אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משקיע העל נגד מדליף העל

דו"ח טכנולוגי

משקיע העל נגד מדליף העל

מארק אנדריסן האקסצנטרי, מפרנסי עמק הסילקון, מסביר מדוע אדוארד סנודן הוא בוגד ונכשל בלשונו, מתמטיקאים יוצאים נגד הריגול הממשלתי, הקומיקאי סטיבן קולבר מכניס לאמזון היכן שהכי כואב ופייסבוק עושה טובה לטאליבן

08.06.2014, 15:51 | יוסי גורביץ

אתה פוגע בעסקים? בוגד!

משקיע העל מארק אנדריסן ידוע בכך שהוא לא מהסס להביע את דעותיו, גם כשהן שנויות במחלוקת (והן שנויות במחלוקת פחות או יותר בכל פעם שהוא מביע אותן). זה משב רוח רענן בעמק הסילי-קון, שההתמחות שלו היא שיח תאגידי שלא אומר כלום.

אנדריסן הצליח לעצבן הרבה אנשים בסוף השבוע, שבו ציינו כלי תקשורת בארה"ב את יום השנה להדלפה הראשונה של סנודן, בכך שהגדיר את סנודן כבוגד. יש, לדברי אנדריסן, מספר סיבות לכך. קודם כל, סנודן חשף מידע סודי בניגוד לחוק. שנית, המידע שהוא חושף עשוי לפגוע בחברות עמק הסילי-קון. שלישית, כל העולם ואשתו יכול היה לדעת מה ה-NSA עושה אם היה שם לב.

אדוארד סנודן (מימין) ומארק אנדריסון אדוארד סנודן (מימין) ומארק אנדריסון אדוארד סנודן (מימין) ומארק אנדריסון

נתחיל בטענה הראשונה: כן, סנודן חשף מידע סודי, אבל הוא חשף את העובדה שממשלת ארה"ב בגדה באזרחיה, עברה על החוקה, ושהיא אוספת עליהם המון מידע שהיא לא צריכה לאסוף. הבגידה כאן היא של הממשלה, לא של המדליף שחשף את העובדה שהיא בוגדת. נעבור הלאה: אם פגיעה בעסקים היא סוג של בגידה, מכאן עולה שאם אזרח אמריקאי עובד עם חברה זרה שמספקת תחרות לא רעה לעמק הסילי-קון, גם זו סוג של בגידה. יש להניח שאנדריסן לא הולך לשם. בנוסף, אם עמק הסילי-קון לא רוצה שהעסקים שלו ייפגעו, אולי הוא צריך להפסיק להיות שפוט של זרועות השו-שו הממשלתיות.

ושלישית, איפה אתה חי? כן, כל מי שעיניו בראשו ידע גם קודם להדלפות של סנודן שה-NSA הוא ארגון ביון ממומן היטב, כנראה ארגון הביון האמריקאי החזק ביותר, ושהוא עוקב אחרי הרבה דברים. לא ידענו את הפרטים. לא ידענו שהם קוראים את כל המיילים שלנו. לא ידענו שהם משתמשים בשיטת "חמש העיניים", שבה כל ממשלה מעבירה מידע לממשלה אחרת על אזרחי הממשלה השניה, כדי לעקוף את האיסורים על מעקב ממשלתי באמצעות הטענה שהמידע הגיע מממשלה זרה. לא ידענו שה-NSA אוספת את התמונות שלנו. לא ידענו שהיא מקליטה שיחות טלפון של מדינות שלמות. היה ענן כללי של חשדנות, אבל עכשיו אנחנו יודעים הרבה יותר. אם אנדריסן חושב שהכל היה ידוע, הוא משקר לעצמו. ככה זה. שופרות ממשלתיים באים בכל צבע, צורה וגודל.

 

מתמטיקאים למען עתיד אתי

בארה"ב נערך מדי שנה כנס של מתמטיקאים, שמושך אליו הרבה =סטודנטים ובוגרים, משום שהוא מאפשר להם למצוא עבודה - לא דבר מובן מאליו בתחום הזה. אחד הארגונים הבולטים בכנס הוא ה-NSA, המעסיק הגדול ביותר של מתמטיקאים בארצות הברית.

לכמה מתמטיקאים העניין הזה מפריע מאוד. הם מציינים שכן, מתמטיקאים תמיד היו מעורבים בפרויקטים של בטחון לאומי - החל מימי ארכימדס ומכונות השמדת-הרומאים שלו (חייל רומאי עצבני סיים, על פי האגדה, את הקריירה של ארכימדס אחרי שהאחרון דרש ממנו להפסיק להפריע לו לשרטט מעגל) אבל הפעם מדובר במשהו אחר לחלוטין.

