אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המדינה תגדיל הסיוע לניצולי שואה במיליארד שקל בשנה צילום: אלכס קולומויסקי

המדינה תגדיל הסיוע לניצולי שואה במיליארד שקל בשנה

הכנסת אישרה בקריאה שנייה והשלישית את הצעת שרי האוצר והרווחה. החוק יתחיל להיות מיושם החל מהחודש הבא בכמה שלבים

09.06.2014, 23:31 | מיקי פלד

המדינה תגדיל את הסיוע לניצולי שואה במיליארד שקל לשנה, על פי הצעה של שר האוצר יאיר לפיד ושר הרווחה מאיר כהן. הכנסת אישרה הערב את הצעת החוק בקריאה שנייה ושלישית, אחרי שמוקדם יותר היום אישרה ועדת העבודה והרווחה את ההצעה. לדברי לפיד, החוק יתחיל להיות מיושם החל מהחודש הבא בכמה שלבים.

קראו עוד בכלכליסט

על פי ההצעה יורחבו חלק מסעיפי הסיוע גם ליוצאי מחנות השמדה וגטאות שעלו אחרי 1953 כל שתנאיהם יושוו לאלו שכן זכאים בעלות של 277 מיליון שקל בשנה. באוצר אוומרים, כי עד היום ניצולי שואה אלו קיבלו קצבה אחידה של 1,500-1,800 שקל לחודש והחל מאישור התוכנית יקבלו קצבה שבין 1,825-5,400 שקל לחודש (תלוי באחוזי הנכות שלהם) וכן זכאות לתגמול לפי מצבם הסוציאלי (השלמה להכנסה של 5,300-8,800 שקל לחודש).

הפגנה של ניצולי שואה (ארכיון), צילום: יצחק אלהרר הפגנה של ניצולי שואה (ארכיון) | צילום: יצחק אלהרר הפגנה של ניצולי שואה (ארכיון), צילום: יצחק אלהרר

כמו כן, תעלה הקצבה המינימלית לכל ניצול שואה המוגדר כנכה רדיפות הנאצים המקבל קצבה חודשית לרמה של 2,200 שקל לחודש, סעיף זה מתייחס ל-70,000 ניצולי השואה נכי רדיפות הנאצים. כל ניצולי השואה יקבלו סבסוד מלא להשתתפות העצמית עבור תרופות בעלות של 130 מיליון שקל לשנה, לעומת 50% כיום.

"לא רק תיקון חקיקה - תיקון עוול"

בנוסף, במקום קבלת החזרים על הוצאות כמו טיפולי שיניים ורכישת משקפיים, יעבור כסף ישירות לחשבון הניצולים. מדובר על מענק שנתי של 3,600 שקל לניצולי שואה שעלו אחרי 1953 ושאינם יוצאי מחנות ההשמדה והגטאות במקום החזר של 4,000 שקל פעם בשנתיים. מדובר על כ-80 אלף ניצולים.

