באמת משתלמות. אז מה אתה תעשה? "תחיה את החיים". "תחיה את הרגע". ותוציא. ותבזבז. ובכך תניע את הכלכלה. בדיוק כמו שהם רוצים. אבל אל תדאג, תהיה בטוח שהם שומרים את התותחים הרציניים שלהם להמשך הדרך. אל תדאג אתה כבר תדע על מה אני מדבר כשזה יקרה והכל יתחיל ליפול כמו דומינו. בת'כלס? רוצה לשמוע ת'אמת? ת'שורה התחתונה? אוקי... וזה בלב כבד שאני אומר לך את זה... אבל... כל זה - זה פשוט בולשיט. הצגה. להראות שהם עושים משהו. או יותר נכון אחרי שהמפולת תבוא "שהם עשו משהו" ולא ילכו לכלא. מבין? כי זה בא. אי אפשר לעצור את זה. הם יודעים את זה. אבל הם לא פוצים פה כי הם יודעים שמילה אחת לא במקום וזה בעצמו יכול לגרום לדומינו ליפול. מבין? אז הם יעשו הכל כדי לשמור על הערך כמו שהוא. אבל כל זה לא יעזור. זה פשוט להעביר את זה עשור אחד קדימה או יותר. וחוזר חלילה. זה הכל. כל השיטה שבה הכלכלה עובדת היום - היא לא שיטה שעובדת בצורה נכונה. עזוב לרגע רגולציה וכו'. השיטה פשוט לא עובדת. כמו שאמרתי, בלב כבד אני אומר את זה, אני לא מנסה להיות כאן נביא זעם וכו', זאת פשוט המציאות כיום. הלוואי והיא תשתנה ונפסיק להיות תלויים בשיטה הכלכלית הדפוקה הזאת שבה 95% מהכלכלנים המומחים בעצמם לא מבינים על מה הם מדברים. ועם כל הכבוד לכלכליסט, אפילו הספר שהם המליצו עליו "למה קשה לתפוס מוניות ביום גשום" של איזה כלכלן מפורסם ששכחתי כבר את שמו - הוא דוגמה פשוטה לכלכלן שאין לו מושג על מה הוא מדבר. (מספיק שתקרא את ה-30 עמודים הראשונים ותראה איזה טעויות גסות הוא עושה שם. מאוד חשוב שתחשוב בעצמך ותחשב גם בעצמך - אל תיקח כמובן מאליו את מה שהוא כותב שם) וכמובן, אני לא מתיימר להיות מומחה ולתת עצות עסקיות, אלא רק לומר לך את המציאות כמו שאני רואה אותה.
ירון , תל אביב  |  06.06.14
לכל התגובות