אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חשד: כספי שוחד וטובות הנאה בנמל בהיקף 2 מיליון שקל הוסוו בעסקה פיקטיבית צילום: אוראל כהן

פרסום ראשון

חשד: כספי שוחד וטובות הנאה בנמל בהיקף 2 מיליון שקל הוסוו בעסקה פיקטיבית

החוקרים גילו עסקת מזומן בהיקף חריג של חברת דנה, שבעלי תפקידים בה חשודים במתן שוחד לעובדים בנמל אשדוד ובמתן טובות הנאה לבעלי חברת שמן, ג'קי בן זקן ואברהם נניקשוילי. החשד: הכסף זרם לכיסי המעורבים והוסווה בספרי דנה כעסקה פיקטיבית עם חברה זרה בתחום הנפט והדלקים

05.06.2014, 16:00 | תומר גנון וזוהר שחר לוי

התפתחות בחקירת החשדות לשחיתות בנמל אשדוד. חוקרי היחידה הארצית למאבק בפשיעה הכלכלית (היאל"כ) גילו כ-2 מיליון שקל שהוצאו במזומן מקופת חברת דנה לוגיסטיקה, שבעלי תפקידים בה חשודים במתן שוחד לעובדים בנמל אשדוד, בהם יו"ר ועד עובדי הנמל אלון חסן, וכן במתן טובות הנאה לבעלי חברת שמן, ג'קי בן זקן ואברהם נניקשוילי. המשטרה חושדת שחלק מכספי מזומן אלה זרמו לכיסי החשודים בפרשה, והוסוו בספרי דנה בעסקה פיקטיבית עם חברה זרה בתחום הנפט והדלקים.

קראו עוד בכלכליסט

אלון חסן על רקע הנמל, צילום: ישראל יוסף, גדי קבלו אלון חסן על רקע הנמל | צילום: ישראל יוסף, גדי קבלו אלון חסן על רקע הנמל, צילום: ישראל יוסף, גדי קבלו

כספי המזומן נמשכו מקופת דנה על ידי יניב בלטר, בעלי החברה ושותפו העסקי לשעבר של אלון חסון, על ידי אורי בלטר, אחיו של יניב, וכן על ידי דוד חסן, בן דודו של אלון חסן ששימש כסמנכ"ל תפעול בנמל. הכספים הומרו בצ'יינג'ים למטבע חוץ. על פי התיעוד בספרי דנה, כספים אלה עברו לחברה זרה בתחום הדלקים והנפט כנגד חשבונית. אלא שדנה היא חברה הנותנת שירותי פיקוח על פריקה, אחסון ותחזוקה – מה שעורר את חשד החוקרים שמדובר בעסקה פיקטיבית.

פרשת דנה היא אחת מתוך שלוש פרשות שחוקרת היאל"כ בנמל. החשד בפרשת זו הוא שחסן ניצל את כוחו בנמל כדי לסחוט חברות הזקוקות לשירותי פיקוח על פריקה שהיא סיפקה, כדי שיעבדו איתה ולא עם קבלני שירות אחרים. בין החברות שלכאורה נעשה ניסיון לסחוט אותן היו כיל, נשר ויבואני גרוטאות.

על פי החשד, חסן קיבל שוחד מיניב בלטר בתמורה לחסות שפרס על דנה. אחת הדרכים להסוות את כספי השוחד הייתה עסקה פיקטיבית לכאורה שבמסגרתה קיבל חסן מבלטר 20% מסניף שיפודי ציפורה בעיר אשדוד ללא תמורה. חסן נתן לבלטר צ'קים על סך 700 אלף שקל תמורת חלקו בסניף. עם זאת צ'קים אלה לא נפרעו, ועל כן החוקרים חושדים שהיה מדובר בעסקה למראית עין בלבד, שכל מטרתה לטשטש את העבודה שחסן קיבל בחינם אחוזים בסניף.