לפיד אמר במהלך הדיון בכנסת כי "לא מדובר רק בתיקון חקיקה, אלא בתיקון עוול. שנים על גבי שנים של הזנחה וביורוקרטיה והזנחה וביורוקרטיה. עוול ביורוקרטי מתמשך עימו התמודדו ניצולי השואה בכל יום במשך עשרות שנים, בהן הם פשוט לא היו בראש סדר העדיפויות".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
אם הבנתי נכון -שואה
שלום לכולם ראשית יישר כוח ליאיר לפיד היקר, בזכותך יש שינויים ואור, אולם נראה לי שמסדרים גם אותך, ואינך מודע...ייוצר מצב שבו שוב הרבה אנשים , יפלו בין הכיסאות- אנא, זכרו שאין להם זמן רב לחיות וכל יום עשרות מתים... אמי בת 86 יוצאת לוב, (זוכרת עד היום איך תפרה גרביים, כפתורים, מצנחים ועוד לחיילים הגרמנים, איך הם הרגו באכזריות ילדים שכרכו בדים סביב גופם כדי להבריח אותם, היה מחסור רציני בבדים)- נראה לי שהיא לא תזכה לעליה ניכרת על פי הקריטריונים והיא שוב תיפול בין הכיסאות. אומנם קיבלה תוספת של כ2000 שקלים (זה די הציל אותה כי קיבלה רק קצבת השארים ופנסיחה נמוכה כ 2800 ש"ח)- יש חוק תמוה ואכזרי שעל פי ביטוח לאומי עקרת בית שלא עבדה אינה זכאית לקצבת זקנה, כי ברוב עוונה נולדה לפני 1930 כתבתי בזמנו לאסתר דומינסיני שהייתה מנכ"ל ביטוח לאומי והיא טענה שרק חבר כנסת יוכל לשנות את החוק. פניתי למשה כחלון, לא אשכח לעולם שלא טרח לסייע לאמי...)הפנסיה עלובה כי אבי נאלץ בתקופת המיתון הגדול להוציא את כספים כדי לנסות את מזלו בעבודה על משאית (היה עליו לפרנס 7 נפשות) ולפיכך הפנסיה נמוכה. נכון שאמי כתוצאה ממצבה מקבלת תרופות חינם, אולם ישנן תרופות רבות (כולל ויטמינים ועוד שצריכה ליטול, שאינם בסל ועולים כסף רב) אנו נאלצים פעמים רבות ללכת לרופאים פרטיים, כי ההמתנה בקופת חולים ארוכה וזה כסף רב, כל חבילת טיטולים של אמי עולה 100 ש"ח - של שקמה - חבילה איכותית.(אגב לא ברור לי למה מוכרים רק בניו פארם ולא בסופר רגיל כמו טיטולים לתינוקות- שמישהו יעשה משהו) שלחתי לעמותת רווחה קבלות שאספה אמי והגיעה לסכום של 2000 ש"ח והחזירו לה אותם בתואנה שהקפיאו כעת את מתן הכספים ורק במקרים חריגים ישיבו הכסף. לא הייתה להם בושה להחזיר לאמי את הקבלות. נאמר לי שאולי,מנכ"ל קרן הרווחה רוני קלינסקי יוכל לסייע לי, כתבתי לו ,טרם ענה לי. לאמי כ5000 ש"ח- לא מספיק לכל ההוצאות והמחיה וממה שהבנתי היא ואחרים לא יזכו לעליה ניכרת. ושוב מסדרים את האומללים וכך, מרוויחים עוד זמן- עוד אנשים ילכו לעולמם ולהם אין כוח למאבק. כביכול אמרו שיש עוד מחלות שיכירו אצל ניצולי השואה לא רק נפשי ואוסטרופואוזיס גם סוכרת ולחץ דם- אבל מה אליה וקוץ בה לא הסתפקו במסמכים שנשלחו בעבר אלא שוב לכתוב ושוב לשלוח מסמכים מחדש....הכל זמן וטרחה והמתנה מורטת עצבים... מקווה שתתנו את הדעת וכל הקשישים יקבלו סכום הוגן ומכבד. אם תוכלו להעבירו מכתבי והאימייל שלי ליאיר לפיד זה אולי יסייע לאמי. בדאגה: טובה מהצפון
טובה , צפון  |  10.06.14
1.
טיפולי שיניים
הם מבוגרים מאוד אין להם שיניים לאכול לוקחים אותם לטיפולים אבל הסכומים הם בשמים נכון קיבלנו מענק של 5000 שקל זה לא מספיק הילדים עוזרים בהכל אבל גם להם קשה והתיסכול גדול. לקחנו לרופא מתנדב אבל הוא רצה 30000 אלף אז איפה ההתנדבות לא הבנתי!!! צריךלתת להם טיפול בחינם או בסכום סימלי בקופות חולים . לשים אותם בבתי אבות שלא יהיו לבד ויטפלו בהם .
בת לניצולת שואה , תא  |  10.06.14