אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גרמן תומכת בהטלת מס על הביטוחים הפרטיים: "לטובת המערכת הציבורית" צילום: אוראל כהן

גרמן תומכת בהטלת מס על הביטוחים הפרטיים: "לטובת המערכת הציבורית"

לדברי מנכ"ל משרד הבריאות החדש, פרופ' ארנון אפק: "חיזוק המערכת הציבורית לבדה לא יפתור את הבעיה, צריך לטפל בהר הכסף שמעודד את המערכת הפרטית״

10.06.2014, 10:57 | מיקי פלד ושאול אמסטרדמסקי

"יש לרסן את ביטוחי הבריאות בנוגע לבחירת מנתח וייעוץ על ידי מיסוי הביטוחים הפרטיים לטובת מערכת הבריאות הציבורית", כך אמרה הבוקר (ג') שרת הבריאות יעל גרמן.

קראו עוד בכלכליסט

לדברי גרמן, כך ניתן יהיה "לבטל חלק מהתמריץ להסטה של ניתוחים ורפואה מהציבורי לפרטי, תמריץ שמחליש את המערכת הציבורית ומאיים על קיומה". גרמן התייחסה בדבריה להצעה שעלתה בוועדה שהיא עומדת בראשה, לפיה יוטל מס של 15% על התשלום לביטוחים השונים, שיועברו לבתי החולים הציבוריים. הצעה זו לא התקבלה עדיין ונמצאת בדיונים.

גרמן אמרה עוד, כי "יש להוסיף מקורות תקציביים למערכת הבריאות הציבורית ויש לדאוג שהמקורות שנשחקו יוצמדו לאורך זמן. יש לכסות את הגירעונות האדירים של למעלה מ-3 מיליארד ולהכניס חלק מהם לבסיס הסל".

שרת הבריאות יעל גרמן, צילום: עמית שעל שרת הבריאות יעל גרמן | צילום: עמית שעל שרת הבריאות יעל גרמן, צילום: עמית שעל

גרמן גם ביקרה את הדרישה של משרד הביטחון לתוספת תקציב ואמרה, כי "לדאבוננו הרבה יותר אנשים מתים במערכת הבריאות מאשר כתוצאה מהתקפות ביטחוניות ואין ספק שהגיע הזמן להשקיע במערכת הבריאות ובעיקר במערכת הבריאות הציבורית".

לדבריה "העידוד של הציבור לקנות ביטוחים של חברות הביטוח וקופות החולים הוא חלק מהסחרור ושחיקת המערכת הציבורית. זה מסיט ניתוחים ורפואה מהציבורי לפרטי, עוברים גם הרופאים וכן הלאה. למעשה, הביטוחים הפכו להיות הזנב שמכשכש בכלב. קופות החולים מעוניינות בשיווק הביטוחים כי הם מאפשרים הסטה מהסל הציבורי שבו יש מחסור בתקציבים אל המערכת הפרטית. הם הבוננזה של מערכת הביטוח ובשבע השנים האחרונות יש גידול של 214% במשלימים ובמסחריים - 221%. הכסף הזה, העומד על 6.5 מיליארד שקל שמתוכם 2.6 מיליארד שקל מיועדים לבחירת רופא וייעוץ לניתוחים מהווה את התמריץ העיקרי להסטת החולים מהמערכת הציבורית לפרטית".

גרמן הוסיפה, כי "רבים נהנים מהמצב הזה שבו קופות החולים חוסכות טופס 17 ואת התשלום שהן מקבלות מהמדינה הן מפנות לביטוחים הפרטיים וחברות הביטוח נהנות מרווחים נאים ורופאים שעוזבים ועוברים למערכת הפרטית".

אפק: "לטפל בהר הכסף שמעודד את המערכת הפרטית״

״מצבה של מערכת הבריאות אינו פשוט. קופות החולים, שהן ספינות הדגל של המערכת, מתמודדות עם מצוקה תקציבית קשה ביותר. אנחנו צריכים לעשות מעשה. המצב הקיים כיום שבו מצד אחד יש מערכת ציבורית מצוינת אבל אתה שם עליה כל מיני מגבלות לתת מענה לציבור הישראלי ומצד שני בונה הר של כסף וחוסם אותו מהמערכת הציבורית אבל פותח אותו למערכת הפרטית הוא מצב בעייתי למערכת. צריך לשפר את הצד הציבורי תוך תוספת משאבים, ועדיין זה לא יפתור את הצד השני של הר הכסף שמעודד את המערכת הפרטית. זה האתגר שאנחנו ניצבים מולו בוועדת גרמן, ושום דבר עדיין לא הוחלט", כך אמר הבוקר מנכ״ל משרד הבריאות הטרי פרופ׳ ארנון אפק בוועידה בירושלים.

ארנון אפק, צילום: עטא עוויסאת ארנון אפק | צילום: עטא עוויסאת ארנון אפק, צילום: עטא עוויסאת

לפי אפק, ״התרומה וההשפעה של העיתונים והתקשורת היא גדולה, כי הם עוזרים למצוא פינות במערכת שלא התייחסנו אליהם. אנחנו נדרשים לטפל בנושאים האלה ולשפר אותם. אבל יש לי מספר בקשות. מערכת הבריאות מורכבת מאוד ואיננה נחצית לשחור וללבן. לכן חשוב להציג את התמונה הכוללת. ואם יש צד שני חושב אחרת מאיתנו אנחנו צריכים לתת לו במה ובמה גדולה. אסור שאנשים יפחדו לומר את דעתם. זה רע מאוד למערכת. זה הבסיס לדמוקרטיה, ואני דואג".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות10 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

10.
פתרוןהבעיה באופן שמחמיר אותה
מדהים איך פעם אחר פעם אנשים חכמים אם רצון טוב פותרים בעיה באופן שמחמיר אותה אז יקשו עם הביטוחים הפרטיים, ויקנסו אותם, וימסו אותם נו וזה יקל על מצוקת המשאבים ברפואה הציבורית ??? נסו לקבוע תור שלא דרך הנתיב הפרטי לכל רופא או פרוצדורה רפואית התור הראשון לאקו לב הוא לעוד חודשיים, לארגומטריה לעוד חודש וכו' כמו שאת נושא הכוחנות של הועדים בנמלים פותרים על ידי הקמת נמל נוסף בעלויות אסטרונומיות, במקום לפתור הבעיה בנמלים מישהוא אמר חלם ??
אזרח מודאג , גוש דן  |  10.06.14
6.
אסור להצביע יש עתיד
איזה רעיון אבילי ואנטי סוציאלי למסות הוצאות בריאות זה בדיוק כמו למסות תרופות אז מה אדם מבוגר שמשלם ביטוח יקר יממן קולקטיבים של אנשים צעירים שמקבלים ביטוחי בריאות במחיר נמוך. צרכים רגולציה בביטוחי הבריאות שיחייב אותם במחיר אחיד ובלי כפל ביטוחים ויחייב אותם לקבל את כולם בלי בדיקה רפואית.
בני  |  10.06.14
לכל התגובות