בפרשה נוספת חושדת המשטרה שבעלי דנה העבירו טובות הנאה לבן זקן ונניקשוילי, מבעלי השליטה בשמן, בתמורה לכך שפעלו על מנת שהחברה הציבורית תשכור מהם בנמל שטחי אחסון ותחזוקה לציוד קידוח בתעריפים גבוהים מהמקובל. אחת מטובות ההנאה הייתה סכום של מיליון שקל שהעבירה דנה לקבוצת הכדורגל מ.ס אשדוד שבבעלות בין זקן, במסגרת הסכם חסות שעליו חתמה איתה. הכספים עברו דרך NA שבבעלות נניקשולי ובה מחזיק גם בן זקן, שהיא זאת שהוציאה חשבונית לדנה.

יניב בלטר טען בחקירתו בעניין זה כי הוא משקיע כספים רבים בספורט המקומי באשדוד, ולראיה הציג חוזה תמיכה של חברת נדל"ן שבבעלותו עם קבוצת הכדורסל נשים של מכבי אשדוד. חוזה האימוץ עומד על 180 אלף שקל.

אלון חסן, דוד חסן והאחים בלטר אמורים להשתחרר עד מחר (שישי) למעצר בית, לאחר שהיו נתונים במעצר מלא מאז יום שלישי שעבר. הם יורחקו מהנמל וממשרדי דנה לשלושה חודשים. בדיון הערכת מעצרו של אלון חסן ביום שני האחרון הוא טען כי: "מבקשים להרחיק אותי מהנמל לשלושה חודשים כשתסתיים החקירה. אני מנהל מאבק של עבודה מאורגנת. מנסים להפליל אותי. זה קרקס. לפי הדרך שהדברים התנהלו ידעתי שמנסים להוציא אותי מהמשחק. אין דרך חוקית לעשות את זה : רק להרוג אותי או להפליל אותי. אני מבקש שיאפשרו לי לחזור לבצע את עבודתי כיו"ר ועד העובדים". כאמור, השופט מיכאל קרשן דחה את בקשתו והורה על הרחקתו מהנמל ל-90 יום.

מעו"ד ירום הלוי המייצג את יניב בלטר נמסר: "מדובר בכספים מדווחים שנמשכו מחשבון חברת 'דנה' והועברו בארץ לנציגי חברה זרה בעניין עסקה שלא קשורה כלל לנמל או לשמן או לג'קי בן זקן, שכל מסמכיה דווחו לרשויות ונמצאים אצל רואה החשבון של החברה".

מעוה"ד טל שפירא ואריאל כפרי המייצגים את אורי בלטר נמסר: "הוא דוחה בתוקף את החשדות המיוחסים לו. מדובר בעסקה אמיתית הרשומה כדין בספרי החברה".

טרם התקבלה תגובה מעו"ד בני כץ, המייצג את אלון ודוד חסן, ומעו"ד ירון ליפשס, המייצג את ג'קי בן זקן.

עורכי הדין נתי שמחוני ויואב סננס, המייצגים את נניקשווילי, נמסר: "לנניקשווילי אין שמץ מושג באשר 'להתפתחות החקירתית' ותוכנה , כביכול, ואנו מצרים על כריכת שמו לנושא". 

עורכי דינו של ג'קי בן זקן, נבות תל-צור וירון ליפשס, מסרו בתגובה: "בן זקן לא קיבל טובות הנאה כלשהן מחברת דנה - בכל צורה שהיא - ודאי לא באמצעות כספים במזומן. הראיה הטובה ביותר לכך שהמדובר בדברי הבל ובטענות שווא, היא שבן זקן לא נשאל באף אחת מחקירותיו במשטרה בנוגע לטענה המוזכרת בכתבה, החשדות בדבר כספי המזומן מעולם לא הוצגו לו והוא אפילו לא התבקש להגיב עליהם – עד הפנייה מ'כלכליסט'".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות