אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משה כחלון: "תוכנית הפטור ממע"מ של לפיד היא מתכון להרחבת פערים" צילום: אוראל כהן

משה כחלון: "תוכנית הפטור ממע"מ של לפיד היא מתכון להרחבת פערים"

לדברי השר לשעבר, רפורמת הדיור של שר האוצר "אינה שוויונית בכך שרוכשי דירה יקרה יזכו להטבה גדולה יותר מרוכשי דירה זולה". שלמה בן אליהו: "מי שרוצה למכור דירה לא צריך להמתין, כי המחירים יירדו"

09.06.2014, 19:51 | עמרי מילמן

"תוכנית ה-0% מע"מ למעשה נותנת למי שיש לו ולא נותנת דבר למי שאין לו", כך אמר היום (ב') השר לשעבר, משה כחלון, בכנס של לשכת רואי החשבון באילת. לדבריו, רפורמת הדיור של שר האוצר יאיר לפיד היא "מתכון להרחבת פערים. מדובר בתוכנית שמפלה, כך שגם בתוך תחום הזכאות היא אינה שוויונית בכך שרוכשי דירה יקרה יזכו להטבה גדולה יותר מרוכשי דירה זולה".

קראו עוד בכלכליסט

עוד אמר כחלון: "אפשר לעשות יותר שוויון אם ננטרל את הספסרות בקרקעות. הבעיה היא כי קבלנים קטנים ובינוניים לא יכולים להשתתף במכרזים האלה. אין להם את היכולות, אין להם את ההון הראשוני לכך. למה רק המשרדים הגדולים שיושבים בעזריאלי צריכים להיות אלה שיבנו לנו את הבתים כשקבלנים קטנים יכולים להציע לנו מחירים זולים יותר?".

סגנית שר הפנים, פאינה קירשנבאום. "צריך לפצות את הרשויות המקומיות על בניית דירות קטנות", צילום: ארז ביטון סגנית שר הפנים, פאינה קירשנבאום. "צריך לפצות את הרשויות המקומיות על בניית דירות קטנות" | צילום: ארז ביטון סגנית שר הפנים, פאינה קירשנבאום. "צריך לפצות את הרשויות המקומיות על בניית דירות קטנות", צילום: ארז ביטון

בעיה נוספת שהעלה כחלון היא סוגיית הרישוי. לדבריו, "הרשות (רשות מקרקעי ישראל -ע"מ) יכולה לשווק 20 אלף יחידות, אך זה לא עוזר אם ניתנים רק 200 היתרים. גם את ההיתרים צריך להפקיע מראשי הערים, הם קיבלו את תפקיד ניהול העיר, אך העיר לא של אבא שלהם. צריך יד מכוונת מירושלים, כששם המשחק זה תמריצים. תנו לשוק לעבוד, תפרק את הריכוזיות של המדינה והממשלה. תנו למתווכים לשווק, לא יכול להיות ש-94% מקרקעות המדינה ישווק גוף אחד".

"אנחנו כבר לא ינוקא", אמר כחלון, "כשקמה המדינה, היא הייתה צריכה להיות ריכוזית, היה צריך לדאוג לתעסוקה. היום אין סיבה ש-64% מהקרקעות יהיו חקלאיות. היום אין 1.5% בחקלאות. למה? מה אתם מגדלים שם? מי יגדל שם? מנהיגות זה לקבל החלטות, להפשיר ולשווק, זה לא מסובך".

באותו הפנאל אמרה סגנית שר הפנים פאינה קירשנבאום כי אחד הדברים שצריך לפתור בבעיית הדיור הוא השכירות ארוכת הטווח. לדבריה, "דיור כזה הוא אחד התחומים החשובים. האם אנחנו רוצים ליצור שכונות כאלה? לא. ברור שבעתיד הן יוכלו להפוך לשכונות חלשות. לכן בהגדרה של הווד"לים יהיו מתחמים של שכירות ארוכת טווח סביב דירות קנויות".עוד אמרה קירשנבאום כי "עוד דרך להקל על שוק הדיור ולסייע לאנשים היא לאפשר לאנשים מבוגרים למכור את ביתם ולעבור לדיור מוגן כאשר הם מעוניינים בכך".

עוד אמרה קירשנבאום: "אני מבינה שצריך לפצות את הרשויות המקומיות על בניית הדירות הקטנות, למשל דרך בניית קומת מסחר בתוך קומת מגורים. 20% מתקציב המדינה הולך אוטומטית לביטחון, ורווחה, חינוך ותרבות הם דברים שבראש סדר העדיפויות גם כן. כך שנוצר מצב בו השלטון המקומי הוא המקור לקיצוצים, למרות ששביעות הרצון של כל אזרח ואזרח קשורה ישירות לשירות שהוא מקבל מהרשות המקומית שלו".

ראש מינהל מקרקעי ישראל, בנצי ליברמן. "התפיסה התכנונית היתה שגויה במשך עשור", צילום: ענר גרין ראש מינהל מקרקעי ישראל, בנצי ליברמן. "התפיסה התכנונית היתה שגויה במשך עשור" | צילום: ענר גרין ראש מינהל מקרקעי ישראל, בנצי ליברמן. "התפיסה התכנונית היתה שגויה במשך עשור", צילום: ענר גרין

שלמה בן אליהו, מנכ"ל משרד השיכון, שדיבר אף הוא בכנס, אמר כי "רשות מקרקעי ישראל, משווקת את כל מה שיש לה. מחירי הדירות עולים כי יש ביקוש. "בראש העין, ירדו מחירי הקרקע ב-38% אך מחירי הדירות לא ירדו. למה? כי אם קבלן יכול להרוויח עוד זה מה שיקרה. אם נוריד את המיסוי על ברזל הקבלן יוריד מחיר? מה פתאום, הוא לא פראייר. איך אפשר ליצור מצב שההטבה הולכת לדייר? רק כשאני חוסם את הקבלן במחיר גג. איך אני עושה את זה? עם מחיר מטרה. למה רק על 80%? כי ב-20% שהם פנטאוז וקרקע אני נותן לו למכור בכמה שהוא רוצה ואז כל השטח הציבורי של הבניין יהיה ברמה גבוהה".

כמענה לשאלה אמר בן אליהו כי הוא קורא למי שיש לו דירה שברצונו למכור לא להמתין, שכן המחירים להערכתו ירדו.

גם בנצי ליברמן, ראש רשות מקרקעי ישראל, פתח את דבריו, בכך שהרשות מוציאה קרקעות ברגע שהיא יכולה "כי הרעיון שמדבר על מקסום רווחים לא שייך כאן. שר האוצר והשיכון אומרים את זה במפורש - מדינת ישראל מוכנה לוותר על כסף כדי לגורם להפחתת מחירי הדיור. היא עושה זאת בהסכמי השכירות ארוכת הטווח. בערך 30-20% ממחיר הקרקע ניתן".

"גם בקדנציה הקודמת אטיאס פעל", אמר ליברמן, "הבעיה היתה שהוא פעל לבד". לדבריו, "הממשלה לא עזרה. ראש העין כמקרה בוחן - שיווקו ב-2010 4,000 קרקעות, ניתנו רק 400 היתרים. הבעיה היא היתרי בנייה. הדבר היחידי שיביא קבלן לרוץ לבנות היא הידיעה שלידו קבלן אחר עומד לקבל היתר בנייה. התפיסה התכנונית היתה שגויה במשך עשור. כדי לגרום למשרדי הממשלה להתכנס לתוכנית השיווקים, היו חסמים שהממשלה הייתה אדישה אליהם. גם אני התעלמתי מהם".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
הטבה שנותנת (רק) למי שיש לו
לכחלון, התוכנית לא שיוויונית קודם כל מאחר והיא מאפשרת למי שישי לו (את הסכום הנדרש) להקנות דירה ולהרוויח את המתנה מהמדינה. למי שאין - לא תהיה גם מתנה. ולכן הרעיון הזה מגדיל את הפערים עוד לפני שמסתכלים על גודל המתנה מהמדינה. וחוץ מזה, כמובן, כמו תמיד אצלנו, לכל החכמים יהיו רעיונות מדהימים איך לקבל את ההטבה גם אם לפי הכוונה המקורית הם לא נופלים בקבוצת הזכאים. ככה זה, כשמחוקקים חוקים מהסוג הזה.
מיכל , הוד השרון  |  09.06.14
לכל התגובות