קודם פרנסה, אחר כך אידיאולוגיה, צילום: shutterstock קודם פרנסה, אחר כך אידיאולוגיה | צילום: shutterstock קודם פרנסה, אחר כך אידיאולוגיה, צילום: shutterstock

המתמטיקאים מפתחים עבור הסוכנות את המודלים שעל בסיסם נבנים כלי זיהוי פנים, גניבת מידע, סינונו וקטלוגו. במילים אחרות, בלי מתמטיקאים, לא יתאפשר הריגול הממשלתי הקיצוני של ה-NSA.

קבוצת מתמטיקאים בכירים טוענת ששיקולים אתיים לא מנחים את פעילות עמיתיהם בתחום - שבסך הכל מחפשים פרנסה. אחד מחברי הקבוצה טען שבמשך שנים ארוכות בהן עבד ב-NSA נאמר לו שהכלים שפיתח יופעלו אך ורק כנגד אויבי ארה"ב. שקר גס, כידוע לכם. 

אגודת המתמטיקאים האמריקאית פרסמה מאמר במגזין שלה שקורא לחבריה להפסיק לעבוד עבור ה-NSA ואף לחשוף מידע בדומה למה שעשה מר סנודן. היא גם מתכננת לפרסם יותר תוכן שנוגע לחשיפות סנודן ולהשלכותיהן. כמה מחבריה אף קראו להפסיק לעבוד עם ה-NSA עד שתתחיל לציית לחוקה האמריקאית. אבל הצהרות לחוד ומציאות לחוד: בשטח, האגודה לא תפסיק לקבל מענקים מה-NSA; אידיאולוגיה וכסף לא הולכים ביחד.   

קולבר נגד אמזון

הזעם נגד התנהלותה הבריונית של אמזון כלפי המו"ל Hachette היה מוגבל עד כה לסופרים, מו"לים ואנשים ששמים לב להתנהלות דורסנית של חברות. כתוצאה מכך, ניסיונות החרם על החברה היו עד כה מוגבלים בהשפעתם.

סטיבן קולבר, צילום: איי אף פי סטיבן קולבר | צילום: איי אף פי סטיבן קולבר, צילום: איי אף פי

זה כנראה עומד להשתנות: בסוף השבוע, ספגה אמזון התקפה מצד הקומיקאי ומגיש הטלוויזיה סטיבן קולבר. האחרון, שמוציא את הספרים שלו ב-Hachette, הלך צעד אחד קדימה וקרא לצופים שלו להדביק סטיקרים "לא נרכש באמזון" על ספרים שהם קונים, שלא דרך אמזון כמובן.

ככל הנראה שאמזון תמצא את עצמה בשדה מוקשים: לקולבר יש קהל גדול וליברלי, כלומר כזה שיש לו בעיה עם תאגידים כוחניים, ומשתמש מובהק בטכנולוגיה. אין להתפלא אם בימים הקרובים אמזון תיסוג מהפגיעה שלה בכותרים של Hachette. הקרב הפך לפומבי מדי, ואם יש משהו שתאגידים שונאים, הרי זה אור השמש.

   

18.2 מיליארד? השתגעתם?

חברת המוניות הנכלולית אובר דיווחה בסוף השבוע שגייסה הון לפי הערכת שווי של 17 מיליארד דולר. כתוצאה מכך, תוך כמה שעות, הערכת השווי שלה זינקה ל-18.2 מיליארד. זה בפני עצמו היה צריך להזהיר כל אדם שפוי שיש כאן בועה. חברה לא מוסיפה 1.2 מיליארד להערכת השווי שלה תוך שעתיים. 

אפליקציית אובר אפליקציית אובר אפליקציית אובר

אבל יש עוד סיבות לספקנות. קודם כל, אף שאובר טוענת שהיא מכפילה את ההכנסות שלה מדי חצי שנה, היא מקפידה שלא לפרסם את המספרים. הצמיחה שלה מזכירה לאנשים את הצמיחה המהירה של מזימה אחרת, גרופון. יתר על כן, אובר נשענת על נהגי מוניות - אבל לנהגים הללו אין סיבה לגלות נאמנות דווקא לאובר. הם לא עובדים אצלה. הם עובדים בשלל שירותים, כולל אובר, וכאשר יצוץ שירות שמספק להם סיבה טובה יותר לעבוד אצלו, הם יעברו אליו.

יתר על כן, הכנסות סך כל שירותי המוניות בארה"ב עומדות על 11 מיליארד דולר. גם אם נניח ששירותי המוניות בכל שאר העולם מכניסים סכום דומה, וזו הנחה בעייתית; גם אם נניח שאובר תצליח להשתלט על 50% מנתח השוק הזה תוך חמש שנים, היא תהיה שווה 11 מיליארד ולא קרוב ל-18.2. די כבר עם הבועה הזו.

קצרצרים

1. פייסבוק מצאה עצמה בעוד רגע מביך של צנזורה: החברה שלא מהססת לאשר עמודי הכחשת שואה, מיהרה לחסום עמוד של להקה פקיסטנית פופולרית, Laal, כמו גם שורה של עמודים של ארגוני שמאל. פייסבוק עשתה זאת לבקשת ממשלת פקיסטן. התוצאה היתה זעם ניכר במדינה; לעמוד של Laal היו כ-400,000 לייקים והלהקה התפרסמה, בין השאר, בשל העמדה התקיפה שלה נגד הטאליבן. כמקובל בפייסבוק במצבים כאלה, החברה מיהרה ליישם נסיגה צרפתית אחרי שלדבריה קיבלה את אישור הממשלה לכך. תזכורת: אם חופש הדיבור שלכם חשוב לכם, אסור לכם להפוך את פייסבוק לפלטפורמה העיקרית שלכם. היא לא אמינה מהבחינה הזו. זה לקח שכבר למדו פעילים מצרים, ישראלים, פקיסטנים ועוד.

שוב מסתבכת. פייסבוק, צילום: שאטרסטוק שוב מסתבכת. פייסבוק | צילום: שאטרסטוק שוב מסתבכת. פייסבוק, צילום: שאטרסטוק

2. ואם אנחנו בענייני צנזורה, אז ברפובליקה המרכז אפריקאית אסרה הממשלה על שליחת הודעות SMS. ההחלטה התקבלה ויושמה, אחרי ש-SMS המוני קרא לשביתה כללית לאחר התנגשויות דמים בין נוצרים ומוסלמים במדינה. הממשלה אמרה שהמהלך מיועד להחזרת הבטחון. ברפובליקה מוצבים כ-8,500 אנשי שמירת השלום של האו"ם, שלא עושים הרבה כדי לשמור על השלום. 

3. מדי שנה נושאת מלכת בריטניה אליזבת השניה נאום לאומה, בו היא מצהירה על הכוונות של ממשלתה בשנה הקרובה. הפעם, הנאום צפוי לכלול סעיף דרקוני למדי: האקרים שייתפסו כשהם מבצעים התקפת סייבר ש"תפגע בבטחון הלאומי" צפויים למאסר עולם. הם יהיו צפויים למאסר עולם גם אם הם יגרמו למוות, מה שסביר, ואם יגרמו למחלה רצינית, מה שסביר הרבה פחות. זה אמור להיות מאסר עולם בלי אפשרות לשחרור מוקדם או חנינה. והרי תזכורת: "פגיעה בבטחון הלאומי" היא גם הדלפת מידע שהממשלה לא אוהבת. 

4. פדיחה לגוגל: שלשום היה יום השנה ה-70 לנחיתה בנורמנדי, יום שכבר נכנס למיתולוגיה הלאומית האמריקאית. אחרי הכל, על החלק העיקרי האחר של הפעילות הצבאית האמריקאית באירופה, ההפצצה המסיבית של ערים גרמניות, לא נעים לדבר היום. גוגל הקדישה את השרבוט היומי שמחליף את הלוגו שלה דווקא להולדתו של הונינבו שוסאקו, אמן גו יפני, שנולד ב-1829. פטריוטים אמריקאים פצחו בזעקות, ותוך זמן קצר גוגל הסירה את השרבוט והעלתה קישור של "זוכרים את D-Day". 

5. נאס"א רוצה את עזרת הקהל בבניית תכנית למושבה על מאדים. אם אתם חושבים שיש לכם את הידע הטכני הנדרש להתמודדות עם כל התנאים של הפלנטה האדומה, ואם בא לכם להשתתף בהגרלה של מדפסת תלת ממד, אז כאן תוכלו למצוא את כל הפרטים הרלוונטיים. יתרון לאנשים שלא מתבלבלים בין מיילים ובין קילומטרים, טעות שכבר גרמה כמה אסונות לנאס"א.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

1.
מצטער, מפחד הרבה יותר מחב טכנולוגיה שאוספות מידע מממשלה שעושה זאת. בעיקר במערב
צריך להיות תמים או אטום לחשוב שמטרת כל איסוף המידע של כל החברות זה רק ע"מ לתפור פירסומות מותאמות. וכן, לא הכל תמים בפעולות הממשל אך עדיין מאמין שבגדול המטרה שלה זה להגן על אזרחיה. למרות הכל, מפחד יותר מכל משליטת תאגידים. כן, אפילו תאגיד טכנולוגי, לא רק יצרן דשנים...
איציק  |  08.06.14